Kosto raiskaajalle!

ActusReus

Te, jotka tiedätte asiasta mitään, kertokaa mielipiteenne!

Onko LAINVASTAISTA ottaa esim. raiskaajan puolisoon, lapsiin tai muihin sukulaisiin yhteyttä ja kertoa raiskaajan teoista heille?

Entä se, että julkisesti levittää tietoa raiskaajan teoista (ei suoraan poliisin tutkintapöytäkirjoja yms., vaan lyhyesti ja vapaasanaisesti), esim. ottamalla yhteyttä raiskaajan (toimitusjohtaja) liikkeisiin ja kertomalla hänen teoistaan työntekijöille / kertomalla teoista muilla foorumeilla, jotta mahdolliset asiakkaat saavat tietää tämän roiston rikoksesta ja osaavat välttää asioimista hänen liikkeissään?

Asianajaja on sanonut ympäripyöreästi, että sellaista ei voi suositella, mutta ei toisaalta ole maininnut, että se olisi suoranaisesti laitontakaan (rangaistavaa) toimintaa.

Voiko raiskaaja ja hänen lähipiirinsä siis nostaa asiasta jonkin kunnianloukkaussyytteen, kotirauhanhäirintäsyytteen tai vastaavan?

Asia on tosi, ja raiskaaja on ollut oikeuden edessä.

5

333

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • k76ytuhg

      Mahdollisesti soveltuvat pykälät ovat kunnianloukkaus (joka vastoin yleistä luuloa ei vaadi nimenomaan valheellisen tiedon levittämistä) tai yksityiselämää loukkaava tiedon levittäminen (joo, vaikka tuomio onkin sinällään julkinen, voi sen levittäminen silti tapauskohtaisesti olla laitonta).

      Kaikki riippuu tavasta ja tarkoituksesta, jossa tuon tiedonlevityksen teet. Yhdelle ihmiselle, esimerkiksi läheisille, kertominen ihan vain tapauksesta kertoakseen tuskin on rikos, mutta joukkotiedotusvälineitä käyttäen tapahtuva loukkauspyrkimyksessä tai liiketoiminnan vahingoittamispyrkimyksessä tehty huuteleminen saattaa hyvinkin täyttää.

      Oikeustapausesimerkkejä on kumpaankin suuntaan.

      Oikeusjärjestelmä kun lähtee siitä, että tuomioistuimen antama rangaistus on se rangaistus, eikä siihen enää kuulu muut kansalaisten omatoimiset kostotoimenpiteet.

    • k76ytuhg

      Mainittakoon vielä, että ei täällä saa yhtään sen järkevämpiä vastauksia, vaikka tekee asiasta useamman aloituksen. Tekee vain itsestään spämmääjän.

      • ActusReus

        Kiitoksia selvennyksestä. Epäilinkin vähän näin. Ja eipä ollut tarkoitus spämmäillä, näytti ettei koko kirjoitus mennyt läpi toiselle palstalle, niin yritin lisätä sen sitten edes tänne.
        Oikeusjärjestelmä on nähty ja usko Suomeen oikeus- ja hyvinvointivaltiona on karissut. Oikeutta täällä saavat vain varakkaat, tunnetut ja iäkkäät yrittäjämiehet.


    • Kutakuinkin totuuden kertominen ei ole rikos.

      Eli voin vapaasti kertoa miten Turkulainen poliisi M Turtiainen varasti hävitetyksi tuomittua omaisuutta, eikä saanut rangaistusta asiasta. Ja en syyllisty mihinkään vaikka tuon kerron

    • 3r2ew

      Noniin, vanha tuttavamme Bussissa ilmeistyi taas tarjoilemaan vajavaista lakitietouttaan.

      Joko vihdoin voisit kertoa meille oletko vain yksinkertainen, tietämätön ja typerä, vai kenties sellaista esittävä hyvin lahjakas trolli?

      Itse kirjoituksesi asiaan tuskin tarvitsee sen kummemmin mennä. Se nyt oli tavalliseen tapaan puutaheinää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko mokannut?

      Oletko omasta mielestäsi mokannut jotain kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      184
      2376
    2. Oletko ymmärtänyt

      Oletko ymmärtänyt jotain kaivatustasi lähiaikoina tai oletko muuttanut mielipidettäsi kaivatustasi?
      Ikävä
      172
      2080
    3. Sanna Ukkolan kolumni: Rautarouva, joka unohti joukkonsa - Riikka Purran pitäisi katsoa peiliin

      "Historialliset tappiot eivät synny vahingossa. Ne syntyvät, kun johtaja unohtaa, ketä hänen piti palvella, kirjoittaa I
      Perussuomalaiset
      44
      2063
    4. Ikäero suhteessa

      Huomasin äsken Iltalehden tuoreen artikkelin, jossa kerrottiin, että vain 5% parisuhteista on yli 10v ikäero. Millaisia
      Parisuhde
      74
      1752
    5. Ottaisitko miten

      Kaivattusi?
      Ikävä
      128
      1710
    6. Liian paljon hylättyjä ääniä

      Ottakaa avustaja mukaan jos ette osaa äänestää oikein. Moni varmaan sekosi kahden listan ja lipun takia. Oliko tarkoitus
      Maailman menoa
      197
      1570
    7. Tiedän kyllä sen

      Että käyt täällä. En kuvittelisi sellaista asiaa. Tiedän kyllä senkin, että olet ainakin ollut minusta kiinnostunut. Sen
      Ikävä
      77
      1281
    8. Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin

      Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni
      Haapavesi
      82
      1219
    9. Ähtärin vaalitulos ja nyt neuvottelut alkavat

      Keskusta voitti yhden paikan Ähtärissä kun oli hyvin ehdokkaita ( 32) ja kansanedustaja veturina keräämässä ääniä. P
      Ähtäri
      32
      1164
    10. Ärsyttää et olet

      Niin välinpitämätön suhteeni
      Ikävä
      71
      1133
    Aihe