Kestotankki- merkkinen kuorma-auto?

Nuorempi automies

Jossain vanhassa autokirjassa väitetään, että Suomessa on tehty Kestotankki- nimisiä kuorma-autoja joskus 1970-1980-lukujen vaihteessa? Tietääkö joku lisää niistä?

9

2740

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • h-amies

      Autoja kasatttiin muistaakseni Iisalmessa. Ideana oli, että säiliörakenne oli osa auton runkoa. Tällöin saatiin hyötykuorma suuremmaksi.

    • daffi

      kyllä sellaisia on tehty. Valmistettiin ainakin Kankaanpäässä Holmingin kone pajalla. Autissa oli itse kantava runko säiliöllä, volvon hytti ja moottori. Autot oli huomattavasti muita säiliö-autoja kevyenpiä,mutta huonopuoli oli tavallaan niiden kertakäyttöisyys, koska päällirakennetta ei voinut vaihtaa niin käytettyjä alkoi kasaantua turhan paljon.

      • Nuorempi automies

        Eikö niissä Mannin koneita ollutkaan?


      • Ajuri
        Nuorempi automies kirjoitti:

        Eikö niissä Mannin koneita ollutkaan?

        Volvon koneet niissä oli ja hytit.Joitaki vuosia sitte Ajolinjassa oli juttu koko Kestotankki-Hollming projektista


      • pönttö
        Ajuri kirjoitti:

        Volvon koneet niissä oli ja hytit.Joitaki vuosia sitte Ajolinjassa oli juttu koko Kestotankki-Hollming projektista

        Alkuunsa niissä oli Volvon koneet, itse asiassa pariakin eri versiota. Loppuajasta sitten tuli MANnin koneet, lähinnä mahuri-Volvojen tehonpuutteen takia.


    • Nuorempi tankki

      Kyllä sellaisia valmistettiin ja myöhemmin nimeksi
      tuli Hollming

    • Kestotankkitekijä

      Autovalmistus alkoi Lieksassa Kestotankki merkkisinä. Kun Holming osti tehtaan nimi muuttui Holmingiksi.

    • Holming67

      Ja hyti oli kahdella pultilla kiinni auton rungossa ja lattia oli puuta. Onneksi ne paskat hävisi liikenteestä.

      https://www.google.com/search?q=hollming säiliöauto&client=ms-android-samsung&source=android-browser&prmd=imvn&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=2ahUKEwjroMqx_YThAhWgw8QBHSbfAUAQ_AUoAXoECAwQAQ&biw=640&bih=232&dpr=2#imgrc=d-mzir3FofrZXM

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen miettinyt kauan

      miten reagoisin, kun näen sinut taas. Ehkä ladannut tuohon hetkeen liikaa odotuksia. Ja sitten kun lopulta olit siinä, h
      Ikävä
      36
      2679
    2. Archie ja Iida ero.

      Suuri kohujen saattelema rakkaustarina on ohi?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      128
      2363
    3. Olen levoton takiasi

      Enkä saa itseäni rauhoittumaan
      Ikävä
      158
      2074
    4. Mitä ensi viikolla tapahtuu?

      Mitä toivot, että ensi viikolla tapahtuu?
      Ikävä
      39
      1975
    5. Ostiko maailma sinut minulta?

      Kun et enää resonoi kuin ennen. Kun et enää ihmetellen katso ympärillesi ja pohdi mitä mäen takana on? Ymmärrän ja tue
      Ikävä
      20
      1738
    6. On niin paha olla

      Tarviin jotain jolla turruttaa... Kuka voi auttaa.
      Ikävä
      40
      1309
    7. Älä stressaa. Rakastan sua

      Eikä tämä tunne mene pois, se on varmaan jo huomattu kumpikin ❤️
      Ikävä
      51
      1047
    8. Mitä sanoisit mulle?

      Niin, mitä sanoisit mulle! Sille ainoalle, jota rakastat..
      Ikävä
      86
      1005
    9. Minna Kuukka joutui jekuttamaan ovelasti TTK:n takia - Tästä oli kyse - Tunnustaa: "No joo, joo..."

      Symppis Minna Kuukka! Minna on kyllä erinomainen valinta Tanssii Tähtien Kanssa -oppilaaksi - vai mitä mieltä olet? To
      Tanssii tähtien kanssa
      24
      972
    10. Onneksi meidän välillä ei ole mitään negatiivista

      Olen tosi iloinen siitä.
      Ikävä
      114
      914
    Aihe