Tanssikuviot vs. Vapaavienti

Sivustaseurannut

Naisille.
Mihin me miehet panostettas.
Olisko parempi osata muutama kuvio hyvin ja luovuutta peliin.
Vai
Kymmeniä eri kuvioita hiukan huonommalla osaamisella/viennillä.

Sama näihin kymmeniin eri tanssilajeihin.

Oikea tanssimies osaa tietenkin kaikki täydellisesti.
20 tanssilajin oppiminen vie hiukan kauemmman aikaa kuin esim. Kolmen.

Joten. Opettelenko ensin muutaman hyvin 5 vuotta ja sen jälkern vasta uusia lajeja.
Näin vois oppia edes vältävästi vuoden aikana nämä kolme neljä lajia. Viiden vuoden päästä jo sen 10 kuvioo.

Jos taas alan 20 tanssia opetteleen, en osaa 5 vuoden päästä vielä mitään. En pysty tarjoon tanssinautintoo missään tanssissa.

3

186

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tunteella_ja_sydämellä

      Fakta on, että kaikkia et voi koskaan miellyttää. Naisia on joka lähtöön. Mieti ensin, millaisiin naisiin sinä haluat tehdä vaikutuksen tanssipaikalla. Mikä on tavoitteesi? Kun olet löytänyt vastauksen tuohon, voit alkaa hioa omaa strategiaasi.

      Minuun tekee vaikutuksen tanssimies, joka osaa hyvin perustanssien perusaskeleet ja mahdollisesti muutaman "kuvion", satsaa vientiin, ottaa vietävän taidot huomioon ja ennenkaikkea, tanssii tunteella ja sydämellä. Muiden tanssijoiden huomioiminen ja kunnioittaminen on hänelle tärkeämpää kuin omien kuvioiden maksimaalinen toteuttaminen. Mutta tämä on vain yksi näkökulma asiaan, ei ehkä kovin yleinen tanssilavojen nykymeiningissä.

      • Tanssimies

        Aivan mahtavaa:) Mistä löydän sinut?


      • Hyvin sanottu edellä ja vastaaja on nainen. Itse olen mies, mutta eipä tuohon juuri ole lisättävää.

        Käy tanssikursseilla ja opettele hyvin muutaman yleisimmän tanssin perusteet ja vienti. Kuvioita ehtii opetella ajan mittaan kokemuksen kertyessä. Kuvittelen, että tansseissa miellyttävä persoonallisuutesi on se, joka tekee vaikutuksen. Hyvä tanssitaito voi olla avuksi ja antaa rohkeutta hakea daameja tanssimaan.

        Kuten edellä myös sanotaan, et voi kaikkia miellyttää vaikka olisit maailman paras tanssija ja hallitsisit kaikki mahdolliset kuviot ja habanerat. Pakkejakin voit joskus saada ja niin olen saanut minäkin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      80
      2077
    2. Nainen, onko sinussa sitä aitoa feminiinisyyttä jäljellä

      Vai onko se jäänyt meikkien, korujen, hameiden ym. alle peittoon? Onko naisellisuutesi aitoa vai opetettua? Jos teet nai
      Ikävä
      366
      1269
    3. Missäs se Miss Suomussalmi luuraa?

      Jokin aika sitten eräs myyjätär tituleerasi itsensä Miss Suomussalmeksi. Asiakas oli kuulemma Tokmannin kassalla todennu
      Suomussalmi
      28
      1140
    4. Kirjoita jotain

      Kivaa, hellää ja piristävää
      Ikävä
      141
      1038
    5. Päälle hautaus?

      Hautauksissa puhutaan päällehautauksista jos vaikka mies on kuollut ensin ja vaimo 20 vuotta myöhemmin! Todellisuudessa
      Lieksa
      144
      894
    6. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      98
      834
    7. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      45
      737
    8. On tuota ikäeroa meillä kyllä aivan liian paljon

      Etsi samanikäistä kuin olet, niin minäkin.
      Ikävä
      62
      726
    9. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      61
      686
    10. Voisit nainen joskus vastata minulle

      Ja antaa jotain itsestäsi. Pientä tunnistetta ja juttua itsestäsi ja meistä. Kannustan.
      Ikävä
      63
      682
    Aihe