Asun tällä hetkellä rivitalossa, mutta joskus tulevaisuudessa saattaa myös kerrostalo olla vaihtoehto. Eli sopiiko basu myös kerrostaloon? Yhdessä ketjussa pystykorvapalstalla sanottiin, että basenji olisi aika äänekäs vinkumisissaan (sehän ei hauku mutta ääntelee muilla tavoin), niin että olisiko sitten kovakin haitta siitä kerrostalossa? :/
Vastaukset 5
- Epäreilumaailma
No tuossa saattaa tulla semmonen ongelma että koira ei ole pennusta asti tottunut kerrostalon ääniin niin paha sanoa miten suhtautuu, varmaan myös todella koirakohtaista.
- erilaisia_koiria
Meillä oli pinseri, joka erittäin harvoin haukkui (eka kerran melkein säikähdettiin, kun se sanoi ison koiran äänellä WUFFF) mutta se keskusteli, urisi, hurisi, vinkui, vikisi, lauloi joskus aika kovaäänisestikin. Kerrostalonaapureilta kyseltiin, häiritseekö, kuulemma ei.
- Basusisko
Sanoisin että on hyvin koirasta riippuva asia sopeutuuko koira kerrostaloon vai ei. Meidän basu viihtyy omakotitalon lisäksi myös kerrostalossa ja on sellaisessa myös aiemmin asunut, herra myös vierailee pidempiä jaksoja kerrostalossa eikä ole ongelmia. Nyt vanhemmalla iällä on kerrostalo tullut koirallemme tutuksi eikä siis pentuna siihen ollut tottunut. Joskus jos rappukäytävästä kuuluu oudompia ääniä niin saattaa niitä kuulostella mutta ei reagoi. Eroahdistuksesta ei meidän basu kärsi joten on hiljainen myös yksin ollessaan. Naapureita ei ole satunnaiset äänet haitanneet.
- canis_familiaris
On se metkaa, kuinka basenjia aina markkinoidaan haukkumattomana rotuna. Tällä lienee jokin tarkoitus, mutta mikä? Minulle tämä ei ole vielä avautunut! OK, se ei hauku So what? Mutta se vinkuu, jodlaa, ulisee, kirkuu, volisee, ärisee jne.
Minulla on elämäni aikana ollut useita koiria, kaikkiaan kolmea (haukkuvaa) rotua. Mutta niiden tarve haukkua on ollut erittäin vähäinen. Olen asunut kolmen koiran kanssa kerrostalossa, ja viiden koiran kanssa rivitalossa. Naapurit sanoivat, etteivät tietäisi koirien olemassaolosta, ellei niitä niin usein näkyisi.
Basenji on reviiritietoinen metsästyskoira, niinpä se jodlaa ja ulisee nähdessään ikkunasta toisen koiran, jäniksen, kissan tai linnun. Joskus riittää jo ihmisen näkeminen. Kokemukseni mukaan basenjilla vaikuttaisi olevan erityinen alttius sairastua eroahdistukseen. Ja silloin tätä jodlausta todella riittää!
Vierailin yhteen aikaan usein eräässä kerrostalossa. Tämän 4-kerroksisen, hissittömän, talon ylimmässä kerroksessa asui nainen basenjin kanssa. Joka kerta, kun kaksikko lähti asunnostaan, aloitti koira äänekkään volinansa jo eteisessä. Meteli jatkui samana vielä kadulla. Nainen kävi vuorotöissä, joten tämä hermoja riipivä näytelmä saattoi alkaa mihin vuorokauden aikaan tahansa.
Ja eikun basenjia hankkimaan!! - Anonyymi
Meillä on nyt ollut basenji puoli vuotta, erittäin seurallinen ja ihmisläheinen. Kirjoitan tätä sohvalla löhoten ja basenjimme tuli loikoilemaan aivan naamani viereen kylki minussa kiinni. Koko puolen vuoden aikana on ulissut vain silloin kun joku perheestä tulee kotiin, sellainen ilon jodlaus/murinan sekoitus kaula suorana. Ei ole mitenkään erityisen äänekästä, ei olisi mikään ongelma kerrostalossa. Olen yrittänyt opettaa jodlaamaan käskystä, mutta vain pieniä lyhyitä äännähdyksiä saa tulemaan.
Basenji on loistava portaissa kulkija!! Heti pennusta lähtien, lihaksikkaat ohuet takajalat tekevät siitä mestarin rappusissa joten ei mikään ongelma kerrostaloon.
Lisäksi rotu on tunnettu puhtaudesta ja turkin haluttomuudesta. Turkki on hypoallergeeninen, lyhyt, eikä haise märkänäkään. Koira nuolee itseään kun kissa usein. Sisäsiisteyskasvatus vaatii pitkää pinnaa, labradorinnoutaja oppi sen nopeammin. Basenjin pentu tekee kuitenkin siististi sanomalehdistö vain yhteen kohtaan ennen kuin oppii ulos.
Basenjin luonteesta: aivan hurmaavan uskollinen! Mutta leikit ovat hieman rajuja metsästyskoira paini-ja puremisleikkejä. Vaatii hyvää johdonmukaista kasvatusta. Lisäksi: peittäkää sohva suojavaatteella ja viekää arvohuonekalut, antiikkituolit tms. varastoon ensimmäisen pentuvuoden ajaksi!! Sohva ne tullaan kärsimään, tai sitten jos on jo vanha rämä sohva, uutta ei kannata heti ostaa.
Viisas koira ja kuten sanottu uskollinen kiva koira jos pidätte sitä hyvin. Myös parantumaton ruokarosvo, mitään ei voi jättää pöytien reunoille. Oppivainen, vaatii liikuntaa! Eli hanki polkupyörä ja opeta koira juoksemaan vierellä, tarvitsisi joka päivä ainakin 2-3 km juoksut.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Onko vassarin lääkkeet(mt) jääneet taas ottamatta
Sen verran järjetöntä persuhuutoa taa näkyville. Tuo yksi häiriintynyt ei osaa kuin "huutaa" isoilla kirjaimilla, se on161275Kuinkahan monen
Naisen puolisoa olet nainen vikitellyt ja eron aiheuttanut? Toivottavasti karma on ku*sut muroihisi useamman kuin kerran1041060Mies, kumman ottaisit mieluummin
176 cm vai 154 cm naisen, jos molemmat muuten yhtä viehättäviä? Mikä on oma pituutesi?1701042- 65775
Tekisi mieli vetäistä kunnon jurrit sinun kanssasi
Ja keskustella asiat, ei tästä tule hevonvttua.51751Pettymys TTK-parketilla! Anna Hanski tippui - Sami-opelta erikoinen heitto: "Nyt sä pääset..."
Toisena parina Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta tippuivat Anna Hanski ja Sami Helenius. Pettymys oli käsinkosketeltava y27719Olen nainen pahoillani, että tykkään sinusta niin paljon, että
Haluaisin panna sua. Tuntuu vaan siltä, että olet sen suhteen ihan haluton. Ei minulle riitä pelkkä ystävyyssuhde.51716Anteeksi mies
En jaksa tätä…, en halua, että sinulla on paha mieli tämän takia. Viestiä Sinulle.47714- 51659
Mieti oikeasti
Ollaan lähes tuntemattomia, mutta samalla on tämä erityinen vuosien tilanne takana, joka on ollut monella tapaa väärin.30617Venäjä häviämässä 30 vuoden sodan
Ukraina vapautti kolme aluetta, operaatio Vivaldi laajenee532612Poliisi etsii kadonnutta henkilöä Lapualla
Henkilö on kadonnut 18-19.9.2026 välisenä yönä. Henkilö on hoikka,n 185 cm pitkä. Kadonneella on ollut katoamishetkellä32602- 83575
Oot komea
etkä näytä vanhenevan. Mieskarkki. Mä en yritä mitään, mä oon sulle liian vanha. Olis kuitenkin kiva tutustua suhun. n20563- 31551
- 6526
- 43523
kene ajoi "kolarin"?
"Punkaharjulla Luston ja Tuppuranmäen välillä sattui tiistaina aamupäivällä liikenneonnettomuus. Poliisin mukaan Savonl14515- 44501
Se oli molemminpuolinen limerenssi
Limerenssi myös sinulla kun näin pitkän ajan jälkeen päivystää palstaa. 🤭81499