Miten kauan kestää tehdä päätös lehteen kirjoitetusta jutusta? Onko kenelläkään kokemuksia lehteen kirjoittamisesta?
Vastaukset 8
- selkävaivoja
Minä olen kirjoittanut lehteen pari artikkelia joskus. Mutta päätös niistä on syntynyt jo ennen kuin mitään on kirjoitettu. Eli minulta on pyydetty artikkelia, jonka sitten kirjoitin, lähetin sovitusti lehteen ja sain maksun. En tiedä, miten toimitaan, jos kaupataan juttua, joka on jo valmis. Varmaan samalla tavalla kuin romaanikäsiksiä kustantamoihin tyrkytettäessä. Eli odotellaan, odotellaan, odotellaan...
- Odotustatoivoa
Freelance-toimittajan kokemus: päätoimittajalle lähetettyyn juttuideaan reagointi saattaa enimmillään viedä viikkoja tai sitten siihen ei vastata koskaan. Sama koskenee valmiiksi kirjoitettuja juttuja. Olen yhden kerran lähettänyt jutun ilman että olen ennalta sopinut asiasta, eikä juttua koskaan edes kommentoitu saati painettu lehteen.
- Onno
Kiitos vastauksista.
Luulen, että paras lääke on unohtaminen ja keskittyminen muuhun kirjoittamiseen. Itselleni ei ole tärkeää, että julkaistaanko juttu. Tärkeintä on, että olen saanut sen aikaiseksi.
Ei yksi juttu maahan kaada. Pitää tehdä muita juttuja. Rakastan tarinoiden kirjoittamista. Onneksi sain käyttööni joulun jälkeen vanhan IBM - kannettavan, Vanha tietokone sammui useasti kesken käsikirjoituksen tai kursori jumitti, mutta tässä ei ole sitä ongelmaa. Ihana päästä taas kirjoittamaan.- Odotustatoivoa
Suomessa ilmestyy paljon erilaisia harraste-, järjestö-, ammatti- ym. lehtiä, ota selvää niistä ja tarjoa juttuasi sopiviin. Jos olet lähettänyt juttusi jollekin Seuralle tai Suomen Kuvalehdelle voit olla melko varma, ettei sitä hevillä julkaista, mutta vaihtoehtoja on siis muitakin. Suomessa on paljon meitä freelancereita, jotka ansaitsevat kapean leipänsä lehtijutuilla. Toki pysyvät toimeksiannot tiettyihin lehtiin ovat runko, mutta yksittäisistä jutuista kaikki alkaa. Tsemiä.
- älä.vielä.luovuta
Odotustatoivoa kirjoitti:
Suomessa ilmestyy paljon erilaisia harraste-, järjestö-, ammatti- ym. lehtiä, ota selvää niistä ja tarjoa juttuasi sopiviin. Jos olet lähettänyt juttusi jollekin Seuralle tai Suomen Kuvalehdelle voit olla melko varma, ettei sitä hevillä julkaista, mutta vaihtoehtoja on siis muitakin. Suomessa on paljon meitä freelancereita, jotka ansaitsevat kapean leipänsä lehtijutuilla. Toki pysyvät toimeksiannot tiettyihin lehtiin ovat runko, mutta yksittäisistä jutuista kaikki alkaa. Tsemiä.
Samaa mieltä. Jos lehtijuttujen kirjoittaminen kiinnostaa, niin yhden lehden pakit eivät merkitse mitään.
Välttämättä sinun juttuasi ei edes kukaan ole ehtinyt lukea toimituksessa, vaan se on hukkunut muun postin joukkoon. Neuvoni siis on, että soita toimitukseen ja kysy kirjoituksesi kohtalosta. Jatkossa soita aina etukäteen ja tarjoa juttua päätoimittajalle, sillä hyvin harvoin toimituksessa otetaan juttuja ilman etukäteissopimusta. Siinä yhteydessä sovitaan palkkioista jne.
Jos taas kirjoituksesi oli mielipidekirjoitus, niin sellaiset julkaistaan yleensä viikon sisällä, jos julkaistaan eikä palkkioita makseta. Monet vakionimet mielipidepalstoilla lähettävät juttunsa moniin lehtiin yhtä aikaa. Lue tarkasti ohjeet, jotka mielipidepalstan kirjoittajille annetaan. Lyhyt teksti menee paremmin läpi kuin pitkä.
- Anonyymi
Vanha ketju, mutta siihen liittyen: maksavatko kaikki lehdet ylipäänsä mitään palkkiota? Isommat toki, mutta entä esimerkiksi paikallislehdet?
- Anonyymi
Minulta tilataan juttuja, joten valitettavasti en osaa auttaa.
- Anonyymi
No voi miten tärkeä tieto. Kiinnostaa kaikkia, ja auttaa ketjun kysyjiä todella paljon.
Oikeastihan sinulta ei "tilata" yhtään mitään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Haapaveden upea kurvikuningatar
No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga1011246Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää
WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️86746Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin
Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.35681- 47657
Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa
Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja116537Lidilikö Suomussalmelle
Tännekki Lidili. Loppus tuo kiskominen näillä jäljellä olevilla. K-Market ihan sikakallis ja hyvin ylimieliset omistajat30531Ei makeat pimut sytytä
sen jälkeen kun on nähnyt sinut. Olet vain ihastus vailla vertaa. Kun sinut tuntee muut eivät tunnu miltään. Tajuatko ol32506Upeaa Google!
Kohta on töitä tarjolla kaikille! Suomen taloushistorian suurin investointi ja Kajaani mainittu! Sähkö kyllä riittää, tö181489Huomasitko? Elämä Lapselle -konsertti tänään suorana tv:ssä - Aika kova kattaus huippuartisteja!
Lastenklinikoiden Kummien järjestämä Elämä Lapselle -konsertti tukee Suomen viiden yliopistollisen lastensairaalan toimi23477- 59463