Kreikan kohdevinkit ensikertalaiselle

Matkaaja2015

Kaipaisin vinkkejä siitä, minnepäin Kreikkaa kannattaisi matkustaa, jos ei ole kiinnostunut perinteisistä turistikohteista (esim. Rodos tmv.) tai resort-tyyppisistä paikoista? Kyseessä olisi n. 4-5 päivän reissu vapun tienoilla.

En välitä bilettämisestä, auringonotosta tai uimisesta, mutta viihdyn rannalla meren äärellä ja luonnossa. Haussa olisi paikka, jossa olisi historiallista nähtävää, jossa voisi tehdä omatoimisia retkiä esim. kävellen tai bussilla. Jokin saariretkikin kiinnostaisi.

Paikan pitäisi olla sellainen, että siellä olisi helppo liikkua kävellen, hyvät bussiyhteydet, lyhyet välimatkat sekä tarpeeksi palveluja eli ravintoloita, hotelleja ja kauppojakin. Lisäksi toivon, että paikka olisi turvallinen ja ettei siellä olisi pakolaisia.

9

292

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • PekkaMäkitalo

      Samokselta löytyy tarvitsemasi elementit.

      • lennotratkaisee

        Kuinka Samokselle noin lyhyeksi aikaa vapun tienoilla. Osuttava ateena-samos yhteydet nappiin. Pireuksesta pikalaivalla saroninlahden saarille-tunnissa perillä, ehdotan mä.


      • Reppumatkaaja
        lennotratkaisee kirjoitti:

        Kuinka Samokselle noin lyhyeksi aikaa vapun tienoilla. Osuttava ateena-samos yhteydet nappiin. Pireuksesta pikalaivalla saroninlahden saarille-tunnissa perillä, ehdotan mä.

        Itse asiassa tuo on hyvä ehdotus! Jo lähisaari Egina on aivan toisenlainen paikka kuin Ateena, vaikkakin juuri myös ateenalaisten viikonloppukohde. Bussiyhteydet ei saarella ole kovin häävejä, mutta olen kierrellyt saarta niin polkupyörällä kuin mopollakin. Kulttuurikohteeksi voisi ottaa vaikka Afaian temppelin rauniot Agia Marinan lähellä, eipä siellä paljon muuta olekaan mutta mainittu paikka on muuten kivan rauhallinen ja varustettu hyvällä hiekkarannalla.
        Vähän kauempana on useimmille tuntematon saari Spetses, jossa ei museota lukuunottamatta ehkä niinkään kulttuuria löydy, mutta eloisa paikka se on ja saaren upeat uimarannat löytää myös mopoilemalla tai pyörällä. Saaren ympäri tulee n. 25km mutta edes jonkinmoisella kunnolla ja vesipullolla varustautuneena tuo menee kunhan pyörässä riittää pieniä vaihteita myös!


      • lennotratkaisee

        Poros ja Hydra ovat vain yhden kaupungin saaria ja muita kyliä ei olekaan. Aeginasta ei ole tietoa, että voisiko siellä ns.elellä muuallakin kuin pääkaupungissa? Siis aitoja pikkukyliä? Pikalaiva on melko kallis, eli menopaluu voi maksaa lähes 100euroa. Bussireitit kannattaamyös tarkistaa, johon liittyy ferryt.


      • Reppumatkaaja

        Poros ei mielestäni ole kovin kummoinen, tosin parissa minuutissa pääsee salmen yli mantereelle. Hydralle riittää puolikin päivää sinänsä ihanaan kaupunkiin tutustumiseen. Eginassa yöpyisin joko Eginan kaupungissa tai mieluummin Agia Marinassa. Noista lyötyy kohtuulliset rannat, myös muutama kilsa pääkaupungista etelään eli Marathonasta, muualla saarella lähinnä louhikkoa tai muuten isoa kiveä. Oikeastaan sellaisia "aitoja" kyliä ei Eginalla ole vaan ne ovat enemmän tai vähemmän varustautuneet palvelemaan turisteja, etenkin ateenalaisia.
        Eginan vieressä on Agistri rauhaa etsivälle, ainakin ennen keltainen paatti kulki saarten väliä. Siellä satamasta on ehkä reilun kilometrin kävelymatka Skalan kylään, jossa hotelleja, ravintoloita ja kohtuullinen hiekkaranta. Saarella on vain yksi muutaman kilometrin mittainen asfaltoitu tie, saaren halki kulkeva.
        Laivalippujen hinnat ovat ilmeisesti nousseet aika reilusti. Kantosiivellä tai muulla pikalaivalla pääsee nopeasti, tavallisella vuorolaivalla matka Saronin saarille kestää kaksinkertaisen ajan ja oli puolta halvempi ainakin muutama vuosi sitten. Edestakainen matka Pireus-Egina-Pireus kustantaa kantosiivellä noin 25 euroa. Matka kestää kolme varttia.
        Jos Pireukseen pöllähtää suoraan lentokentältä, ainakin Pireuksen lähimmille saarille kulkee paatteja pitkin päivää ainakin sesonkina. Kauemmaksi Egean meren saarille laivoja monesti lähtee vain aamulla tai myöhään iltapäivällä enkä kauemmaksi lähtisi alle viikon reissuun laivalla.
        Ateenaan voi lentoja saada paljonkin halvemmalla kuin esim. Kreetalle. Kreeta nyt olisi muuten aina suositeltava matkakohde mutta ei siellä neljässä päivässä tule kuin paha mieli! Itselle kaksi viikkoa siellä on minimi ...


    • Matkaaja2015

      Kiitos vinkeistä!

    • Reetelle

      Kreeta ja Hanian lähelle.
      Hyvät bussiyhteydet Haniaan missä riittää tekemistä..
      Pakolaisia ei Kreetalla ole.

      • asianvierestä

        Kerro tarkemmin vapun tienoilla 4-5vrk lennot ja kämpän vuokraus, että miten onnistuu. Lentohinnoilla voisi aloitta. Ihan vaan tuon alkup. kysymyksen perusteella.


      • omaaloitteisuutta
        asianvierestä kirjoitti:

        Kerro tarkemmin vapun tienoilla 4-5vrk lennot ja kämpän vuokraus, että miten onnistuu. Lentohinnoilla voisi aloitta. Ihan vaan tuon alkup. kysymyksen perusteella.

        Aloitappa vaikka finskin tai jonkun muun lentoyhtiön sivuilta. Sitten siirryt varaamaan hotellia, niitä on vaikka kuinka paljon!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      82
      5832
    2. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      127
      3953
    3. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      46
      3889
    4. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      66
      3584
    5. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      26
      2948
    6. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      7
      2467
    7. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      27
      2204
    8. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      204
      2111
    9. 33
      2049
    10. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      443
      1812
    Aihe