Oletteko kuulleet, että mamuja olisi ollut tunkemassa itseään saamelaiskäräjille? He tuntuvat olevan rauhaarakastavaa porukkaa toisin kuin uuslappalaiset (statuksettomat ym suomalaiset), joiden kanssa saamelaiset ovat olleet helisemässä 20 vuotta.
On tosiaan ihmeellistä porukkaa nuo mamut, kukaan heistä ei ole vielä ilmoittanut vahvasti tuntevansa itseään edes inarinsaamelaisiksi, vaikka on Raja-Joosepin kautta tullut Suomeen!
Mamut eivät pyri saamelaisiksi
5
210
Vastaukset
- YLEonYleisestiIdiooteja
Käsilaukku pelastaa tiukasta tilanteesta:
http://mvlehti.net/2016/01/29/yle-opettaa-kuinka-torjua-raiskaaja-oikeasti/ - Rajavahti
Eikä tosiaan ole pyrkimässä Kuolajärven muinaissaamelaisiksi nekään, jotka ovat Sallan kautta tulleet Suomeen.
- Namumaa
Stasut vaativat itselleen saamelais-nimitystä, eivät tosiaankaan mamut. Mutta kun ne kuulee stasuilta, että valtio rupeaa jakamaan maitaan, niin johan on stasujen metsä- kalastaja- ja tunturisuomalaisten seuraan tunkua.
- Irakin-Ailu
On se toisaalta hyvä etteivät pyri.
KHO nimittäin hyväksyisi suurimman osan heistä saamelaiskäräjien vaaliluetteloon, aivan takuu varmasti.- Arveluttaja
Se pelko tässä on, että Lapin läänin kautta Suomeen tulleetrajat tuntevat vahvaa saamelaista verisukulaisuutta. Voi olla, että Sallassa rajan ylitettyään ovat saaneet allekirjoitettavaksi jäsenyyshakemuksen Statuksettomien "saamelaisten" yhdistykseen. Onkohan Raja-Joosepissa saamelaisuuteen kiihottajia vastaanottamassa hädänalaista?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site515876Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.
Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers714605Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto464362SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun564141SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt933753Tytti Tuppurainen ollut aivan sekaisin viime päivinä
Pitäis varmaan tehdä huumetesti sille. "– SDP:n Tytti Tuppurainen väittää kirkkain silmin ja Antti Lindtman vierellään623293SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het502453Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?352359Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat422089En uskalla ees ajatella muru
Miten mulle ois käynyt näiden raskaiden vuosien aikana jos sua ei ois ollut 🥺😧❤️ Sä oot ollut mun henkisenä tukena iha131229