"Windows Phone on kuollut"
-
Voi voi sentään.;(
http://www.digitoday.fi/bisnes/2016/01/29/karu-kuva-jattaa-vahan-arvailun-varaa--windows-phone-on-kuollut/20161108/66
-
"Microsoftin julkistama strategianmuutos näkyy nyt tosissaan: Lumia-myynti romahti kappalemääräisesti 57 prosenttia vuoden takaisesta. Puhelimen myyntikäyrä on karua kateltavaa.
Microsoftin raportoima viime vuoden lopun vuosineljännes on puhelinliiketoiminnan osalta katastrofaalinen. Puhelinmyynnin liikevaihto laski valuuttakorjatusti 49 prosenttia, ja älypuhelinten myynti leikkautui yli puolella."
Täytyy myöntää että Lumia puhelimet ovat täysin perseestä. Sinänsä sairasta että työpaikassa (yliopisto) on pakko käyttää Lumiaa (johdolla iPhone toinen vaihtoehto), toimivia Android-puhelimia ei voi käyttää. Aivan sairasta kilpailun rajoittamista joka vääristää Android/Apple/Windows -puhelinten todellista kilpailua ja myyntimääriä Suomessa.
Lumian tekstin korjaustoiminnot on aivan perseestä. Osoitinta ei tahdo millään saada sanan keskelle kun olet esim. kirjoittanut väärin ja haluat korjata osan sanasta. Koko sana valikoituu yleensä aina kosketuksessa, eikä osoitinta saa kirjainten väliin sitten millään. Raivostuttavaa jos virhe on sanan alkupäässä.
Puhelinnumeromuistiossa lankapuhelin/VoIP-numerot valikoituvat usein itsestään tekstiviestin lähetysnumeroksi vaikka muistiossa on myös oikea matkapuhelinnumero. Kun lähetät tekstiviestin, mikään ei varoita tai ilmoita että se olevinaan lähetetään lankapuhelin/VoIP-numeroon jolloin se ei tietenkään oikeasti lähde.
Soitettava vahinkopuhelu pakenee ruudun yläosaan, ja näyttö sammuu, eikä sitä tahdo saada koko ruudulle, josta sen voi painikkeella lopettaa.
Päällä olevia ominaisuuksia joutuu suurinta osaa etsimään Asetukset-valikon kautta. Esim. Androidissa kaikki tärkeimmät päällä olevat toiminnat saa näkyviin yhdellä kertaa pyyhkäisemällä ruudun yläosaa, ja laitettua päältä tai päälle, ja kerralla nähtyä mitkä ovat päällä. Siis esim. onko WLAN, Bluetooth, Mobiilidata, Lentotila, GPS-paikannus ym. ym. päällä. Lumia Windows -puhelimilla ne pitää kaikki erikseen useamman valikon kautta hakea ja valita.
Android on ylivoimaisen toimiva käyttöjärjestelmä verrattuna onnettomaan Nokia-pohjaiseen Windows Phoneen verrattuna.
Windows Phonella ei ole menestysmahdollisuuksia mobiilikäyttöjärjestelmäevoluutiossa jossa Android on käytettävyydeltään ihan toisella vuosituhannella. Sinällään jännää että toimiva työpöytä-Windows(XP/Vista/7) on 8, 8.1 ja 10 -versioissa muutettu tähän samaan huonompaan ja toimimattomampaan suuntaan.
"Windows Phone on kuollut"
3
166
Vastaukset
- Urkintamoodikäyttikset
Windows on ottanut muiden kansallisen etuaseman ohjelman "Made in USA/NSA" -käyttisten (Google Android, Apple iOS/OSX) tapaan urkinta-vakoilutoiminnot omakseen, todennäköisesti USA:n hallinnon NSA PRISM-yhteistyön pakottamana. Windows XP, Vista ja 7 olivat vielä toimivia käyttiksiä Windows 8, 8.1, 10 ja Windows Phone näitä urkintakäyttiksiä. Linux-jakelut mm. Ubuntu tulevat varmasti yleistymään myös mobiilipuolella. Toivottavasti Linux-projekteihin ei vain pääse liikaa NSA-väkeä pesiytymään ja menemään saman urkintamoodin mukaan.
- Vapaa_vaihtoehto
Muutama syy käyttää Ubuntua, tai muuta Linuxia!
Tuossa lista Windowsin vakoilusta
Keräämme etunimi- ja sukunimi- sekä sähköpostiosoite-, postiosoite-puhelinnumero- ja muut vastaavat yhteystiedot.
Keräämme salasanat, salasanavihjeet ja muut vastaavat turvallisuustiedot
Keräämme sinusta ikä-, sukupuoli-, maa- ja oletuskieleen liittyviä tietoja
Keräämme tietoja mielenkiintosi kohteista ja suosikeistasi
Keräämme tietoa mitä ominaisuuksia käytät, mitä asioita ostat, millä Internet-sivustoilla vierailet ja mitä hakutermejä käytät. Niissä on myös tietoja laitteestasi mukaan lukien IP-osoite, laitetunnisteet, seutu- ja kieliasetukset sekä tietoja verkosta, käyttöjärjestelmästä, selaimesta tai muista ohjelmistoista
Keräämme tietoja yhteystiedoistasi ja suhteistasi
Keräämme tietoja sijainnistasi
Keräämme tarvittaessa kommunikaatiosi ja tiedostojesi sisällön
Keräämme tietoa sähköpostin aiherivi ja teksti
Keräämme tietoa pikaviestin teksti tai muu sisältö
Keräämme tietoa videoviestin ääni- ja kuvanauhoite
Keräämme tietoa vastaanottamasi ääniviestin tai sanelemasi tekstiviestin
Tuolta ilmainen Ubuntu: http://www.ubuntu-fi.org/lataa.html
- lumia_830
Lainaus.
("Päällä olevia ominaisuuksia joutuu suurinta osaa etsimään Asetukset-valikon kautta. Esim. Androidissa kaikki tärkeimmät päällä olevat toiminnat saa näkyviin yhdellä kertaa pyyhkäisemällä ruudun yläosaa, ja laitettua päältä tai päälle, ja kerralla nähtyä mitkä ovat päällä. Siis esim. onko WLAN, Bluetooth, Mobiilidata, Lentotila, GPS-paikannus ym. ym. päällä. Lumia Windows -puhelimilla ne pitää kaikki erikseen useamman valikon kautta hakea ja valita. ")
Tämä nyt ei pidä paikkaansa, wp puhelimesta löytyy kyseiset valikot näytön yläreunasta alaspäin pyyhkäistäessä, esim. wp10 käyttiksessä on 16 eri pikavalikkoa siellä, mm. yhdistä, virransäästö, taskulamppu, muistiinpano, vpn, sijainti, lentotila, kamera, mobiilidata, mobiilitukiasema, hiljainen aika, kirkkaus, wlan, bluetooth, suunnan lukitus ja kaikki asetukset.
Kannattas perehtyä paremmin tuohon käyttikseen ennen kuin alkaa siitä valittamaan.
Pierusovellukset ym. ei tärkeät sovelluksethan näistä puuttuu, mutta eipähän ole pelkoa viruksista ym. tietoturvasta näissä wp puhelimissa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä
Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai949367Persut: haluamme lisää veroja!
Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki674862Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.
https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.414531Jos samassa autossa istuu romani, somali ja venäläinen, kuka ajaa?
Arvioiden mukaan romanit lähtivät noin 1000-luvulla liikkeelle pohjois-Intiasta. Nyt 1000 vuotta myöhemmin he ovat levit582874Numero josta kaivattusi tulee mieleen
Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.1001566Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni
Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j81388- 411344
Tämmönen höpsö
Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress441276Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera
Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota461263Heräsin taas sinä mielessä
Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?641242