Onko jäbällä unelmia, vai onko realismia? Mitä jäbä haluaa, mitä jäbä saa?
Viiskymppisen jäbän ujelma.
Jäbänunelma
19107
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Jäbä saa mitä ansaitsee :) Kaiken eteen on tehtävä niin pirusti töitä, että jaksaisko sitä enää unelmoida.
Lapset ovat kotona enää noin vuosi. Aion ottaa kaiken ilon irti. Että realismilla mennään.
Muista varata nippu itku-tyynyjä ja nenäliinoja hetkeä varten kun lapset ottavat reppunsa kepin nokkaan ja poistuvat ulko-ovesta tuntemattomaan maailmaan :)
Sitten laulaa Mikko Alatalon Viivy vielä hetki sanoin
"Nyyhki vielä hetki, monta sanaa on sanomatta monta laulua laulamatta..."
Kiitos ohjeesta, täytyy muistaa. Käydä varoiksi tunnustelemassa kaupoissa tyynyjä. Säästää lasten roskiin menevät t-paidat että on joku paidanhelma mihin niistä :)
Ja jättää tuo Ingalsin Laura vähän taka-alalle, ettei synny tulvaa. Talo kun on poterossa, niin lampi siitä tulisi. Ruostuttaisi auton ja... voivoi.
Moni väittää että Uusi Elämä olis tulossa sen jälkeen. Tiiä miten sitä villiintyy. Varmaankin ottamalla 17 kissaa :)
Kodistasi saattaa tulla eläintarha ja lasten kuvia kehyksissä kaikki tasot täynnä "tuossa minun söpö pirpana kolmevuotiaana, ai että...ja katsokaa tuota rippikuvaa..." heh heh.
Nauratko sinä minulle, häh??
Illat tomuuttelen kaikki 103 vauva-rippi-koulukuvat. Pakkaan heidän tavarat laatikoihin jotka avaan viikonloppuna uudestaan ja järjestelen. Ruiskutan 42:n tennarit kultamaalilla, kehystän viimeiset pipot ja...
Help.
En nauranut sinulle. Hymyilin. En tiedä mille. Saatan naurahdella yksiksenikin.
Kävin parturissa ja postissa. Itse asiassa toisin päin. Postissa ensin. Parturiin menin kurkkaamaan kuinka paljon siellä on asiakkaita ja jonoa? Yllätyksistäni en kerro etukäteen. Paikalla oli vain yksi asiakasehdokas, minä. Ja kaksi parturia tumput suorina. Päätin pitää heidät elossa ja jäin asiakkaaksi. "Ota hieman tuolta ja sieltä ja tasaa siitä joo ja vähän latvaa siitä ja niska suoraksi, ei takatukkaa mutta hieman pidemmäksi, okei se on hyvä" paljonko olen bydessä jne.
Matkalla en nähnyt nyyhkyttäviä äitejä jotka epätoivoisesti olisivat etsineet aikuisia lapsiaan :) Sen sijaan nuoria nuoria äitejä lastenrattaineen, joka puolella. Onko tänään joku tukirahapäivä? Busseissakin heitä oli, jokaisessa.
Hyvää alkanutta viikonloppua.
Nyt on sitten tukka hyvin, kaikki hyvin :) Kiitos toivotuksesta, ja hyvää sullekin!
Riippunee jäbästä ja siitä mitä jäbä duunaa.
Oliko tämä oppitunti "miten sanoa jotain ilman että paljastaa mitään" :D *kiusii*
Joo, kait jotain ympäripyöreetä tulkinnanvaraista :).
Mä duunaan ¨hektionia¨ kulloinsenkin tilanteen ja päivän mukaan. Tänään ei tarvitse tietää mitä huomenna duunaan.
Unelma (hyvin utopistinen sellainen, tietysti) on, että saisi ne eräät numerot kohdalleen ja voisi lopettaa pakkotyön. Ihan realistinen unelma sitten sellainen, että pysyisi fyysisesti ja myös psyykkisesti edes kohtalaisessa kunnossa eläkkeelle asti ja että työpaikkakin pysyisi hengissä. Väliin kyllä tuntuu, että se psyykkinen puoli on aika kovalla koetuksella kun väliin pitää viikko kitkutella päivän töillä ja taas toisinaan on niin kiire, ettei mitään mahdollisuutta selvitä töistä ajoissa. Ja kaiken lisäksi kaiken aikaa koko työpaikan olemassaolo uhan alla.
Voisi sitä parempiakin unelmia toki olla.
Eikö ne unelmat ole enempi naisten juttuja.
Nuo Sinun "unelmat on realistinen toive tulevasta.
Minun mielestä on paha, jos miehellä on unelmia, ei silloin riitä rahat edes lottovoittajalla.
kun 60 täyttää, niin enempi mielessä tulevan elon pituus, ja omakotitaloasujalla pärjääminen iäkkäämpänä, puulämmitys, joka vaihtuu maalämpöön.
Jäbän unelma on rakentaa talo,pari lasta,istuttaa puu.Sitten hankkia vihree kartano volvo koiraverkolla ja tietysti hankkia lapsille koira,jota itse tai vaimo ulkoiluttaa.
Kaksin kävellä sunnuntai aamuisin ja hymyillä vastaan tuleville tuttaville,moikaten (meillon kaikki hyvin,justa pantiin)ilme kasvoilla..
Harvinaista..."just pantiin"
Yleensähän sitä kävelevät just lakkasin saamasta ilmein, mitä meikäläinen nähnyt. Ja yleensä ei sunnuntai-aamuisin, silloin vain kiireiset koiriensa ulkoiluttajat, vaan sunnuntai iltapäivisin.
Lakkasin saamasta,on ihan itsestä kiinni.Jos jäpä tahtoo pesää niin jäbä saa sitä.
Tarkoitin että joko alkaa uusi elämä tai jäbä jää haaveilemaan paremmasta.Jos?homma ei toimi kotona..Elämä voi olla hyvinkin antoisaa kun ei luule olevansa liian iäkäs kaikkeen.
No työkyvyttömyyseläkkeellä olen jo, yksi tavoite saavutettu. Mitähän muita tavoitteita vielä olisi... no kesällä riippumattoilemaan ja risukeittimellä ruokaa laittamaan.
Suosittelen realismia ja tavoitteiden asettamista vähintään 10-vuotta aikasemmin!
Tämä yli-ikäinen jäbä lopetti vakituisen työn 53-vuotisena ja ajanviete työpätkätkin 57-ikäisenä.
Tuossa vm vaiheessa jäbä vaihtoi eukkoineen ok:sta keskustan kerrostaloon ja alkoi viettämään keväät ja syksyt välimerellisissä maisemissa, sydäntalvet jossakin lämpimässä kuten Kuubassa, Mexikossa, Kap Verdellä tai muualla sekä yhtenä vaihtoehtoa Karibian risteilyillä jatkoviikkoineen viimeeksi Dominikaanisessa Tasvallassa.
Jäbä ajoittaa tissuttelunsa vain noille matkoille ja silloinkin hyvin kohtuullisesti.
Elämäntavoilla ml. kuntoilu, jäbä on säilyttänyt mieskuntonsa nämä 15 viimeistä vuotta.
Tämän litanian on tarkoitus toimia rohkaisuna 50:lle jäbille.
Tämän hetken suurin unelma ja toive sekä duuni:
Saada kunto paremmaksi kahden ja puolen vuoden päähän.
Se alkoi toteutumaan viikkoa ennen joulua kun kyllästyin olemaan ähky ja puhku.
Ainakin vielä mennään suunnitelmien mukaan, pikkuhiljaa.
Toivotaan ettei tule eteen enempää sairauksia vaan nämäkin pienenee mitä nyt on
Muuten kun vaan duunailee kaikkea mitä mieleen milloinkin tulee niin kyllä se vaan menee ihan oikeeseen suuntaan..
Tänään duunailee vaan ihan tässä kotona ja eilen rantsuissa.