Syvän meren kalastusreissulle

MerjajaArtsi

Hei ! Ollaan vuokrattu (minä ja mieheni) kalastusvene miehistöineen 25.2.2016 ja 2-4 henkeä mahtuisi mukaan. 100 e/ henkilö. Vene on 40 jalkaa ja kalastusreissu kestää 5,5 tuntia. Lähtö Gand Bay:sta klo 7:00. Matka suuntautuu Mauritiuksen pohjoispuolella olevien saarten lähelle (Coin de Mire, Gabriel Island, Round Island). Kalastuspaikkoja (istuin ja vapa) on 3 kpl. Veneeseen mahtuisi enemmänkin mutta ajateltiin että 6 henkeä olisi maksimi niin kalastushalukkaat saavat riittävästi kalastella. Me ollaan tällaisella reissulla ensikertalaisia mutta Suomessa kalastellaan aika paljon. Hintaan kuuluu virvoitusjuomat, olut ja snackseja ja tietysti miehistö. Ei siis ruokaa. Jos ei kalasta niin on kuulemma upeita maisemia ja auringonottoa. Reissulla ei ehkä pääse uimaan jos mukana on innokkaita kalastajia jotka haluavat kalastaa "koko rahan edestä". Jos olet kiinnostunut niin laitan lisätietoa. Ja jos joku on ollut tällaisella reissulla niin olisi kiva kuulla kokemuksia. Varmaan keinuttaa avomerellä sen verran että pahoinvointipilleri kannattaa ottaa ennen reissua jos on taipumusta pahoinvointiin merellä. Onko tullut saalista vai pelkkää kokemusta ?

8

230

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • forreal1

      Eipä siinä uimisessa mitään järkeä olisikaan! Jos maksat kalastuksesta niin silloin kalastetaan,uida voit sitten rantaantulon jälkeen ilmaiseksi!Veneen miehistölle varmaan sopii hyvin vaikka uisitte koko päivän,helppo työpäivä heille.

    • Jiilii

      Hei, meitä olisi kaksi kiinnostunutta kalareissulle. Laitatko lisätietoa [email protected]

    • Bietro76

      Terve, Vieläkö mahtuisi yksi pariskunta mukaan, vai onko paikat jo täynnä?

      • MerjajaArtsi

        Ikävä kyllä nyt on meidän kalastusreissu jo täysi. Saisitteko sovittua oman reissun allaolevan henkilön kanssa kun hekään eivät mahdu mukaan ?


    • Ari111

      Moro ! Täälläkin on kaksi syvänmeren kalastusreissusta kiinnostunutta. Tullaan Grand Bayhin 14-28.2 väliseksi ajaksi. Jos innostuneita on enemmänkin, voihan sitä ajatella toistakin kimppavenettä...?
      [email protected]

    • A.p

      Kalastuspäivä kannattaa varata täältä:
      http://www.sportfisher.com/
      Toimisto on rantakadulla keskustassa,samassa risteyksessä mistä pääsee mm. SuperU:hun.
      Itse en ole kalamiehiä mutta muutama tuttu on tätä firmaa käyttänyt ja sen pitäisi olla Grand Baien paras.

    • Useammankin kerran olen ollut pohjoisessa kalareissulla mm. Sportfisherillä. Siellä harvemmin saavat ISOJA kaloja. Veneet keskittyvätkin pääasiassa pikkutonnareiden (kipjack) pyyntiin. Yksi - kaksi Marliinisyöttiä perään varalta, jos tuuri kävisi. No toki joskus tärppää sielläkin.
      Jos oikeasti haluaa Marliinin pyyntiin, niin kannattaa mennä etelään. Siellä veneiden hinnatkin on halvemmat. 450-500 €urolla saa ison veneen koko päiväksi (07.00-16.00)
      Helmikuussa ovat saaneet siellä hyvin Marliineja. Isoimmat yli 300 kg. Lisäksi sieltä tulee välillä hyvänkokoista Keltaevätonnikalaa, Doradoa ja Wahoota ja lisäksi lähes joka reissulla tätä Kipjackia (paikallinen nimi Bonito)
      Joitain kimppakalastuksia olen sinne järjestellyt. Jos tämmöiset kimpat kiinnostaa, niin minulle voi laittaa suoraan sähköpostia. pauli(at)pjhvaappu.fi


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia

      Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell
      Maailman menoa
      208
      4633
    2. Sinä eräs, pyydän......

      AUTA mua ole kiltti. Ei mun takia vaan.... Miten saan sut kiinni?
      Ikävä
      188
      2596
    3. Nimikirjaimet

      Kuka kaipaa ketä 🥰
      Ikävä
      67
      1522
    4. Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?

      Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?
      Ikävä
      96
      1210
    5. Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi

      jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?
      Ikävä
      107
      1130
    6. VOI TÄTÄ ILON

      JA ONNEN PÄIVÄÄ 😂
      Tuusniemi
      125
      1129
    7. Kohta katson sun kuvaasi

      ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa
      Ikävä
      9
      1092
    8. Mies, ajattelemmekohan toisiamme juuri nyt?

      Olet mielessäni, vanhempi mies
      Ikävä
      71
      1071
    9. Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan

      Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a
      Maailman menoa
      136
      1048
    10. Bim bom ovikello soi!!

      Mitä tekisit jos kaivattusi ilmestyisi ovesi taakse?
      Ikävä
      109
      989
    Aihe