25.1. vietettiin 2 v synttäreitä. Sitä ennen on mystisesti hävinnyt jo korvista 1/3 osaa ja nyt alkoi toinen takajalka ontumaan. Ei laske kunnolla painoa jalalle. Jyrsii itseään kyljistä, niin että peitinkarva on paikoin poissa. Ja eikun eläinlääkäriin. Kuvattu joka paikka ja siinä vasemmassa jalassa on lonkassa vikaa. Ellääk ei vielä tiennyt kun oli aikataulu kiireellinen, miten paha vika on kyseessä. Koira on pitkärunkoinen ja suht korkea tyyppi. Eka koira jolla on meillä lonkkavika. Tuntuu pahalle, miten voisin hoitaa parhaiten, ettei vaiva pahenisi?
Lonkkavika
14
1321
Vastaukset
- Kuusenkerkkä2435345
Oliko koiralla nivelrikkoa, vai onko kyseessä 'pelkkä' löysyys, epämuodostuneisuus tms.?
Lonkkavikaa ei voi parantaa, eikä sen mukanaan tuomia lieveilmiöitä kuten nivelrikkoa, voi kuin korkeintaan hidastaa. Alkuvaiheen nivelrikko on hyvin tuskallinen vaihe, mutta oireet lievittyvät ajan myötä. Kivulloisuus kuitenkin palaa riippuen siitä, kuinka pahaksi nivelrikon aikaansaamat luupiikit äityvät. Sairauden etenemistä on mahdollista hidastaa (tai jopa pysäyttää) elintapamuutoksilla.
Tärkeintä on pitää koira hoikkana. Kylkiluiden tulee tuntua keveästä kylkeä silittelemällä. Ylipaino on ylirasitusta.
Toinen, melkein yhtä tärkeä on liikunnan määrä ja laatu. Lonkkavikaisenkin koiran tulee päästä liikkumaan, ja kevyt liikunta lievittää nivelkipuja (tiedän sanoa tämän itsekin nivelrikkoisena...). Lisäksi nivelen aineenvaihdunta tapahtuu vain koiran ollessa liikkeessä - mitä liikkumattomampi koira, sitä "huonommassa hapessa" niveletkin ovat. Hypyt, noutamisleikit ja muut rajut tempaukset ovat kiellettyjä. Jos koiran kanssa on lenkkeilty aiemmin vain 1 pitkä lenkki ja 2 ulkoilua päivässä, niin liikuntamäärä kannattaa jakaa tasaisemmin: esim. 30 min lenkki aamulla, 1 h lenkki iltapäivällä ja 30 min lenkkki illalla. Jälleen kerran, nivelten aineenvaihdunta tapahtuu vain liikkeessä.
Ruokintaa voi täydentää mm. Jahti & Vahti Nivelvalmisteella sekä kalanmaksaöljyllä. J&V on hinta-laatusuhteeltaan ylivoimaisesti paras nivelvalmiste. Kalanmaksaöljy tehostaa nivelvalmisteen imeytymistä ja tehoa. Punaisen lihan on joissain tutkimuksissa osoitettu lisäävän kehon tulehdustilaa, eli punaisen lihan voi pudottaa pois koiran ruokavaliosta.
Eläinlääkäriltä voi pyytää kipulääkettä akuuttiin kivulloisuuteen (esim. Rimadyl). - 4014
Meillä todettiin myös huonojen lonkkien lisäksi nivelrikko. Reseptiksi normaali elämä, hyppiä ei kovasti saisi (miten estät), ravinnoksi clinivet adult junior, lisäravinteita ei tarvita ja alkuun saatiin kipulääke, sen jälkeen ei ole tarvittu. Näillä on menty 4 vuotta. Tsemppiä!
- Akusaku
Kiitos vastauksista. Tilasin kalaöljyä ja haen tuota jahti&vahtia. Nyt tulehduskipulääkekuuri päällä. Nivelrikkoa eikä luupiikkejä vielä ollut. Lääkäri tutkii vielä kuvat tarkemmin. Koira on kova itsekseen innoissaan pomppimaan, muuten en anna enää hyppiä. :-)
Onko varmasti lonkkavika? Kaverin koiralla luultiin ensin lonkkavika. Mutta sitten toinen lääkäri päätti ottaa kuvat, ja koiralta löytyikin selästä välilevyn pullistuma. Hoitosuunnitelma muuttui kerrasta.
- Kaikkikuvattiin
Koirasta kuvattiin joka paikka, eiköhän pullistuma olisi löytynyt jos sellainen olisi ollut...
- akusaku
Tuo jyrsii tassua, kylkiä, varpaitaan...
- aloittaja1
Nyt eläinlääkäri vastasi: vasen C oikea D. Koira on ollut levossa nyt pari viikkoa ja eilen alkoi taas tehdä sitä, että ei painoa varaa toiselle takajalalle kunnolla. Miten näkisitte asian, millainen elämä tällä koiralla on, ikää on vasta 2 v. Nyt oikeasti v....aa, kun ei tiedä tulevasta.
- adsefszefzse
aloittaja1 kirjoitti:
Nyt eläinlääkäri vastasi: vasen C oikea D. Koira on ollut levossa nyt pari viikkoa ja eilen alkoi taas tehdä sitä, että ei painoa varaa toiselle takajalalle kunnolla. Miten näkisitte asian, millainen elämä tällä koiralla on, ikää on vasta 2 v. Nyt oikeasti v....aa, kun ei tiedä tulevasta.
Mihin arvio perustuu? Johtuuko lonkkien arvosana löysyydestä, matalista lonkkamaljoista vai onko koiralla jo havaittavissa nivelrikkoa? Ovatko lonkat "puutteelliset mutta terveet" vai onko niissä havaittavissa epämuodostumaa?
Sanoisin, että alkava nivelrikko on vaihtoehdoista lievin. Nivelrikko alkaa luuaineen "kivettymisellä", mikä on pirun kivuliasta. Kun luuaine on kivettynyt ja alkaa muodostaa piikkejä, on kipu paljon pienempää. Kivulloisuus on kuitenkin väliaikaista ja sitä voi hoitaa glukosamiinilla ravinnolla.
Muussa tapauksessa kipu johtuu koiran omasta rakenteesta. Jos liikunta on ollut kevyttä ja monta kertaa päivässä tapahtuvaa, niin ennuste vaikuttaa huonolta. Voi olla, että nivel ei liiallisen löysyyden takia tule koskaan kestämään koiran painoa kunnolla...
Lonkkavikaisen koiran tapauksessa kaikki muutokset liikunnassa on toteutettava pikku hiljaa. Et voi pitää koiraa 2 vko levossa ja viedä sitä sen jälkeen tunnin lenkille. Ei onnistu - koira ontuu takuulla.
Se pitää totuttaa liikuntaan vähitellen, eikä totuttuun rytmiin saa tulla muutoksia kuin vähitellen. Koiraa ei voi yhtenä päivänä liikuttaa 2 h ja toisena 3 h. Yhtenä päivänä liikunta ei saa jäädä pelkkiin pissatuksiin. Sinun täytyy päättää, minkä verran voit liikuttaa sitä AINA, ja pysyä päätöksessä. Liian vähän liikuntaa jäykistää nivelet, joka tarkoittaa kipua ja liian paljon ylirasittaa niitä, joka tarkoittaa kipua. - aloittaja2
Eläinlääkäri vastasi näin: Lonkkamaljakot ovat matalat, vasen matalampi. Vasen reisiluunpää on muodoltaan hieman litteä ja nivelessä on jo hieman nivelrikon alkua
- Lyhyesti
Moi!
Omalla koira vainaalla oli e-lonkat (kuvattiin reilun vuoden iässä) ja eli 11 vuotiaaksi ja lonkkien takia lopetettiin.
Aloin syöttämään cartivet jauhetta kun lonkat oli kuvattu ja surkeus todettiin.
Uskoisin että tämä cartivet jauhe auttoi näinkin pitkälle ja liikuntaa oli nuorena vielä ihan normaalisti mutta hypyt ja spurtit tietysti kielletty.
Surkeeta oli elo viimeiset 2 vuotta ja kipulääkkeillä silloinkin jo mentiin kunnes oli pakko mennä piikille.
Mutta sai koira elää vaivastaan huolimatta suht täysipainoista elämää joten 11 vuotias e-lonkkainen koira on todella harvinaisuus. - kello_käy_1855
Eli; eläinlääkärien nimiä kehiin.
- eikoskaanei
ostakaa mahd paljon kaikenlaista teko ruokaa ynnämuuta skeidaa,niin varmasti pysyy koirat narjakkana
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen
KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.3633739Kuka on mystinen heppamies?
Nyt tänne vinkkejä siitä kuka on Martinan seurassa viihtyvä hevosmiljonääri. On tullut jo muutamia nimiä esiin keskustel1091383- 941247
Jäätävä epävarmuus
Mistä tää hirveä epävarmuus molemminpuolin johtuu? Pohjimmiltaan uskon, että molemmat tietää, että tunteita on. Vai onko651024Yksi iso yllätys luvassa The Summit Suomi -finaalijaksossa - Tiesitkö nämä Summit-loppukolmikosta?
The Summit Suomi on tarjoillut yllättäviä pudotuksia ja melkoisen määrän pelkkää kisaajien vaelluksen kuvaamista Norjass13861Perjantaita!
Miltä kaivattusi tuoksuu? Tuli mieleen kun täällä usein mainitaan pahasta hajusta. 🤔58847- 38840
Ei tullut konkurssia, tuli 3 karhua
Olipas hyvä uutinen. Näin sitä vaan tunnetaan. Persut eivät onnistuneet tuhoamaan.. tätäkään60829- 65821
Voi että! Sergey Hilman paljastaa Race Across the World -kuvauksista: "Tämä oli se paras jekku"
Tykätään! Aikamoinen pari tämä Sergey Hilman ja Sini Sabotage - herättävät varmasti vahvoja tunteita suuntaan sun toise11817