Minulla on 90-luvun alun Finngulfissa vesikiertoinen Celsius lämppäri. Vanhan lämppärin uusimisaika alkaa olla lähellä. Onko kokemusta, kannattako vaihtaa tilalle uusi vesikiertolämppäri ilmalämppäri? Patterit ja letkut ovat vielä kohtuu hyvässä kunnossa.
Mitä Finngulfiin vesikiertoisen Celsiuksen tilalla
391
3115
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Kun itselläni oli 80-luvun Baltic, siinäkin oli Celsiuksen keskuslämmitys. Kun Celsius oli 15 v toiminut ilman häiriöitä, siihen ilmaantui ongelmia. Silloin 90-luvulla Celsiuksella oli vielä maahantuoja sekä huolto. Sain huollosta ohjeet palotilan nuohoamiseen. Ainoastaan sytytin piti uusia. Sen jälkeen laite toimi taas vuosia hyvin. Omistajan vaihtumisien jälkeisistä vaiheista en tiedä.
Jos et saa Celsiustasi kuntoon, eikö tilalle kannattaisi hankkia toinen vesikiertolämppäri? Webasto olisi oma valintani.
Tästä on monet keskustelut ollut täällä mutta tieto on pirstottuna loputtomiin keskusteluihin. Jos laitat veneesi vesikiertoon Diesel lämmittimen, pitää se tehdä siten, että lämmitin lykkää lämpöä erilliseen välisäiliöön ja välisäiliöstä lämpö johdetaan patterikiertoon.
Katso tuo video, selitän siinä asian juurta jaksaen.
https://www.youtube.com/watch?v=OoIEDA-v1fA
Noiden autojen moottorien esilämmitykseen tarkoitettujen lämmittimien minimiteho on usein 2,5Kw, joka on liikaa useimmissa tapauksissa ja lämmitin alkaa käymään katkokäyntiä. Sähköä kuluu ja poltin karstoittuu. Ainoa malli, joka menee todella pienelle on Eberin D5S Commercial, jonka teho on 1,2Kw minimissään. Sekin Kumminkin vaatii sen välisäiliön.
http://www.heater.fi/fi/eberspacher-hydronic-d5s-commercial.html
Jos laitat uuden Diesel vesilämmittimen tuonne, niin voisi olla hyvä, että laittaa sinne yhden kennopuhaltimen lisää.
Itse laittaisin uuden ilmalämmittimen sinne.
Kiitos hienosta videosta!