Oletetaan että hän sai 270 tuhatta. Paljonko tontti ja talo aikoinaan maksoi ja paljonkohan remontteihin on mennyt? Kylpyhuoneessa oli kosteusvaurio jonka Mikkoset joutuivat korjaamaan.
Mikkonen teki hyvän tilin?
Kuka.tietää
28556
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 28
Vanhimmat
Se unohtui mainita että talohan oli Mikkosen yhtiön, miten tämä vaikuttaa tilin tekemiseen?
Talo on Mikkosen firman joka ei ole ollut pitkään aikaan toiminnassa. Yhtiö pahasti velkainen, talo panttina veloista ja rahat menevät yhtiön velkoihin. Mikkosille ei jää mitään joten se siitä tilin tekemisestä.
Mikkonen ollut muka menestyvät yrittäjä. Vuosikymmeniä työelämässä ja yrittäjänä eikä mitään jäänyt käteen, joutuvat menemään fattaan (sosiaalitoimistoon) jotta voivat vuokransa maksaa. Pilvilinnasta tuli painajainen.
Eiks tästä mikkosen talosta ole tarpeeksi jo jauhettu?
Ei ole. Tämä on oppikirjaesimerkki tilintekemistä velkaisella ok-läävällä keskellä ei mitään.
Oikeasti aivan vitun säälittävää että vuosikymmeniä työelämässä olleella julkkiksella ei ole muuta omaisuutta kuin vaatteet.
Eiköhän näitä ole jo tarpeeksi ruodittu tälläkin palstalla. Luultavasti paksu tukku seteleitä jäi vielä velkojen jälkeenkin takataskuun, mistä on erittäin hyvä ponnistaa eteenpäin :)
Hieno juttu, että talo meni kaupaksi.
Ei jäänyt taatusti mitään taskuun. Mikkosten firma oli jo 2013 piikkiin asti lainoitettu ja se omisti tuon talon. Pankki sai tuolla myyntihinnalla juuri ja juuri omansa pois ja Mikkoset irti veloista.
No ei tolla 270t paljon juhlita varsinkaan kun stadiin on aikomus muuttaa. Minkälaisen kämpän sieltä saa tolla? Ainoo vaihtoehto on että Läski jelppii edelleen: Ostaa ja tarjoo Mikkosille jotain näennäisvuokraa vastaan jonkun luukun.
Ei ne enää saa keltään lainaa ja ei se 270 jäänyt itselle, vaan meni velkoihin.
En ihan oikeasti usko heidän tehneen sillä mitään tiliä. Rakennuskustannukset ovat silloin olleet (tuolla rakennustasolla) n. 1.200-1.300 €/m2, tontti on ollut käytännössä ilmainen, sähköliittymä on maksanut maltaita verrattuna lähempänä keskustaa olevaan sijaintiin. Mutta kai he ovat ennen Timon sairastumista saaneet edes vähän lyhennettyä velkoja, toisaalta asumiskulut ovat olleet huimat sijainnin vaatiman autoilun ja surkeiden palveluiden ansiosta. Mitään voittoa ei tule, jos ovat vielä joutuneet remppaamaan taloa ennen myyntiä/myynnin aikana, normaalia huoltoakin on ollut pakko tehdä. Eli varmaan pankki suostui kauppaan vaikka velkaa jäikin, tappioita kun pitää osata minimoida.
Tuossahan Lisko (jonka olen joutunut oppimaan tuntemaan hyvin) teki taas mediatempun, kun onnenkaupalla löytyi (mahdollisesti harhaanjohdettu) ostaja, eikä julkisuutta oikein muuten riitä, niin tehdään ilman palkkiota kunhan pääsee taas julkisuuteen. Muutenhan tuosta kaupasta olisi pitänyt periä tuplapalkkio kun saa talon kaupaksi noin pitkän myyntiajan jälkeen!
ei ne mitään tiliä tehnyt, eivät saa edes uutta asuntoa ostettua, mutta saavatpahan velat pois niskastaan.
Sellaista se on kun yrittäjä ei maksa itselleen kunnollista YEL:liä ja sairastuu.
Ei pärjää mitenkään päin, menee koti, menee elämä hukkaan myös vaimolta.
Talo oli firman ja velat firman, olisivat antaneet firman mennä konkkaan, olisivat päässeet talostaan eroon. Pankki sitä olisi joutunut vuosikausia myymään, Mikkoset päässet pois korvesta. Ei heille olisi mitään asunnosta jäänyt mutta ei siitä nytkään mitään jäänyt.
Talovellalla todennäköisesti henkilötakaus. Pankki ei ole tyhmä eli anna lainaa taloon nakkisnägärifirmalle ilman yrittäjän omaa henkilökohtaista takausta.
Mikkonen teki hyvän tilin ja nyt ostaa yksikerroksisen omakotitalon pk-seudulta. OK-talo on aina hyvä sijoitus.
Juuri näin, nyt Mikkosilla on iso säkki rahaa jolla ostavat unelmiensa talon pääkaupunkiseudulta.
Ei jäänyt kuin invataksiraha tsadiin. Kontulan vuokrakämppään tulee lähtö. Onpahan lyhyt matka sairaalaan, sitähän ne tässä on tavoitelleet.
Majuri Mikkonen mamujen ja mustalaisten keskelle Kontulaan, ei ikinä! Pitää ajatella lapsia!
" Kontulan vuokrakämppään tulee lähtö."
Eivät asu Kontulassa vaan itä-Helsingin helmessä, Mellunmäessä!
Mikkonen on harkinnut Kimi Räikkösen kämpän ostamista. Joko sen kattohuoneiston tai omakotilinnan. Ottavat toki pikkasen lisää velkaa, kun Pilvilinnan voitot eivät riitä täysin tuohon.
Niin erikoista oli Mikkosten häslinki,talo oli firman joka oli konkurssikypsä ja mitään voittoja ei siis saanut talolla.
Velan puolelle toki jäivät mutta miksi eivät muuttaneet samantien helppolle alueelle vaan menettivät vuosia.
Minä olisin kyllä käyttänyt järkeä, ja jättänyt uppoavan laivan niin kuin Jyrki Katainen sen teki miehekkäästi.
No
Mikkoset osti tontin koko kolmatta hehtaaria,siihen päälle porakaivon rakennus ,kustannus varmasti vähintään 10000 pelkkä porakaivo projekti tuskin edes riittääkään.
Sitten oli koko talon maalaus 2014 ja vakavampi kylpuhuoneremontti ja rakennusvirheitä.
Mikkosten talon asuttaminen ja oleminen tuotti tappioa varmuudeella 100000e-150000euroa,talosta ei saanut edes rakennuskustannuksia myydessä.
Joku pöljä osti sen nyt,tietäen että rahat menetti nyt,Mikkosten varattomuus ja 5 vuoden laillinen vastuu myynnistä on nyt sananhelinää,mitään ei tule takaisin ostaja saamaan 5 vuoden aikana.
Hulluja nuo jotka Mikkosen talon ostivat sillä jos talossa on paljon vikoja eivät he saa persaukisilta Mikkosilta euroakaan!
Tuollaisia ne ovat OK-pölvästin pilvilinnat. Ja romahtaneet unelmat loistavasta tilistä.
On hyvä jatkaa aiheesta, ettei niin monet joudu alistuneena muuttamaan Kontulan vuokrakasarmistoon.
Kiitos aloittajalle!
Olisi se surkea kohtalo jos Mikkoset joutuvat muuttamaan Kontulaan kaupungin kämppään, naapureina mamuja, mustalaisia, työttömiä, alkoholisteja, narkkareita, roskaväkeä, paskasakkia. Ninalle varmasti kova paikka...
Nyt se on vahvistettu. Asuvat mellunmäessä ja talosta jäi velkaa. Fiksu mies tuo timppa.
http://www.is.fi/viihde/art-2000005169321.html
Eikö asuntovelat olleet Timben nimissä, eihän Nina ole niistä vastuussa?! Kun Timbe kuoli on asia sillä selvä, miten voivat miehen velkoja turvattomalta ja heikolta naiselta karhuta, moraalitonta!
"– Firmallamme oli niin paljon velkaa, että talon myyminen ei kattanut kaikkea."
Huomaa sana FIRMALLAMME, ei timpan firmalla. Eli molemmat olivat pää märkänä laittaneet itsensä kuseen.
On järjestettävä kansalaiskeräys Mikkosille. Velat maksetaan pois, lopuilla rahoilla ostetaan sadan neliön rivari Espoosta ja uusi auto. Pitäähän Mikkosten päästä pois kammottavasti itä-Helsingistä kunnon asuinalueelle. Muutama kymppitonni jää pankkitilille jolla pärjävät ennen kuin Nina pääsee töihin. Kansan käsi on karttuisa, varmasti puoli miljoonaa kasaan saadaan.
Kukaan tervepäinen ei osalistu velkamuulin kusesta pelastamiseen. Ennemmin annan rahaa vaikka kadulla kerjäävälle mamulle. Kiitän kuitenkin röhönauruista, jotka sain heti aamusta kahvia hörppiessä.
Kyllä Niina on West Endin tavaraa eli eikun markkinahinnalle kohti länttä. Kai majuri jemmasikin jotain sukkanauhan varteen? Niina on jo markkinoinut itseään räväkästi lehdistössä, joten eiköhän noinkin vaikealle luonteelle joku elättäjä löydy.