Packalén turvapaikanhakijoiden tekemistä rikoksista: ”Tilastot ovat
harhaanjohtavia”
LEHTIKUVA
LKS 20150709 20150622 Syytetty saapui poliisien saattamana Satakunnan käräjäoikeen, jossa alettiin 22. kesäkuuta 2015 käsitellä porilaisen lenkkeilijätytön kuolemaa. 25-vuotiaalle miehelle luetaan syytteet murhasta, törkeästä raiskauksesta, törkeästä vahingonteosta ja liikennerikkomuksesta. STR / LEHTIKUVA Juha Sinisalo
Politiikka
Viikon 4. luetuin
139 kommenttia
Perussuomalaisten kansanedustaja Tom Packalén ihmettelee poliisihallituksen tapaa kertoa turvapaikanhakijoiden tekemistä rikoksista. – En ymmärrä logiikkaa, jonka mukaan poliisihallitus kommentoi raiskausten määrää vähäiseksi. Turvapaikanhakijoiden tekemien raiskausten määrä on järkyttävän korkea.
Poliisihallitus kertoi tänään pidetyssä tiedotustilaisuudessa turvapaikanhakijoiden rikostilastoista. Kolmeatoista epäillään raiskauksesta ja kahtatoista törkeästä raiskauksesta. Seksuaalisesta ahdistelusta on epäiltynä kaksikymmentäkaksi turvapaikanhakijaa ja kahta epäillään pakottamisesta seksuaaliseen tekoon.
Poliisihallitus kommentoi turvapaikanhakijoiden tekemien seksuaalirikosten määrää vähäiseksi.
Kaikki eivät ole jääneet kiinni
Perussuomalaisten kansanedustaja ja komisario Tom Packalén huomauttaa, että luvut kertovat vain poliisin tietoon tulleista rikoksista: tilastossa ei kerrota, kuinka moni tuhannesta rikosilmoituksesta on selvinnyt, eli tekijä on jäänyt kiinni. Tällöin rikosilmoituksesta ei selviä tekijän kansalaisuus.
– On eri asia puhua raiskauksesta kiinni jääneistä henkilöistä kuin siitä, kuinka monta rikosilmoitusta raiskauksista on tehty.
Packalén sanoo, että poliisihallituksen tilastoista saa helposti sellaisen kuvan, jossa tuhannesta raiskaukseen epäillystä parisenkymmentä olisi turvapaikanhakijoita, ja että loput tekijöistä olisivat kantasuomalaisia tai ulkomaalaisia.
– Vaikka Suomen poliisi onkin hyvä, läheskään kaikissa raiskausrikoksissa ei saada tekijää kiinni. Sen vuoksi voin sanoa varmuudella, että raiskausrikoksista huomattavasti suurempi osa on turvapaikanhakijoiden tekemiä kuin vain parisenkymmentä. Kukaan ei tiedä varmaa totuutta.
Poliisihallituksesta ei tavoitettu ketään kommentoimaan asiaa.
Moni raiskaus jää ilmoittamatta
Packalén kritisoi myös poliisihallituksen tapaa kertoa turvapaikanhakijoiden tekemistä rikoksista.
– Ymmärrän sen, ettei poliisi saa lietsota vihaa, mutta en ymmärrä logiikkaa, jonka mukaan poliisihallitus kommentoi raiskausten määrää vähäiseksi. Turvapaikanhakijoiden tekemien raiskausten määrä on järkyttävän korkea, Packalén sanoo.
Viime vuoden aikana Helsingissä tapahtui neljätoista raiskausta julkisella paikalla.
– Kaikissa näissä tekijä oli ulkomaalaistaustainen, mutta selvittämättömissä tapauksissa ei voida sanoa varmuudella, oliko tekijä ulkomaalainen vai turvapaikanhakija.
Packalén muistuttaa myös raiskausrikosten ilmoitusprosentista: moni raiskausrikos ei päädy poliisin tietoon laisinkaan.
– Raiskaukset ovat piilorikollisuutta. Uhri kertoo asiasta vain lähipiirille tai raiskauskriisikeskukseen.
Tilastointi sekavaa
Myös perussuomalaisten Helsingin varavaltuutettu Mari Rantanen kommentoi poliisihallituksen tiedotustilaisuutta. Hän pohtii, onko poliisilla tiedossa koko vuonna tehdyt turvapaikanhakijan tekemät raiskausrikokset.
– On syytä kysyä, julkistiko poliisi tänään tietoja, jotka ovat vain kahdelta kuukaudelta eli marraskuun alusta joulukuun loppuun?
Poliisihallituksen poliisitarkastaja Mia Poutanen kertoi medialle viime marraskuussa, että ennen vuoden 2015 marraskuuta turvapaikanhakijoita ei ole voitu merkitä rikosilmoitukseen erikseen.
– Tietojärjestelmässä ei ollut kohtaa turvapaikanhakijan merkinnälle.
Myös sosiaalisessa mediassa pohditaan, kuinka kattavia tilastot ovat. Poliisihallituksen mukaan turvapaikanhakijan tekemät seksuaalirikostilastot ovat koko vuodelta. Ennen järjestelmän muutosta poliisi merkitsi turvapaikanhakijan rikosilmoitukseen Maahanmuuttoviraston (Migri) antamalla koodilla.
Tänään esitettyjen tilastojen mukaan poliisin tietoon tuli viime vuonna kaikkiaan 926 rikosta, joissa tekijöiksi epäillään turvapaikanhakijoita.
Kuvassa: Satakunnan käräjäoikeus tuomitsi afganistanilaisen Ramin Azimin viime marraskuussa elinkautiseen vankeuteen porilaisen lenkkeilijätytön murhasta. Tuomittu on Suomessa oleskeluluvalla.
VERA MIETTINEN
moni raiskausrikos ei päädy poliisin tietoon laink
VERAMIETTINEN
0
60
Luetuimmat keskustelut
Anteeksi arkuuteni
Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän531087Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?
Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll231069Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.
https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl514842- 50824
- 46735
- 37659
Tykkäätköhän vielä minusta?
Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin30616Vihervasemmistofeministinaisasianaiset
Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE181615Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?
Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan62609Olet ihana
Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩❤️👩❤️😼😘38562