Hei ! Ollaan vuokrattu (minä ja mieheni) kalastusvene miehistöineen 25.2.2016 ja 2-4 henkeä mahtuisi mukaan. 100 e/ henkilö. Vene on 40 jalkaa ja kalastusreissu kestää 5,5 tuntia. Lähtö Gand Bay:sta klo 7:00. Matka suuntautuu Mauritiuksen pohjoispuolella olevien saarten lähelle (Coin de Mire, Gabriel Island, Round Island). Kalastuspaikkoja (istuin ja vapa) on 3 kpl. Veneeseen mahtuisi enemmänkin mutta ajateltiin että 6 henkeä olisi maksimi niin kalastushalukkaat saavat riittävästi kalastella. Me ollaan tällaisella reissulla ensikertalaisia mutta Suomessa kalastellaan aika paljon. Hintaan kuuluu virvoitusjuomat, olut ja snackseja ja tietysti miehistö. Ei siis ruokaa. Jos ei kalasta niin on kuulemma upeita maisemia ja auringonottoa. Reissulla ei ehkä pääse uimaan jos mukana on innokkaita kalastajia jotka haluavat kalastaa "koko rahan edestä". Jos olet kiinnostunut niin laitan lisätietoa. Ja jos joku on ollut tällaisella reissulla niin olisi kiva kuulla kokemuksia. Varmaan keinuttaa avomerellä sen verran että pahoinvointipilleri kannattaa ottaa ennen reissua jos on taipumusta pahoinvointiin merellä. Onko tullut saalista vai pelkkää kokemusta ?
Syvän meren kalastusreissulle
8
266
Vastaukset
- forreal1
Eipä siinä uimisessa mitään järkeä olisikaan! Jos maksat kalastuksesta niin silloin kalastetaan,uida voit sitten rantaantulon jälkeen ilmaiseksi!Veneen miehistölle varmaan sopii hyvin vaikka uisitte koko päivän,helppo työpäivä heille.
- Jiilii
Hei, meitä olisi kaksi kiinnostunutta kalareissulle. Laitatko lisätietoa [email protected]
- Bietro76
Terve, Vieläkö mahtuisi yksi pariskunta mukaan, vai onko paikat jo täynnä?
- MerjajaArtsi
Ikävä kyllä nyt on meidän kalastusreissu jo täysi. Saisitteko sovittua oman reissun allaolevan henkilön kanssa kun hekään eivät mahdu mukaan ?
- Ari111
Moro ! Täälläkin on kaksi syvänmeren kalastusreissusta kiinnostunutta. Tullaan Grand Bayhin 14-28.2 väliseksi ajaksi. Jos innostuneita on enemmänkin, voihan sitä ajatella toistakin kimppavenettä...?
[email protected] - A.p
Kalastuspäivä kannattaa varata täältä:
http://www.sportfisher.com/
Toimisto on rantakadulla keskustassa,samassa risteyksessä mistä pääsee mm. SuperU:hun.
Itse en ole kalamiehiä mutta muutama tuttu on tätä firmaa käyttänyt ja sen pitäisi olla Grand Baien paras. Useammankin kerran olen ollut pohjoisessa kalareissulla mm. Sportfisherillä. Siellä harvemmin saavat ISOJA kaloja. Veneet keskittyvätkin pääasiassa pikkutonnareiden (kipjack) pyyntiin. Yksi - kaksi Marliinisyöttiä perään varalta, jos tuuri kävisi. No toki joskus tärppää sielläkin.
Jos oikeasti haluaa Marliinin pyyntiin, niin kannattaa mennä etelään. Siellä veneiden hinnatkin on halvemmat. 450-500 €urolla saa ison veneen koko päiväksi (07.00-16.00)
Helmikuussa ovat saaneet siellä hyvin Marliineja. Isoimmat yli 300 kg. Lisäksi sieltä tulee välillä hyvänkokoista Keltaevätonnikalaa, Doradoa ja Wahoota ja lisäksi lähes joka reissulla tätä Kipjackia (paikallinen nimi Bonito)
Joitain kimppakalastuksia olen sinne järjestellyt. Jos tämmöiset kimpat kiinnostaa, niin minulle voi laittaa suoraan sähköpostia. pauli(at)pjhvaappu.fi
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?837111Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267063Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1096168Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455414Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845238Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa635205Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405108Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274595Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv173477Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003390