Anteeksi nyt sitten maailma!

Eräs_16v_tyttö

Anteeksi Sami, että olit minulle aina väkivaltainen alakoulussa. Minun vikanihan se on.

Anteeksi Krista, että ostin vahingossa samanlaiset valkoiset kengät kuin sinulla. En matkinut. Se oli vahinko. Olen hirveä ihminen.

Anteeksi rehtori, että minulla on monia fyysisiä sairauksia enkä pysty täyteen työskentelyyn. Olen varmasti "ansainnut" riehuntasi ja räyhäntäsi.

Anteeksi Kaisa, että menin rakastumaan sinuun. Sinä annoit väärää singaalia, mutta minun vikanihan sekin oli.

Anteeksi Henna, että olin fyysisesti sairas enkä kykene samoihin suorituksiin kuin muut terveet oppilaasi. Olen hirveä ihminen.

Anteeksi minä, että olen antanut ihmisten polkea itseäni jalkoihin noin 10 vuotta. Nyt siihen tulee muutos.

Anna sinäkin itsellesi anteeksi niin vältyt samalta kuin minä. Älä pyytele olemassaoloasi anteeksi.

(Nimet on muutettu. ^)

11

227

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ai.niinku.mitä

      Juu?

      • Eräs_16v_tyttö

        Mitä "juu"? Jaoin vain kokemukseni.


      • ai.niinku.mitä
        Eräs_16v_tyttö kirjoitti:

        Mitä "juu"? Jaoin vain kokemukseni.

        Niinku oliks kysymys nyt mikä?


      • Eräs_16v_tyttö
        ai.niinku.mitä kirjoitti:

        Niinku oliks kysymys nyt mikä?

        Ei ollut mitään kysymystä. Jaoin vaan tämän mun kokemuksen.


      • ai.niinku.mitä

        Aa! No ei sitten mitään...


    • Huonot nimet

      • Eräs_16v_tyttö

        Kiitos samoin.


    • otasnytiisimmin

      Oikein! Jopa minä, kutakuinkin iloinen ja helppohoitoinen ihminen, muistan että teini-iän synkkinä hetkinä oli aika synkkää ja päässä liikkui juuri tuollaisia ajatuksia. Nyt tällaisena nelikymppisenä se tuntuu ihan kummalliselta. Tuntui jo parikymppisenä. Mitä helvettiä minä oikein ajattelin?! Mutta silloin se oli ihan totta, aivan todellisinta totta.

      Voin kertoa sinulle yhden jutun: se menee ohi, elämä muuttuu, paikkakunnat vaihtuvat, koulut vaihtuvat, kaveripiirit vaihtuvat, työpaikat vaihtuvat, hormonit vaihtuvat. Katse korkeammalle vaan! Aurinkokin jo paistaa. Sanoisin että älä ota elämää ja itseäsikään niin vakavasti, mutta se on tässä vaiheessa turhaa, ei siihen vielä pysty. Jumankauta, sehän on vaan koulua! Nyt se on sun koko maailma, muutaman vuoden päästä ei ole enää. Ei ole, usko pois. Elämässä on paljon muutakin ja koulua käydään vaan opiskelun vuoksi. Rento meinkinki vaan, paskaaks noista. Vähän kevyempi ote nyt ja uusia avauksia, älä nyt jää noihin juttuihin jumittamaan. Virnistä!

      • Eräs_16v_tyttö

        En jumitakkaan. Ymmärsit tekstini väärin. Tarkoitus oli tsempata niitä joilla on tällä hetkellä ongelmia. Sen takia kirjoitinkin loppuun "anna sinäkin itsellesi anteeksi". Tarkoitin tuolla tekstillä, että itselleen ei saa olla liian ankara ja kaikki vika ei ole itsessä. Olen kokenut kovia, mutta en enää jumita niissä. (En kuitenkaan todellakaan aio antaa henkilöille ikinä anteeksi. Mutta olen jo siirtynyt elämässä eteenpäin.) Yritin tsempata tuolla viestin loppuosalla, että elämä jatkuu. Että tuollaisista tilanteista voi selvitä sitkeydellä.


      • okeiotitkinjoiisimmin

        No hyvä homma. Näyttäytyi ehkä tuo loppukin hiukan hampaiden kiristelynä kun oli niin pitkä vuodatus sitä ennen :-) Olet ihan oikeassa: elämää ei kannata ottaa liian vakavasti, riittää ihan hyvin kun yrittää parhaansa mutta muistaa samalla olla itselleen armollinen. Ja RELATA Herrajumala!

        Koulukuisaamiset on sitten ihan erikseen ja vakava asia, mutta noin muuten sillä ei ihan oikeesti ole yhtään mitään väliä kellä on minkäkinlaiset tennarit ja mitä joku ajattelee tennareista. Ei ole. Ei ihan oikeasti ole. Ei yhtään. Ei sitten niin yhtään pätkää. Ei laisinkaan. Ei.

        Ja silti se tuntuu niin kuin olisi!?!?!!!! Aattele nyt, tennarit! Siis tennarit! (tai tukka, tai mitäsejokusanoi, tai uikkarit, tai senäkikunmä....)

        Hyvää jatkoa sulle, elämässä on vaikka mitä mukavaa vielä edessä.


    • Sinulla on muutamia samankaltaisia kokemuksia kuin minulla. Itse en ole toisaalta päässyt niistä yli.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      127
      1974
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      100
      1720
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      57
      1370
    4. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      77
      1344
    5. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      31
      1038
    6. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      47
      936
    7. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      51
      933
    8. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      44
      882
    9. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      73
      866
    10. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      109
      863
    Aihe