välittäjän palkkio%

HelsinkiKehäI

Luin jostain, että yksi kiint.väl. ottaa palkkio% myytävänä olevan asunnon todellisesta hinnasta, ei siis siitä hinnasta josta ei ole vähenentty taloyhtiön asuntoon kohdistuvia lainoja pois. Esim. asunnon arvo 200 000, yhtiölainaa 50 000 myytävää asuntoa kohti. Myydään 150 000 hinnalla. Elikkä: kiint.väl ei laske prosenttiaan 150 000, jonka myyjä saa, vaan tuosta 200 000, joten palkkiot on hurjan suuria maksettavaksi varsinkin kun hintaa joudutaan vielä tuostakin laskemaan.

Löytyykö mistään sellaista välittäjää, joka ottaisi palkkionsa tuosta alemmasta hinnasta? Jos löytyy, niin voi ilmoittautua, otan sitten yhteyttä. Meillä menossa hyvällä paikalla kehä ykkösen läheisyydessä hyvien kulkuyhteyksien päässä Helsingissä asunto myyntiin.

3

207

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • HelsinkiKehäIkorjaus

      Korjaan ensimmäistä melko sekavaa lausetta:
      " ... kiint.väl. ottaa palkkio% myytävänä olevan asunnon todellisesta hinnasta, ei siis siitä hinnasta josta on jo vähenentty taloyhtiön asuntoon kohdistuvia lainoja pois. "

      Näin se menisi oikeemmin! :)

    • Toi6

      Jos kaksi samanlaista asuntoa myynnissä, molemmat 200.000 arvoisia, toisessa yhtiövelkaa 150.000 ja toisessa yhtiövelka maksettu kokonaan pois. Alkuperäisen kysyjän mielestä välittäjä olisi oikeutettu toisen asunnon myynnissä nelinkertaiseen palkkioon verrattuna toiseen kauppaa. Miksi, osaakohan hän vastata?

    • Itselläni on kiinteä palkkio, ei %.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Diesel-ammattilainen kehuu Sanna Marinia

      "Sanna Marinin (sd) hallitus loi neljä vuotta sitten väliaikaisen polttoaine­tuki­järjestelmän, kun energianhinnat nousi
      Maailman menoa
      39
      2922
    2. Pitkänperjantain kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta

      🧠 Mitä se kertoo "riikka"-nimimerkin lähijunassa tapahtuneesta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus purs
      Maailman menoa
      32
      2748
    3. 100 prosentin perintövero korjaisi myös Hitas-ongelman

      Moni ei uskalla kieltäytyä perinnöstä maineen menettämisen uhalla, joten sitten tulee näitä tilanteita, joissa joutuu es
      Maailman menoa
      47
      2393
    4. Iso poliisioperaatio Lapualla

      Paikalla oli silminnäkijän mukaan myös kolme ambulanssia. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011924650.html Onko virpo
      Lapua
      42
      1979
    5. Riikan antisakset leikkaavat bensan hintaa ylöspäin

      Sannan aikoina bensaa sai 1,3 euron litrahinnalla ja Riikka leikkasi sen euron ylemmäksi reiluun 2 euroon. Joko on saks
      Maailman menoa
      21
      1974
    6. Olen aika varma

      että meidän tiemme risteäminen oli ainutkertainen tapahtuma elämässäni. En tule koskaan kohtaamaan ketään muuta, joka sa
      Ikävä
      58
      1740
    7. Oletko nähnyt hänet ilman...

      Vaatteita!?
      Ikävä
      40
      1624
    8. Sukupuolineutraalit liikennemerkit yksi persujen älynväläys

      Samassa rytäkässä kaikki syrjäseutujen bussipysäkkien liikennemerkitkin vaihdettiin, vaikkei bussia ole liikennöinyt enä
      Maailman menoa
      36
      1506
    9. Oon niin surullinen

      Ettei meistä tullut sitä mitä toivoin
      Ikävä
      45
      1423
    10. Mitä sitten odotat

      Jos seurailet vain tekemisiäni
      Ikävä
      26
      1281
    Aihe