Minulla on ladattava Oyster edelliseltä matkalta. Onko niin että nykyisin sillä voi maksaa junamatkan esim. southernilla gatwickilta lontoohon? Yritin ostaa ennakkolippua netistä gatwick expressiin mutta ei onnistunut.
Toinen kysymys, voiko gatwickillä ladata tuota oysteriä? Onko lataaminen helppoa? Viimeksi joku äijä auttoi niin meni ohi. Mitä muuten on englanniksi "ladata arvoa"?
Jos ei niin voiko gatwickiltä ostaa menopaluu-lipun junaan automaatista tai tiskiltä?
Viimeksi menin easybussilla ja se oli jotenkin epämääräinen, autoissa ei lukenut määränpäätä, ja sitten joku kuski vaan otti meidät kyytiin ihan eri aikaan kun lipussa luki ja madeltiin liikennevaloissa iäisyys.
Gatwickiltä oysterilla lontooseen?
4
584
Vastaukset
- Osteri1
Viimeisten tietojen mukaan Oyster KÄY Southernille. Se jäi epäselväksi voiko Gatwickin kenställä tai juna-asemalla ladata lippuja... Liput keskustaan tuntuvat maksavan paljon enemmän kuin esim. Heathrow -- London.
Ladata rahaa kortille = "top up your Oyster card." - Xaton
Oyster ei käy junaan välille Gatwick-Lontoo, matka on liian pitkä.
Aivan oikein: Lyhyillä matkoilla Oyster käy myös Southern juniin.
Itse ostin Gatwickissä meno-paluu liput Southerniin tiskiltä, mutta eivät antaneet ryhmäalennusta 3 hengelle kuten netissä olisi saanut. Samalla yritin tiskillä ladata Oysteriä mutta sanoivat etteivät pysty. Lataus jäi Victorialle. Ladata on top up tai put money.- Xaton
Lyhyellä matkalla tarkoitan siis etäisyyttä keskustasta.
Pohjoiseen päin mentäessä Oyster käy juniin Watfordiin asti (Harry Potter studiot)
- Paikallinen
Tammikuun 11. alkaen Oyster on kelvannut Gatwickista Victorialle ja London Bridgelle ja takaisin.
Kustantaa suuntaansa £14 peak ja £8 off-peak.
Linkki: https://tfl.gov.uk/info-for/media/news-articles/pay-as-you-go-to-get-to-gatwick
Onhan se Gatwick Express hieman nopeampi mutta myös paljon kalliimpi.
Linkki: http://www.gatwickexpress.com/en/tickets-and-fares/buy-online-and-save/
Expressissä on myös mukava raijata matkalaukkuja kun kapeat ovet ovat vain pitkien vaunujen päissä siinä missä tavallisissa kommuutterijunissa on paljon ilmavammat kulut.
Jos ei Oysteria satu olemaan taskussa niin lippuautomaatit on siinä juna-asemapuolen aulassa maksuveräjien vieressä.
En ole varma onko siinä myös Oysterin latausautomaatti kun en niitä käytä vaan lataan korttini auto top upilla. Jos ei ole niin osta pahvilippu. Helppoa kuin mikä.
Joillain sivuilla saatat törmätä myös mainintaan että Oysterin sijasta voit maksaa myös contactless cardilla. Tämä pitää paikkansa mutta pankki/luottokortin pitää olla paikallisen pankin myöntämä eli suomikortti ei käy.
Hyvää matkaa!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 18711458
- 585459
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html462727- 402375
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131851Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,441815Otavassa tapahtuu!
Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut291604Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta411460Tulemmeko hyvin
Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s61426Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v381387