En ole koskaan tätä tajunnut. Luin kerran jostain, että avioerojen ja häiden kustannusten välillä on suora yhteys, eli mitä enemmän häät on maksaneet sitä todennäköisempi erokin on. Sitä en kyllä ihmettele, koska on ihan ymmärrettävää että mitä korkeammalta juhlahumusta putoaa arkeen sitä kovemmin se sattuu.
Itse menin naimisiin kolme vuotta sitten ja hääpäivän budjetti oli 500 euroa. Vihkiminen toimitettiin maistraatissa virka-aikana (ilmaista), jonka jälkeen käytiin syömässä ihanassa ravintolassa miehen kanssa. Minulla oli vihkimistilaisuudessa pieni, kaunis kukkakimppu. Kotona järjestimme vanhemmillemme kahvi-kakkutilaisuuden, johon oli tilattu 15 hengen tyylikäs valko-hopeinen hääkakku ja vähän suolaista tarjottavaa. Kohotimme yhdessä kuohuviinit. Vieraiden lähdettyä avasimme miehen kanssa samppanjan. Käytimme samoja sormuksia kuin kihloihin mennessämme ja sormuksetkin ovat ruostumattomasta teräksestä.
Häämatkalle lähdimme vasta kesän koittaessa ja siihen matkaan sitten panostimmekin valitsemalla himpun verran paremman hotellin, kävimme paljon kivoissa ravintoloissa ja olimme varanneet matkakassaa sen verran ettei tarvinnut euroja laskeskella ostosten kanssa.
Näin meillä, ja onni kukoistaa kuin ensimmäisillä treffeillä. Mies huomioi minua pienillä arjen teoilla ja lahjoilla ja itse teen samoin. Ei onni ole siitä ainakaan kiinni, että pitäisi tuhlata järjettömiä summia kalliisiin sormuksiin tai design-mekkoon.
Miksi pitää syytää tuhansia euroja yhteen päivään
Musmeide
0
<50
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain37112375Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.2635427Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia
Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom2153947Purra vaatii: Työvelvoite maahanmuuttajille ja kantasuomalaisille pitkäaikaistyöttömille
Jos Perussuomalaiset ja Kokoomus ovat seuraavan hallituksen kaksi johtavaa puoluetta, on suomalaisille pitkäaikaistyöttö2002655Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!
Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov151992Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!
Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi191834Mikä on mielestäsi paras miestyyppi?
Esimerkit kärjistettyinä: a) perustavallinen/tasainen b) himourheilija c) varakas, turvallinen elättäjä d) puolikrimina167900Martina Aitolehti
Instagramissa pomppas esille Martinan kumipallot. Ihan säikähin. Ja tää on Martina-ketju!271862No kolahtaako kukaan
Samalla tavalla kuin mä? Harmi kun et uskaltanut kohdata. Ehkä me löydetään jotkut muut jotka voi olla konkreettisempiak74782Rippituoli
Kerro joku synkkä tai outo salaisuus, joka liittyy ikävääsi kaivattuasi kohtaan. Tee tunnustus anonyyminä. Se helpottaa59746