Hola!
Tulimme eilen Los Gigantesista rakkaaseen koti suomeen. Haluaisin VAROITTAA teitä, jotka olette menossa samaiseen paikaan ja siellä nimenomaan hotelli Tamaimo Tropicaliin!!!! Vuokrasimme hotellihuoneessamme olevan hotellin vakuuttaman tallelokeron passeja, matkalippuja ja käteisvarojamme varten(kuten olemme yleensäkin matkoillamme tehneet). Kuinka ollaakkaan joku(?) kävi kääntämässä lokeron heti toisena lomapäivänä, vieden lähes kaikki matkarahamme, jättäen kyllä armollisesti passit ja lentoliput koskematta. Vietin sitten aamupäivän Guia de Isoran poliisiasemalla täyttelemässä rikosilmoitusta ja poliisikin kävi tarkastamassa huoneistomme ja siinä kaikki! Murtojälkiä ei ole, joten hotelli ei korvaa mitään, vaikka heillä onkin vakuutus, joka korvaa 1500 egeen asti tallelokeron ryöstön!! Kyllähän hotellin johto oli syvästi pahoillaan tapahtuneesta, mutta saamamme hedelmäkori ja skumppapullo eivät olleet todellakaan sopiva korvaus menettämästämme rahasummasta. Hyvästi siis melkein 500 euroa, tulen kaipaamaan niitä syvästi! Ottakaa siis matkustavaiset tästä tapauksesta oppia ja kantakaa omaisuutenne mukananne tai kehittäkää jotain muita konsteja pitää rahanne tallella matkan ajan!
Tulimme eilen Los Gigantesista rakkaaseen koti suomeen. Haluaisin VAROITTAA teitä, jotka olette menossa samaiseen paikaan ja siellä nimenomaan hotelli Tamaimo Tropicaliin!!!! Vuokrasimme hotellihuoneessamme olevan hotellin vakuuttaman tallelokeron passeja, matkalippuja ja käteisvarojamme varten(kuten olemme yleensäkin matkoillamme tehneet). Kuinka ollaakkaan joku(?) kävi kääntämässä lokeron heti toisena lomapäivänä, vieden lähes kaikki matkarahamme, jättäen kyllä armollisesti passit ja lentoliput koskematta. Vietin sitten aamupäivän Guia de Isoran poliisiasemalla täyttelemässä rikosilmoitusta ja poliisikin kävi tarkastamassa huoneistomme ja siinä kaikki! Murtojälkiä ei ole, joten hotelli ei korvaa mitään, vaikka heillä onkin vakuutus, joka korvaa 1500 egeen asti tallelokeron ryöstön!! Kyllähän hotellin johto oli syvästi pahoillaan tapahtuneesta, mutta saamamme hedelmäkori ja skumppapullo eivät olleet todellakaan sopiva korvaus menettämästämme rahasummasta. Hyvästi siis melkein 500 euroa, tulen kaipaamaan niitä syvästi! Ottakaa siis matkustavaiset tästä tapauksesta oppia ja kantakaa omaisuutenne mukananne tai kehittäkää jotain muita konsteja pitää rahanne tallella matkan ajan!
Vastaukset 21
Vanhimmat
Kyllä muistetaan pitää rahat visusti mukana,kun olemme matkalla. Itse säilytän rahat joko kaulapussissa tai vyölaukussa,joka menee ihoa vasten kiinni ja sen saa housujen alle. Näin olen itse välttynyt ryöstöltä ainakin tähän asti. Se on paljon itsestään kiinni,miten käy rahojen kanssa. Jos vaikka liikkuu sivukujilla,joissa rötöstelijöitä on ja sen lisäksi itse on humalassa,niin taatusti rahat viedään tässä tilanteessa. Jos taas liikkuu selvin päin ja pitää rahat piilossa,niin ryöstöltä välttyy. Jos mulla on vaikka kaulapussi,jossa säilytän rahoja,niin pidän sen visusti vaatteiden alla piilossa,ja varmuuden vuoksi pidän kädet sen ympärillä. Silloin ei kukaan pysty ryöstämään rahoja. Jos taas on ihoa vasten menevä vyölaukku,niin pistän sen housujen tai hameen alle piiloon,jolloin kukaan ei pysty näkemään,onko rahaa mukana.
Hyvä vinkki on myös se,että pistää rahoja moneen eri paikkaan. Niitä voi panna esim. rintsikoihin,sukkiin,povitaskuihin...niitä on monia. Niin ja sitten pitää kukkarossa rahaa sen verran mukana,kun luulee tarvitsevansa sitä päivän aikana. Suosittelen teidän muidenkin kokeilevan näitä keinoja,sillä ne ovat itselläni tepsineet todella hyvin.
Ehkä kaikkein paras tapa kuitenkin on omistaa luottokortti, jolla voi maksaa useimmat ostokset ja nostaa pankkiautomaatista rahaa vähän kerrallaan. Esimerkiksi Visa-kortti käy joka paikassa ja jokaikisessä maailmankolkassa. Ainoa ongelma syntyy silloin, jos hukkaa kortin eikä toistakaan ole. Silloinkin ongelmana on vain tilapäinen rahan puute, rosvohan ei voi tehdä varastamallaan/löytämällään kortilla juurikaan mitään ilman tunnuslukua. Ja kannattaa tietysti ilmoittaa kortin katoamisesta heti, jonka jälkeen ei joudu vastaamaan edes sillä mahdollisesti tehdyistä pikkuostoksista.
noh.. kyllä kuule nykyään saa tunnusluvun pankkikortteihin ihan muutamassa minuutissa. Ystävältäni varastettiin larnakan lentokentällä (kypros) kukkaro ja hän ilmoitti sen n. tuntia myöhemmin kadonneeksi jolloin huomasi ryöstön. Tänä aikana kortilla oli nostettu viidestä eri paikasta rahaa, jopa lentokentällä!
jotta näin tämä muoviraha.
Ei siis pidä näyttää tyhmältä jonka rahat saa käännettyä heti tilaisuuden tullen.
Minua ei ole koskaan ryöstetty missään vaikka olen kolunnut maita ja mantuja usean vuoden ajan.
Pitää vain olla fiksu ja älykäs niin tältä välttyy...
ainahan sekään ei riitä.
Ryöstön kohteeksi joutuminen on arpapeliä.
hotelleiden talleloketroihin en ole kyllä koskaan uskaltanut luottaa.
Mielenkiintoisia väität. Kerropas tarkemmin tuosta tunnusluvun saamisesta muutamassa minuutissa. Kiinnostaisi varmaan suuresti rahalaitosten turvallisuusosastojakin, kun sen ei nimittäin pitäisi olla mitenkään mahdollista. Tunnusluku ei ole kortin magneettinauhalla vaan pelkästään rahalaitoksen keskustietokoneissa. Pankkiautomaatti lähettää näppäillyn tunnuksen sinne, josta tulee vain vastaus oikein tai väärin.
Veikkaanpa rosvojen seuranneen ystäväsi tekemisiä ja saaneen tunnusluvun tietoonsa hänen näppäiltyään sen johonkin ja he ovat varastaneet kortin vasta sen jälkeen. Lentokentillä voi hyvinkin pyöriä varasliigoja, jotka seuraavat esim. kiikarilla pankkiautomaatteihin tunnuslukuja näpytteleviä ihmisiä.
Mieheni Master card oli kopioitu kaiketi täällä Suomessa ja sitten oli tehty ostoja Espanjassa. Pankista soitettiin ja kysyttiin, että on hän Espanjassa eikä ollut lähelläkään. Ostoja oli tehty päivän aikana vähän alle luottorajan. Että tämmöstäkin käy! Meille ei aiheutunut kustannuksia, mutta vaivaa kuitenkin kortin uusinnasta, poliisilaitoksella käynnistä jne.
on todella "helppoa" silloin, jos sen näppäilee pankkiautomaatilla asioidessaan täysin avoimesti. Minä pyrin aina, näppäillessäni tunnuslukua, peittämään näppäimistön jotenkin, joko kädellä, kirjekuorella tai millä tahansa mukana olevalla tähän tarkoitukseen sopivalla esineellä. Tämä sääntö pätee niin kotimaassa kuin ulkomaillakin.
On todellakin valitettavan paljon tapauksia, jolloin kortti on viety kohtuullisen ajan kuluttua pankkiautomaatilla käynnin jälkeen. Sen jälkeen on tili tyhjennetty tunnuslukua käyttäen.
Lomalla varsinkin, kun ollaan samoissa ympyröissä viikko tai pari, voidaan olla varmoja, että meistä tehdään "asiaankuuluvia" huomioita.
Oliko kyseessä oleva tallelokero avaimen kanssa toimiva vai se malli johon syötetään numerosarja?
Tallelokero oli avaimellinen versio, niinkuin ovat olleet aikaisemmissakin paikoissa ilman ongelmia!
Minulla on matkoilla ollessa aina ollut tallelokero eikä ongelmia ole ollut. Kuitenkin olen sen verran ollut aina epäileväinen kyseisiin lokeroihin, että olen laittanut suurimman osan rahoista kirjekuoreen ja liimannut sen teipillä lokeron kattoon ja osan rahoista jättänyt kassakaapin pohjalle ns. syötiksi.
Toinen konsti on raksia vanhoista housuista tasku irti ja ommella lisätasku housujen sisäpuolelle vyön kohdalle, riittää kun ompelee taskun vain yläreunasta kiinni, sietä on hyvä siirrellä käyttö rahaa housujen etutaskuun vaikkapa veskissä käydessä.
Voi kun "mukava" kuulla, että ryöstetään siellä Gigantesissa muitakin ihmisiä, kuin meidät. Me saimme sen kuvan oppaaltamme ja hotellin omistajilta, että olimme jotain aivan ainutkertaisia ;)
Meille tultiin yöllä hotellihuoneeseen (Seguro el Sol) ja vietiin pöydällä olleet kassit ja sohvan selkänojalta kamerat. Itse nukuimme mitään kuulematta!
Ovet olivat lukossa, samoin ikkunat.
Valitimme pation ovesta heti oppaallemme, koska se oli vaikea sulkea ja siinä näkyi ennestään jälkiä siitä, että sitä oli väännetty väkisin auki. Mitään ei tehty ja vakuutettiin suljetun allasalueen olevan niiiiin turvallinen. Mutta sieltähän sitä sitten tultiin...
Tervehdys!
Meilläkin opas antoi ymmärtää että tapahtuma oli aivan ainutlaatuinen! Kun halusimme keskustella asiasta kohdepäällikön kanssa, hän pyysi meitä siirtymään sivummalle keskustelemaan asiasta, koska vieressä oli toinen suomalainen perhe. Silloin juuri päätin laittaa asiasta tietoa nettiin, että edes muut matkustavaiset säästyisivät moisilta kokemuksilta.
Saitteko muuten mistään korvauksia menettämistänne tavaroista?
Vakuutukset korvasivat tavarat, käteisestä vain pienen osan. Matkatoimisto reklamoinnin jälkeen 200 €, koska olimme onneksi heti huomauttaneet oppaalle ovesta.
Oliko oppaanne Sari?
Moi!
Joo oppaan nimi täsmää ja hän kovasti ihmetteli että näinkin pienessä, ihanan idylisessä kylässä voi tapahtua tällaista. No kaippa heille on ylemmältä taholta sanottu, että näissä asioissa pidetään sitten suut kiinni. Hänen hyväkseen täytyy kyllä sanoa, että hän auttoi asiassa ja oli mukana poliisilaitoksella yms.
Minä täällä odottelen vastausta sekä vakuutusyhtiöstä että matkanjärjestäjältä. Saa nähdä miten käy.
Opas oli kyllä ihan avulias. Meidän kanssa hän ei päässyt poliisiasemalle, mutta saimme puhelimitse neuvoja. Oli muuten kokemus sekin, miten poliisilaitos toimii siellä. Ensin soitto Madridiin, jossa kysellään äidin ja isän nimistä alkaen kaikki mahdollinen ja sitten matkustus toiselle paikkakunnalle poliisilaitokselle.
Sarille ei tämä teidän tapaus pitänyt olla enää niin ainutlaatuinen, koska meidän juttu sattui joulukuun alussa.
Täytyypi sanoa, että tämä juttu jätti kyllä "tietyn maun suuhun" kyseistä matkanjärjestäjää ja koko saariryhmää kohtaan.
Niinpä... ainakin luotto paikallisiin meni tyystin ja tässä keskustelun edetessä alkaa usko matkanjärjestäjääkin kohtaan horjua.
Kävitkö juuri tuolla Guia de Isoran poliisilaitoksella? Meidän ei tarvinnut soittaa Madridiin vaikka sitäkin opas kyllä väläytteli. Toivottavasti korvausten saaminen ei ole kiinni juuri tuosta Madridin puhelusta.
P.S. Seuraava matka on jo suunnitteilla, mutta ei takuulla Kanarialle tai Espanjaan!!!!
En muista aseman nimeä, mutta Americansiin reissasimme.
Matkanjärjestäjä perusteli korvaustaan: korvaukseksi poliisilaitoksella viettämästämme päivästä.
Juu, seuraavaa matkaa myös suunnitellaan ja aivan eri suuntaan lähdetään. Lisäksi aion pyytää, ettei huoneemme sijaitse maan tasalla ja jos huoneesta löytyy pienikin epäkohta, niin vaadimme toisen huoneen/huoneiston. Oli sikseen epämukavaa herätä siihen, että huoneessa oli kylmä (eivät olleet sulkeneet ovea perässään) ja todeta vieraiden käyneen. Ja edelleen harmittaa vietävästi kaiken kuvatun materiaalin häviäminen.
Kuvia ei tosiaankaan voi mitenkään korvata ja turvattomuuden tunnetta ja sitä kauheaa v......sta!
Toivotaan kummallekin porukalle parempaa onnea seuraaville matkoille!
Hei!
Minä olen näistä viesteistä viisastuneena siirtynyt käyttämään matkasekkejä ja luottokorttia. Matkasekkien kirjaukset pidän eri paikassa. Jos viedään safetystä shekit, tietää shekkien numerot nopeasti. Hotellissa ei saa kenellekään näyttää isompia rahasummia. Epäilen,
jossain voi toimia sama systeemi kuin naapurissa
joskus/nyt? eli tarjoilijat tai esim. siivojat ilmoittaa varkaille palkkioiden toivossa ne turistit, jotka levittää rahaa. Varkaat ovat joskus kuulemma turistien tulohetkellä hotelliin rynnäneet huoneisiin, kun turistit ovat menneet altaallle ilman rahon viemistä safetyyn.
Minun viime matkalla olin Benalmadenassa viime vuonna ja Espanja jatkuu marraskuussa.
Uskon, että hotellit häipyvät matkatoimistojen
listoilta, mistä pöllitään rahoja.
Miten kävi matkatoimiston korvausten kanssa?
Oikein hyvin ottivat vastuuta tapahtuneesta, täytyy olla tyytyväinen. Asiakas taitaa kuitenkin olla aika tärkeä!
Hei, olimme samassa hotellissa. Tosin me emme liikkuneet iltaisin juuri missään, johtuen lapsesta, joka oli mukana. Suomalaisille oli annettu surkeimmat huoneet, luultavasti. Niihin ei paistanut juuri aurinko. Finnmatkat ei antanut edes palautelappua jälkeen päin.