Miksi tytöt viiltelee?

Miksivillellä

Miksi tytöt villtelee ku se selvästi sattuu? Ja siis vain tytöt sitä tiedän tekevän että onko se joku tyttöjen tapa masennksessa tai muuten vaa päästää höyryjä?

15

500

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Wertuerss

      Niillä on ongelmia.

      • koska ihmiset ylipäätänsä on vitun vajaita. huh onneks en oo ihminen


    • Entinenviillokki

      *miksi kukaan viiltelee.

      Joo, viiltely tuottaa kipua. Se auttaa käsittelemään henkistä kipua. Sitä sanotaan "kivun siirroksi", kun henkinen tuska konkretisoidaan. Siihen jää myös tosi helposti ns. koukkuun, kun se helpottaa henkistä tuskaa.

      Älkää kuitenkaan viillelkö. Jälkikäteen hirveen paha olla ja siitä jää niitä arpia.

    • Poikajokaviilteleeprkl

      Tässä sulle uutisia pojatkin viiltelee. Esim minä.

    • Eimulmuut

      Siitä saa tavallaan nautintoa ja helpotusta pahaan oloon, mutta vain hetkellisesti. Ei niinkuin suklaa, vaan niinkuin finnien repiminen. Sitten paha olo ja masennus vaan jatkuu.

      • Miksivillellä

        On niitä helpompiiki juttui kuten kalja tai viina.


      • sellastataas

        Ja mistäpä alaikäinen kaljaa saa?


      • Miksiviillellä

        Älä sano ettet muka tiedä


      • Viinaeioohelppojuttu
        Miksivillellä kirjoitti:

        On niitä helpompiiki juttui kuten kalja tai viina.

        Ai viina helppojuttu herää ajattele ku tulee alkoholismi nii koko elämä on pilalla ja maksa menee paskaksi jne.


    • Ootko miettiny et ei kaikki tytöist viiltele

      • Miksiviillellä

        Olen joo miettinyt


    • Onneksi olkoon

    • mdksnkdnwndwocne

      Tytöt sekä pojat viiltelevät.
      Se on tapa siirtää henkistä pahaa oloa/kipua fyysiseksi, jolla voi olla monta merkitystä miksi.
      Yleensä keiden viiltelyarpia näkee (varsinkin käsissä), ovat tehneet sen huomion takia.

    • Haisjjdjsjk

      Kyll pojatkin sitä tekee se vaan on mitä saattaa tapahtua kun on masennus.

    • Vastauksiavain

      Viiltelyä tekevät niin pojat kuin tytötkin. Tytöt kuitenkin keskimäärin enemmän. Viiltely voi tapahtua eri syistä. Tytöillä varsinkin välillä kyseessä on vain halu saada huomiota, sääliä tai apua. Toinen syy viiltelyyn on juuri henkinen tuska yleensä erillaisten mielialahäiriöiden takia. Kun on tarpeeksi paha olla viiltely voi tuntua helpottavan henkistä tuskaa koska kivun tunnetta on helpompi käsitellä kuin sisäistä tuskaa. Viiltely kuitenkin loppujenlopuksi pahentaa myös psyykkisiä ongelmia. Mutta sama vaikka huumeidenkäyttäjien kanssa: kun on tarpeeksi paha olla koitetaan paeta tilannetta nopeasti vaikka itse tietäisikin sen pitkällä juoksulla vain pahentavan tilannetta

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      151
      4791
    2. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      76
      3965
    3. Keskisen kyläkaupassa Temun vaatteita myynnissä?

      Siis mitä? Miksi siis ei itse tilaisi Temusta samoja.
      Maailman menoa
      72
      2654
    4. SÄHKÖLASKU 1600 EUROA Ei tässä ole mitään järkeä

      https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000011804443.html Kyllä täysin huijausta nämä sähkömarkkinat. Varsinkin pörssisähk
      Maailman menoa
      227
      2074
    5. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      120
      1918
    6. Venäläiset varkaudessa

      Ja venäjä mieliset. Teitä kiinnostaa toisinajattelijat ja trafikista päätellen aika paljonkin. Kunhan aika koitaa tulee
      Varkaus
      246
      1207
    7. Lupajaoston esityslista

      Ilmoitus rakennusvalvonntaan luvattomasta rakentamisesta. esityslistan 6pykälä Kyse on kulttuuritalon rakentamisesta jo
      Pyhäjärvi
      49
      845
    8. Haluaisitko kaivattusi

      kanssa ensiksi seksiä ja sen jälkeen puhumista?
      Ikävä
      62
      786
    9. Jorma Uotinen UMK-juontajaksi! Mitä ajatuksia UMK-pesti herättää?

      Professori, laulaja, koreografi ja TTK-tuomari Jorma Uotinen, 75, on yksi tämän vuoden UMK-juontajista. Uotisen rinnall
      Euroviisut
      24
      775
    10. Unelmoitko asumisesta ja elämisestä tai lomasta Lapissa?

      Unelmoitko Lapista, ja ehkä voisit asua ja elääkin siellä? Lappi kiehtoo niin suomalaisia kuin ulkomaalaisiakin: lumi,
      Sinun unelmalomasi
      6
      745
    Aihe