En ole koskaan tätä tajunnut. Luin kerran jostain, että avioerojen ja häiden kustannusten välillä on suora yhteys, eli mitä enemmän häät on maksaneet sitä todennäköisempi erokin on. Sitä en kyllä ihmettele, koska on ihan ymmärrettävää että mitä korkeammalta juhlahumusta putoaa arkeen sitä kovemmin se sattuu.
Itse menin naimisiin kolme vuotta sitten ja hääpäivän budjetti oli 500 euroa. Vihkiminen toimitettiin maistraatissa virka-aikana (ilmaista), jonka jälkeen käytiin syömässä ihanassa ravintolassa miehen kanssa. Minulla oli vihkimistilaisuudessa pieni, kaunis kukkakimppu. Kotona järjestimme vanhemmillemme kahvi-kakkutilaisuuden, johon oli tilattu 15 hengen tyylikäs valko-hopeinen hääkakku ja vähän suolaista tarjottavaa. Kohotimme yhdessä kuohuviinit. Vieraiden lähdettyä avasimme miehen kanssa samppanjan. Käytimme samoja sormuksia kuin kihloihin mennessämme ja sormuksetkin ovat ruostumattomasta teräksestä.
Häämatkalle lähdimme vasta kesän koittaessa ja siihen matkaan sitten panostimmekin valitsemalla himpun verran paremman hotellin, kävimme paljon kivoissa ravintoloissa ja olimme varanneet matkakassaa sen verran ettei tarvinnut euroja laskeskella ostosten kanssa.
Näin meillä, ja onni kukoistaa kuin ensimmäisillä treffeillä. Mies huomioi minua pienillä arjen teoilla ja lahjoilla ja itse teen samoin. Ei onni ole siitä ainakaan kiinni, että pitäisi tuhlata järjettömiä summia kalliisiin sormuksiin tai design-mekkoon.
Miksi pitää syytää tuhansia euroja yhteen päivään
Musmeide
0
<50
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi juuri vasemmiston puolelta tulee niin paljon luusereita, kelapummeja jne.
Tämä asia ihmetyttää suuresti.1503795Putin lähti takki auki sotaan....
Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,843219SDP ylivoimainen ykkönen
En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.852634Suomalainen lähti ilman takkia sotaan
Malli oli "kajander", johon kuului pelkästään kokardi, ja sotilaan itse metsästä katkoma puukeppi ryssien huitomiseen.72426Polttomoottoriauto on köyhän merkki
Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.2472363Patteriauton ovia ei saatu auki - kuljettaja koki hirvittävän kuoleman!
”Oviongelma johti kuskin kuolemaan kolarissa – tämä ratkaisu saatetaan kieltää kokonaan Sivulliset pyrkivät tempomaan a392216Näitä venäjä-faneja tuntuu edelleen vaan riittävän - kummallista
ja lähinnä siis ihan suomalaisia. Mitä hienoa ja hyvää he näkevät maassa joka on diktatuuri, maassa jossa ei ole sananv821812- 42969
- 95958
- 53849