Muille tapahtunut samaa?

Virusko

Onko muille tapahtunut samaa? Äsken mennessäni tälle Samsungin älypuhelimella nettiin ratkojat.fi-sivulle yhtäkkiä tuli mainos. Siinä sanottiin jotain, että "olet voittanut" ja "vahvista". En tietenkään vahvistanut mitään, vaan painoin paluu-näppäintä. Silloin vasta ilmestyi ratkojat.fi-etusivu.
Oliko kyseessä virus?

5

234

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • KysymyksenAloittaja

      Niin, ja mainittakoon vielä, että sivu oli jokin win500-sivu. Kun en vahvistanut, puhelin alkoi väristä ja sivustolla meni aika, jona on mahdollista vahvistaa voitto.

      Mistä nämä tulevat? Onko mahdollista, että puhelimessani on nyt virus? Tietysti kävin sivuilla, koska se tähän näyttöön jostain ilmestyi; mutta kuten sanoin, en vahvistanut mitään.

    • Pelkkä huijausmainos ei sen ihmeellisempää..

      • Näitähän androidilla riittää, kunnon käyttöjärjestelmillä ei niinkään.


      • EpätoivoinenKysyjä

        Tarkoitatko, ettei se ollut virus? Koska en päässyt Chromella eteenpäin, minun oli pakko poistaa se... Asensin sitten Firefoxin, mutta nyt sama mainos tuli siihenkin... Typerää, ettei uskalla enää edes nettiä käyttää. :/

        Onko mitään keinoa saada tuota poistumaan?


      • EpätoivoinenKysyjä kirjoitti:

        Tarkoitatko, ettei se ollut virus? Koska en päässyt Chromella eteenpäin, minun oli pakko poistaa se... Asensin sitten Firefoxin, mutta nyt sama mainos tuli siihenkin... Typerää, ettei uskalla enää edes nettiä käyttää. :/

        Onko mitään keinoa saada tuota poistumaan?

        Tehdasasetusten palautus ainakin poistaa sen.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      52
      1987
    2. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      62
      1912
    3. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      12
      1445
    4. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      61
      1251
    5. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      50
      1219
    6. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      41
      845
    7. Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!

      Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      118
      707
    8. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      88
      707
    9. Sotekeskus

      Aloite on hyvä, kiitokset siitä. Mutta jos olette yhtään seuranneet hyvinvointialueen kokouksia niin sehän on jo nuijit
      Ähtäri
      33
      678
    10. Sinunkin pitää jättää

      Se kaivattusi rauhaan.
      Ikävä
      40
      643
    Aihe