Heinän tarjoaminen itse tehden

Heinää

Mikäli haluaa tarjota pelloilta heinäänsä (ei mitään superhyperpremium erikoisheinää, vaan perus timotei, jne) toisille, joko ilmaiseksi tai maksusta, mutta niin että toiset käyvät sen itse pellolta sovittuna aikana korjaamassa niin:

a) onko tällaiselle kysyntää Etelä-Suomessa joko maksusta tai ilmaiseksi? Jos maksusta, niin millaisella hinnalla?
b) missä netissä tällaisesta kannattaa ilmoittaa (esim. suositeltuja maatalous- , eläinforumeja, tms)?
c) mitä muuta tämän suhteen kannattaa ottaa huomioon?

6

274

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • turhaapuuhaa

      A. Yleensä ilmaiseksi kelpaa, mutta itse saa maksaa ilmoituskulut ym. Rahaa ei kukaan ala näistä tälläisistä heinistä maksamaan, kuin ehkä tyhmyyttään, koska pellon omistaja pitää EU-tuet ja tilanne on sama, kuin maksaisi tukien verran vuokraa ko. pelloista, ts. mahdoton yhtälö.

      B. Ilmoittaminen on hyvin paikallista, koska heinänkorjaajat ei ajele pitkiä matkoja näiden takkujen kanssa, joita ei ole yleensä lannoitettu ja nurmia vaivaavat monasti kestorikakasvit, vähintään juolavehnä, jota ei ole maltettu ruiskuttaa kunnolla tai ei lainkaan nurmen uusimisen yhteydessä. Ilmoittaminen paikkakunnan lehdessä ns. kympin riveillä toimii parhaiten, myös ilmaiset foorumit esim. tori.fi kannattaa käyttää.

      C. Monilta heinäkorjaajilta jää huonoja paaleja peltojen reunoille vuosiksi riesaksi muovitettuna, niitä joutuu siirtelemään omilla kustannuksilla pois, ettei tule sanktioita tukitarkastuksissa. Joltakin jää myös jälkeen melkoisesti muoviroskaa, käärintämuovin riekaleita ja muovihylsyjä ym. ym. ovat varsinaisia törkymöykkyjä. Jotkut niittävät vain koneillaan mistä parhaiten saavat heinät ja loput jää kasvamaan pusikoita. Ja jos et itse lannoita nurmiasi, eivät sitä nämä heinänkorjaajatkaan tee ja peltosi köyhtyy, ravinteita poistuu melkoisesti poisviedyn sadon myötä, muutaman vuoden päästä viljavuustutkimus on rajusti punaisella.

    • Ohikulkijatartar

      Kiinnitin huomiota tuohon vanhojen paalien unohtamiseen muka sanktioiden pelossa. Ainakaan täällä Siikalatvalla ei ole mitään valvontaa,sillä eräs viljelijä ei ole hävittänyt paalejaan tuolta turvesuosta tehdyltä pellolta koskaan. Siellä ne pajukon seassa ovat pilaten maisemaa.
      Liekkö niin,ettei siisteydestä tarvitse välittää, jos ei ano ympäristötukea?

      • viisitarkastusta

        Tarkastuksessa tulee sanktiot, jos on paalit olleet vuosikausia pellonlaidalla korjaamatta. Ei ole tarkastus vaan osunut kohdalle Siikalatvalla.


      • fkfjhfhfdhd

        Toisilla sitten helppoa kun taas toisaalta kaikki näkyy tielle ja tarkastajia ollut huvin vuoksi katselemassa tiluksia kun ohikulkutie.Jos traktori pari päivää samassa kohtaa niin ihmettelyt ja maalaustarpeet myös kommentoidaan kun rahaa kuluu kummasti nurkkien pitämiseksi kunnossa.


    • onneayritykselle

      Pitäisi ilmoittautua tuottajaksi eviraan. Siten olet yrittäjä ja vastaat omista vak eläkekuluista -> et sinä/perheenjäsen voi olla työtön kelan työttömyystuella. Mikä on tuottajavastuu? Vakuutukset? Salmonellatodistus? Olisiko joku raja-arvo euroina/tonneina/hehtaareina tms? Rehuanalyysi monta hintaa, ja aina löytyy moitittavaa. Kissat ja koirat paskoo pellolle ->mm. valkoisia matoja. Maa metsätalous alv:ia ei saa takaisin kun pienimuotoinen toiminta alle 7?8000eur/v. Vaikeaksi menee!

    • Kohtuullisuutta.kaikki

      Ei ole tullut mieleenkään pyytää maksua korjatusta heinästä. Olen kyllä maksanut korjaajalle kun mv- heinänä sain paremman tuen

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      110
      2311
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      23
      1014
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      71
      912
    4. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      906
    5. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      583
      855
    6. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      845
    7. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      82
      738
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      670
    9. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      68
      641
    10. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      30
      627
    Aihe