Vain teoilla on merkitystä.
Caruna on käytännössä osa Fortumia kun laskutkin samassa.
Vaihda Fortum ihan mihinkä tahansa toiseen yhtiöön.
Kun riittävän moni vaihtaa niin viesti menee perille!
Caruna on käytännössä osa Fortumia kun laskutkin samassa.
Vaihda Fortum ihan mihinkä tahansa toiseen yhtiöön.
Kun riittävän moni vaihtaa niin viesti menee perille!
Vastaukset 10
Vanhimmat
Voi poika parka! Vaihtoon tarvitaan se, että vaihtaa asuinpaikkansa sellaiseen jonka sähköntoimittaja on joku muu.
Pojitteleva Moro.trolli ei siis tiedä että sähkön myyjän voi vaihtaa! Katso vaikka A-studio tänään .!..
Ei kai kukaan täysijärkinen ole koskaan Fortumilta sähköään ostanutkaan.
Jos asut carunan alueella niin eroon et pääse jos sähköä haluat. Se on monopoli se. Siirto yhtiöö ei voi valita. Nyt vaan vaatimaan palkankorotuksia kun kaikki kulut karkaa käsistä.
Niin ja hallitus vaatii palkan alenuksia. Mitä vittua täällä kohta töitä tekee kun joka ikinen penni menee jonkun saatanan osakkeen omistajan liiveihi. Sama alkaa yhteis kunnan elätettäväksi. Toki siihen en ryhdy ,koska mulla rahat nyt joten kuten riittää, mutta on monia kenellä ei riitä.
Vaikka asuu Carunan alueella, ei ole pakko sähköä Forttumilta ostaa.
Mitä te noita sähkönhintoja ihmettelette. Sähköä tarvitaan tulevaisuudessa todella paljon.
On sähköautoja, tietokoneita, robotteja, sähkölämmityksiä ja mitä kaikkea monimutkaista
sähköllä toimivaa ihminen viellä keksiikään. Toivottavasti ei tule sähkökatkoja sillä silloin
hetkessä paljon toimintoja katoaa.
Niinpä, toivottavasti ei tule katkoja. Täytyypä alkaa nöyristelemään ulkomaalaisille omistajille etteivät katkaise piuhoja. Saa nähdä missä omistus on viiden vuoden päästä, kiinassa vai venäjällä. Niinhän kaikki muukin huoltovarmuus ulkoistetaan. Kohta varmaan maan puollustus on venäjällä.
Sähkölaskusi koostuu kahdesta osasta: siirtohinnasta ja sähkön myyntihinnasta.
Siirtohintaa, eli ns. laitteistomaksua, et voi kilpailuttaa. Se sinun kiinteistösi on aina jonkun siirtoverkon alueella. Ja verkon omistaja määrää siirtomaksun. Esimerkiksi Caruna. Sitä et voi mitenkään kilpailuttaa.
Sen sijaan sähkön myyntihinnan voit vapaasti kilpailuttaa mille yhtiölle haluat.
Sähkölaskujasi tarkastelemalla voit nähdä näiden kahden maksun keskinäisen suhteen.
Taloustietoja carunasta, uteliaille.
http://www.finder.fi/Energian myyntiä ja jakelua/Caruna Oy/ESPOO/taloustiedot/853612