Neuvoja keski-ikäiselle aloittelijalle?

Mammalaudalla

Olen 39-vuotias nainen. En ole ikinä lasketellut, mutta kylläkin haaveillut lumilautailusta. Nyt päätin ottaa härkää sarvista ja opetella lumilautailemaan. Olen kokeillut kaksi kertaa tunnin verran lasten rinteessä ja käytännössä pysyn takakantilla tasapainnoillen pystyssä. Suoraan laskeminen on vaikeaa, koska pelottaa kun vauhti nousee.... Lisäksi lasken vasen jalka edellä, mutta jostain syystä lauta pyörähtää helposti siten että menenkin oikea jalka edellä.

Äh...en tiedä, miten aloittaisin käännösten opettelun. Pitäisikö ensin vain kokeilla laskea vielä etukantilla tasapainoillen? Ja pitäisi varmaan opetella jarruttamaankin :D

Kamalaa, miten tässä iässä on jo vanha ja pelokas kaikkeen tällaiseen ;)

2

307

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • talvi1234

      Hei! Kannattaa panostaa varsinkin lumilautailun aloittamisessa opetukseen, eli käy alkeiskurssi tai ota pari yksityistuntia. Tämä säästää paljon aikaa opettelun suhteen, tarkoittaen sitä että opin yhdellä yksityistunnilla enemmän kuin viikossa yksin. Vieläkin käyn useilla tunneilla talvessa, koska ne auttavat kehittymään supervauhtia ja ovat todella hintansa arvoisia!

      En suosittele itse yksin opettelemaan alkumetrejä, mutta kannattaa kuitenkin katsoa youtubesta snowboarding for beginners videoita, jotka auttavat hahmoittamaan oikeaa asentoa. Lumilautailun perusasento on selkä aina suorassa, katse menosuuntaan ja kädet laudan suuntaisesti, liike tehdään jaloilla koukistaen. Etujalalla paino, mikä saattaa tuntua aluksi hullulta. Lisäksi tarvitaan hieman rohkeutta :) Lauta kääntyy lähes ajatuksen voimalla. Osoita sinne minne haluat kääntyä ja lauta seuraa perässä.

      Lumilautailun peruslaskun oppii nopeasti! Käväise tunnilla ja siitä se lähtee. Hauskoja laskuja! Paras harrastus ikinä!

    • Lautalla-04

      Pidä paino etualalla ja käännä takajalalla sinne minne haluat mennä. Voi kuulostaa hullulta mutta toimii!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliin

      Yli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset
      Maailman menoa
      42
      4935
    2. Enää viisi yötä Sannan kirjaan

      Ihan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut
      Maailman menoa
      18
      3656
    3. Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021

      vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti
      Maailman menoa
      69
      3453
    4. Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"

      Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L
      Maailman menoa
      101
      2808
    5. SDP:n valtuutettu valehtelee koulutuksensa

      SDP:n helsinkiläinen kaupunginvaltuutettu Mahad Ahmed käyttää maisterin titteliä suoritettuaan 60 opintopisteen epäviral
      Maailman menoa
      86
      2680
    6. IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!

      "Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k
      Maailman menoa
      30
      2630
    7. Anteeksi T

      Aamulla olit iloisena huomenta toivottamassa ja minä naama mutrussa sanoi huomenet takaisin. Tajusin vasta yläkerrassa
      Ikävä
      16
      1713
    8. En mä tahallani ole näin hankala.

      Mulla oli kuusi vuotta sitten vähän samanlainen tilanne ja se päättyi huonosti. Ilmeisesti kuvittelin kaiken silloin ta
      Ikävä
      16
      1556
    9. Harmittaako mies, että yhteys katkesi?

      Olisitko halunnut, että olisi säilynyt jonkinlainen yhteys vai oliko parempi polttaa sillat takana?
      Ikävä
      201
      1438
    10. Harmittaako että

      Annoit niin paljon positiivista huomiota ja rakkautta kaivatullesi
      Ikävä
      152
      1321
    Aihe