Seeprapeippo parvi

Minävaankysyn

Seeprapeippohan on parvi lintu joten kysymys: kuinka monta lintua tekee parven? Ja kuuluuko lintuja olla yhtäpaljon tyttöjä ja poikia? Vai onko sillä väliä jos lintuja olisi esim 7? Häkki luonnollisesti kuuluu olla iso mutta tää parven määritelmä seeprapeippojen kohdalla mietityttää..

2

357

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tirppanisti

      Seepris on suht tyytyväinen kunhan sillä on vähintään yksi kaveri, eli jopa pareittainkin niitä voi pitää, mutta useamman linnun parvessa ne ovat parhaimmillaan ja käytös luontevinta. Sopiva parven koko on oikeastaan vaan käytettävissä olevasta tilasta ja omistajalle sopivasta määrästä kiinni. Seepriksillä ei ainakaan lemmikkioloissa parven koolla ihan samalla tavalla ole merkitystä turvallisuudentunteelle kuin vaikka jollain pienillä akvaariokaloilla ja parvikäsitekin aika väljä, oikeastaan mitä tahansa parista linnusta ylöspäin. Linnuilla yleensä on sitä hauskempaa mitä enemmän on porukkaa, kunhan majoitustiloissa ei ole liian ahdasta (ihan OK nyrkkisääntö on noin 30x30cm häkin pinta-alaa per nokka, kuitenkin niin että häkin pohjan koko on minimissään esim 80x50cm jossei luukku ole koko ajan auki)

      Parvi voi olla vaikka kokonaan vain yhtä sukupuolta (ei sinänsä väliä kumpaa) jos lintuja ei ole tarkoitus kasvattaa, mutta jos molempia sukupuolia on niin suht tasaparit varmimmin pitää sovun yllä, joskaan seeprapeippo ei ylipäätään siitä aggressiivisimmasta päästä ole. Mitä suurempi pääluku parvessa sen vähemmän tuottaa yleensä ongelmia vaikka sukupuolijakuma ei olisikaan tasan, kun mahdolliset nahinat todennäköisesti jakautuu useampaan suuntaan eri yksilöiden kesken eikä mikään yksittäinen lintu saa koko ryöpytystä niskaansa. Itselläni on tällä hetkellä yhden naaraan kuoltua kaksi naarasta ja kolme koirasta, eikä ainakaan vielä ole mitään isompaa ongelmaa tullut. Toki sinä kaikkein kiivaimman pesimävireen päällä ollessa kannattaa tilannetta seurailla.

    • Minävaankysyn

      Ookke :-) Kiitos vastauksesta!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      25
      3148
    2. Hei! Halusin vain kertoa.

      En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso
      Tunteet
      3
      793
    3. Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän

      Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 🫩
      Ikävä
      68
      760
    4. Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?

      Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani
      Rakkaus ja rakastaminen
      3
      710
    5. Mistä tietää, onko hän se oikea?

      Siitä, kun sitä ei tarvitse miettiä. Siitä, kun hänen olemassa oleminen ja ajatteleminen saa hymyilemään. Siitä, kun ha
      Ikävä
      35
      607
    6. Miten voitkin olla aina niin fiksu

      ...aina niin huomaavainen, kärryillä ja kartalla. Yritän etsimällä etsiä sinusta jotain vikaa, että saisin pidettyä sydä
      Ikävä
      32
      601
    7. Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen

      Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es
      Maailman menoa
      20
      549
    8. Mitä ajattelet

      Meistä nykyään.
      Ikävä
      41
      540
    9. Sofia Zida puhuu rehellisesti suhteesta Andy McCoyhin: "Se on ollut mulle tavallaan..."

      Sofia ja Andy, aika hellyttävä parivaljakko. Sofia Zida on mukana Petolliset-sarjassa. Hänet nähtiin Yökylässä Maria Ve
      Suomalaiset julkkikset
      3
      529
    10. Oletko varma

      Ettei meistä tule mitään?
      Ikävä
      40
      521
    Aihe