Kestotankki- merkkinen kuorma-auto?

Nuorempi automies

Jossain vanhassa autokirjassa väitetään, että Suomessa on tehty Kestotankki- nimisiä kuorma-autoja joskus 1970-1980-lukujen vaihteessa? Tietääkö joku lisää niistä?

9

2802

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • h-amies

      Autoja kasatttiin muistaakseni Iisalmessa. Ideana oli, että säiliörakenne oli osa auton runkoa. Tällöin saatiin hyötykuorma suuremmaksi.

    • daffi

      kyllä sellaisia on tehty. Valmistettiin ainakin Kankaanpäässä Holmingin kone pajalla. Autissa oli itse kantava runko säiliöllä, volvon hytti ja moottori. Autot oli huomattavasti muita säiliö-autoja kevyenpiä,mutta huonopuoli oli tavallaan niiden kertakäyttöisyys, koska päällirakennetta ei voinut vaihtaa niin käytettyjä alkoi kasaantua turhan paljon.

      • Nuorempi automies

        Eikö niissä Mannin koneita ollutkaan?


      • Ajuri
        Nuorempi automies kirjoitti:

        Eikö niissä Mannin koneita ollutkaan?

        Volvon koneet niissä oli ja hytit.Joitaki vuosia sitte Ajolinjassa oli juttu koko Kestotankki-Hollming projektista


      • pönttö
        Ajuri kirjoitti:

        Volvon koneet niissä oli ja hytit.Joitaki vuosia sitte Ajolinjassa oli juttu koko Kestotankki-Hollming projektista

        Alkuunsa niissä oli Volvon koneet, itse asiassa pariakin eri versiota. Loppuajasta sitten tuli MANnin koneet, lähinnä mahuri-Volvojen tehonpuutteen takia.


    • Nuorempi tankki

      Kyllä sellaisia valmistettiin ja myöhemmin nimeksi
      tuli Hollming

    • Kestotankkitekijä

      Autovalmistus alkoi Lieksassa Kestotankki merkkisinä. Kun Holming osti tehtaan nimi muuttui Holmingiksi.

    • Holming67

      Ja hyti oli kahdella pultilla kiinni auton rungossa ja lattia oli puuta. Onneksi ne paskat hävisi liikenteestä.

      https://www.google.com/search?q=hollming säiliöauto&client=ms-android-samsung&source=android-browser&prmd=imvn&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=2ahUKEwjroMqx_YThAhWgw8QBHSbfAUAQ_AUoAXoECAwQAQ&biw=640&bih=232&dpr=2#imgrc=d-mzir3FofrZXM

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen mukaan rasismi on huumoria

      Vaan kun koomikko kutsui Halla-ahoa fasistiksi, niin piti haastaa oikeuteen. Mihin se huumorinitaju yhtäkkiä hävisi? ⠀
      Maailman menoa
      78
      4301
    2. BOIKOTOIN - Ei mitään Suomi.fi postilaatikoita käyttöön

      Ainakaan minulle! Vai että pitäisi alkaa siellä käyädä katselemassa tammikuusta 2026 siis periaatteessa päivittäin että
      Maailman menoa
      193
      3528
    3. 201
      2903
    4. Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta

      Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome
      Maailman menoa
      68
      2756
    5. Hallitus on kaadettava ja Orpon on erottava

      Mikään muu hallitus ei ole oman elämäni aikana tuhonnut näin paljon tämän maan taloutta ja työllisyyttä sekä suomen main
      Maailman menoa
      48
      2666
    6. 57
      1186
    7. Lasse Lehtonen palasi ambulanssilennolla Suomeen

      Nyt on syytä lopettaa irvailu.
      Maailman menoa
      78
      1160
    8. Aitolehti Capital

      HehkuB on myynnissä, kovalla työllä saavutettu unelma joka sekin lässähti kuten kaikki mihin ryhtyy! Nyt Sewen asialle
      Kotimaiset julkkisjuorut
      238
      1022
    9. MOT: Työmarkkinatori on olemattomien työpaikkojen hakupaikka

      Työpaikkojen tietoja ei tarkisteta, ja ainakin noin noin 10% on olemattomia työpaikkoja ja sen lisäksi eri rekryfirmat t
      Maailman menoa
      114
      909
    10. Missä kuussa

      Rakkaasi on syntynyt?
      Ikävä
      57
      909
    Aihe