Kaikki jotka mietitte aborttia muistakaa että Aasiassa on nyt todella paljon orpolapsia. Antakaa heille elämä.
>>> ADOPTOIKAA Aasian orpolapsia
Miettikää
61820
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Ei kai adoptio tosta vaan käy!! Siinä on pitkät ja tarkat seulat, ei kuka tahansa käy vaikka haluaisikin. Pelkkä tahto ei riitä, jos hakijana ei ole sopiva...ja ei-sopivia on PALJON!!!
Juu adoptio on hidasta. Vähintään puoli vuotta menee ensin adoptioneuvonnassa. Ja kun päästään lähettämään papereita ulkomaille on ehkä mennyt jo vuosi. Ja siitä sitten kohdemaasta riippuen on kiinni miten nopeaan lapsen saa hakea kotiin.
Kai se on keskimäärin noin vuosi tai kaksi papereiden lähettämisestä. Vasta kun lapsen saa noutaa kotiin.
aasian orpolasten adoptioon, fanaatikko?
Toivotaan nyt kuitenkin, että näille orvoille lapsille olisi kuitenkin jäänyt eloon sukulaisia, jotka voivat heitä hoitaa. Ja kyllä olisi siinä shokkia lapselle kerrakseen, kun ekaksi menettää perheensä hirmuisessa onnettomuudessa ja luultavasti itsekkin on joutunut kokemaan hyökyaallon kauhut ja sitten viedään ihan vieraaseen maahan jossa kukaan ei puhu kieltä jota ymmärtäisit.
Ei nämä asiat ole näin mustavalkoisia, eikä toiseksi adoptiot suomessa toimi tuosta vaan, kun pitää järjestön kautta adoptoida ja jos ei ole kriisialueella adoptiotoimintaa niin ei ole mahdollista sieltä adoptoida. Kun tilanne siellä rauhoittuu niin ehkä osa orvoista tuleekin adoptionpiiriin, mutta se ei ole nyt ensimmäinen asia mitä näiden lasten kohdalla pitää tehdä. Toivottavasti saavat hyvää hoitoa ja terapiaa, omalla äidinkielellään.
Lehdessä oli joku päivä sitten kirjoitus tästä aiheesta, kun useat ihmiset ovat Aasian katastrofin jälkeen soitelleet adoptiotoimistoon ja "ilmoittaneet" että olisivat halukkaita auttamaan ja adoptoimaan orvoiksi jääneitä lapsia. Hei haloo! Niin hyvältä kuin idea kuulostaakin, niin ei se nyt ihan niin mene että soitan että mulle yks orpo, ja ehkä se jo ens viikolla tulee lentopostina... Adoptoitaessa on tutkitaan ensin perheen taustaa yms. ja se vie kyllä aikaa useita viikkoja tai kuukausia. Parasta näille orvoksi jääneille lapsille olisi jos he saisivat jatkaa elämäänsä omassa kotimaassaan omien mahdollisten sukulaisten kanssa.
No sanotaan nyt vaikka näin, että et taida juurikaan tietää siitä miten kansainvälinen adoptio tapahtuu. Jos nyt ryhtyy prosessiin, niin lapsen saa tuossa ehkä parin-kolmen vuoden kuluttua. Se ei siis missään tapauksessa ole mitään katastrofiapua. Ei tässä tilanteessa eikä muulloinkaan. Parempi laittaa se adoptioon kuluva kymppitonni alueen jälleenrakennukseen, jos auttaa haluaa.