Suppea turvallisuusselvitys ja näpistys?

Joopajoohhgg

Aiheesta löytyy toisaalta monta keskustelua netistä, mutta mistään ei löydy selvää vastausta esim. joltain jolla olisi omaa kokemusta asiasta, joten yritän vielä täällä..
Tulin valituksi IT-alan työpaikkaan, ja sopimuksen kirjoittamisen yhteydessä ilmoitettiin että tehdään suppea turvallisuusselvitys, koska työhön liittyy arkaluontoista materiaalia.
Mokasin kesällä 2013 ja sain sakot näpistyksestä. Se on ainoa merkintä mitä minulla on missään tiedoissani. Näkyyköhän tämä suppeassa turvallisuusselvityksessä ja jos, niin näkyykö vastauksessa, jonka työnantaja saa, myös mistä merkintä on tullut?
Harmittaa tavallaan että kerrottiin noin myöhäisessä vaiheessa rekryä, että tuollainen tehdään, koska vaikka tiedänkin että olen ihan itse tuon mennyt joskus tekemään ja soppani keittämään, niin en haluaisi sitä tietoa jakaa taas joidenkin tuntemattomien ihmisten kanssa, kun tapaus hävettää jo tarpeeksi muutenkin.
Kiitos.

2

2077

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 8-3

      Kuten laissa mainitaan, niin suppeassa turvallisuusselvityksessä käytetään mm. sakkorekisterin tietoja.
      Kyseisessä rekisterissä näpistys näkyy viisi vuotta, joten vastaus kysymykseesi on, kyllä.

    • jy7ghrj

      "Näkyyköhän tämä suppeassa turvallisuusselvityksessä ja jos, niin näkyykö vastauksessa, jonka työnantaja saa, myös mistä merkintä on tullut?"

      Kuten vastattu, näkyy, että sinut on tuomittu näpistyksestä. Ei näy mistä olet varastanut ja mitä tms. yksityiskohtia, mutta oikeuden tuomio tietysti lähtökohtaisesti on julkinen, joten sen tiedon saa kyllä, jos haluaa. Eri asia vaivautuuko työnantaja. Voi tietysti ihan suoraan kysyäkin asiasta sinulta.

      Sehän jää sitten tietysti ihan täysin työnantajan harkintaan mitä moisella tiedolla tekee. Jos sinut muuten on jo todettu parhaaksi hakijaksi, niin livakasti puhumalla voit saada TA:n olemaan välittämättä asiasta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      105
      2354
    2. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      42
      1618
    3. 115
      1158
    4. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      141
      1149
    5. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      232
      1068
    6. Costa Rica on tympeän makuinen kahvi

      Ostin kahvin hinnan romahduksen kunniaksi Costa Rican "Premium Blendiä". Piti olla sataprosenttista arabialaista. No ain
      Maailman menoa
      58
      957
    7. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      82
      886
    8. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      55
      851
    9. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      83
      821
    10. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      215
      784
    11. 55
      780
    12. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      93
      749
    13. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      41
      705
    14. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      668
    15. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      31
      627
    16. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      57
      552
    17. Nyt ei enää ole

      Mitään mikä pitäisi mut hiljaa, kaikesta. Tämä on muutamalle henkilölle täällä.
      Ikävä
      39
      545
    18. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      30
      512
    19. Hämmentävä hetki: TTK:sta pudonnut Johanna Puhakka lataa pettyneenä: "Sitä ei voi kieltää"

      Johanna Puhakka ja Jurijs Jurza Trosenko tippuivat Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta. Suositussa viihdeohjelmassa nähtiin
      Tanssii tähtien kanssa
      14
      510
    20. Onkin niin, että olet hulluna minuun

      mutta et uskalla sitä tuoda ilmi. Salaa haaveilet kiihkeästä suhteesta, vaan siihen se jää, ja syyksi esteet ja muut. S
      Ikävä
      26
      508
    Aihe