Pitääkö paikkansa että työnantaja perii sairauslomalla maksamansa palkat takaisin , mikäli sairausloma johtaa työkyvyttömyyseläkkeeseen ?
Eli jos sairausloma on alkanut 1.12.2015 ja sinulle on maksettu täysi palkka. Niin ja sairausloma jatkuu edelleen aina huhtikuun loppuun ja sinulle on maksettu taas alkuvuonna täysi palkka ja jatkossa kaksikolmasosaa palkasta, niin peritäänkö tuo maksettu palkka takaisin jos sairausloma johtaa työkyvyttömyyseläkkeeseen.
Näin työnantaja asian ilmaisi ja pitääkö se paikkansa?
Sairauspäiviltä työkyvyttömyyseläkkeelle
10
361
Vastaukset 10
- dfg5465465
Ei pidä paikkaansa. Ei perustu mihinkään lakiin. Kysy liitosta neuvoja. Työnantajasi on rikkomassa lakia.
- fdfdfdfdfdfd
Itselläni työnantaja kertoi samoin, mutta olin päättänyt siirtyä eläkkeelle 63 vuotiaana. Ota yhteyttä liittoon ja liiton lakimieheen. Niin loppuu laittomat uhkailut sekä laittomat teon yritykset!
- EPÄTIETOAilmassa
Sydämellinen Kiitos vastauksista.
Vaikuttaa siltä näissä sairauteen liittyvissä jutuissa, että pitäisi olla alaan perehtynyt lakimies, tai siihen verrattava asiantuntija, jotta osaisi pitää puolensa näissä koukeroissa. Tai vastavaasti kokemusta asioista. Kiitos todella paljon teiltä saamistani tiedoista ja siitä on varmasti jatkossa apua mikäli , kuten pelkään sairaus johtaa työkyvyttömyyseläkkeelle.
Olen 61 vuotias ja sinnitellyt sisulla työssä ja kieltäytynyt useamman kerran minulle tarjotusta sairauslomasta, jopa osin peitellyt lääkärillekkin vaivojani. Nyt seinä tuli vastaan ja oli pakon sanelemaa tämä sairausloma ja siitä todennäköinen työkyvyttömyyseläkkeelle jääminen, mikäli ei ihmeitä tapahdu. Ja nyt pitäisi jo työnantajan mielestä tietää, etteivät maksaisi palkkaani, kun joutuvat heidän mukaansa perimään takaisin jo maksetut palkat, ja tivattuani asiaa ja ihmeteltyäni, niin he kyllä kuulemma maksaisivat, sitten puolestaan kelan maksaman sairauspäivärahan minulle takaisin tuolta ajalta.
Nämä koukerot ovat kyllä vaikeita ja palstalla vilkastuani artikkeleita, huomasin myös että monilla on tullut vaikeuksia kelan sairauspäivärahan kanssa ja niitä on usein myös hylätty, joten pelottaa jo sekin mahdollisuus. - Ystäväraukka
Kaupungin palveluksessa ollut ystäväni kertoi joutuneensa yllätyksenä maksamaan takaisin kuulemma liikaa maksettuja palkkoja peräti 6000€ kun joutui kuntoutuseläkkeelle. Hän oli aivan kuutamolla eikä ymmärtänyt täysin miksi ja jotenkin kertoi se liittyneen sairausloman palkkaan. En osaa sanoa liittyikö tämä kysyjän kaltaiseen tapahtumaan, kun henkilö ei itse ymmärtänyt miksi otettiin. Hän oli syvästi masentunut ja ehkei siksi pystynyt selvittämään asiaa. Tietysti tapahtunut oli omiaan vaikeuttamaan tilannetta, seurauksin hän joutui joksikin aikaa sairaalaan. En osaa kertoa kykenikö kertomaan siellä asiasta ja jos niin olisiko siihen voitu puuttua.
- SeppoTarkko
Kunta-ala. Mikäli sairauslomasi johtaa työkyvyttömyyseläkkeelle tai kuntoutustuelle, työnantajan maksamat palkat peritään takiaisin alkaen siitä päivästä jolloin eläketapahtumaan johtanut sairaus alkoi.
- Epäileväinen
Seppo Tarkko !
Ei pidä paikkaansa. Palkkaa maksetaan, ennen eläketapahtumaa täydellä palkalla kunnalla 60pv ja 120 pv 2/3 osaa palkasta, riipumatta vuoden vaihtumisesta.
En usko väittämääsi että tuo raha voitaisiin jälkikäteen periä takaisin jos sairaus johtaisi työkyvyttömyyseläkkeelle. - Eisaaollatotta
Olen aloittajan kanssa vastaavassa tilanteessa, joten oikea tieto asiasta olisi tervetullut. Olisin myönteisesti otettu, jos joku osaisi selvittää asian.
Olen ymmärtänyt aiemmin asian niin, että jos on saanut palkkaa ajalta jolta taannehtivasti maksetaan eläkettä, niin palkka perittäisiin takaisin tuolta ajalta .
Mutta tuo väite sairauslomalta maksetusta palkasta ennen eläketapahtumaa hämmentää. - hynys
Kyllä kunta-alalla peritään palkat takaisin osittain, ei tietenkään kaikkia. Tessissä sen pitäisi lukea mistä alkaen palkka muuttuu 2/3 osaiseksi ja mistä palkattomaksi kun päiväraha johtaa eläkkeeseen. Ei tästä palkansaajalle pitäisi kuitenkaan hirveästi tappiota tulla, tai siis ei yhtään, koska takautuva eläke kuittaa tuon palkanmaksun osuuden. Taustalla tässä on nimenomaan tuo takautuvasti myönnetty eläke. Eläkkeellä olevalle ei palkkaa makseta ja eläke monesti myönnetään pitkälti takautuen käsittelyaikojen pituudesta johtuen.
- Noinko
Esimerkki miten käytännössä, jos sairastut syyskuussa ollen sairauslomalla kaksi viikkoa. Viikon kuluttua sairastunet flunssaan ja olet viikon sairauslomalla. Marraskuussa syyskuussa oireillut sairautesi johtaa pitkään sairauslomaan ja johtaa kuntoutus-tai työkyvyttömyyseläkkeelle, niin peritäänkö palkka kokonaisuudessaan takaisin tuosta syyyskuun sairauslomasta alkaen, eli tuo 2vk 1vk 8vk aina eläkkeen myöntämiseen saakka.
Sairaus on vaivannut vuosia ja sen vuoksi ollut jo ennestään osatyökyvyttömyyseläkkeellä, niin lasketaanko jo aiemmat saman sairauden vuoksi olevat sairauslomat ja peritään maksetut palkat takaisin, jos niin olisi tulisi henkilökohtainen konkurssi.
Itse olin tulkinnut, että palkkaa maksettaisiin aina 60pv täydet ja 120pv 2/3 osaa palkasta riipumatta kalenteri vuodesta ja tuon jälkeen saisit sairauspäivärahaa itsellesi, yht alusta alkaen sairauspäivärahaa 300 pv. Ja että tuo 300 pv olisi ensisijainen ja vasta sen jälkeen mahdollinen työkyvyttömyyseläke voitaisiin myöntää. Ja tulkintani mukaan tuo 60pv ja 120pv maksetut palkat olisi sinulle kuuluvia, ja niin ettei niitä voitaisi periä takaisin. Olisi eri asia mikäli työkyvyttömyyseläke myönnettäisiin taannehtivasti. Mutta jos ei ole ennakkoon edes varmaa tietoa että sairaus johtaa eläkkeeseen, niin ei siten eläkettä ole edes voitu laittaa hakuun heti sairausloman alusta. - Hyjfjjf
60 päivää palkka täytenä ja 120 pv.2/3osaa palkasta on sinulle kuuluva osuus. Mutta jos sinulle on maksettu 1.11.-15 - 31.12.-15 maksettu täysi palkka ja kalenteri vuoden vaihtumisen jälkeen jälleen 2kk täyttä palkkaa, niin silloin sinulta otettaisiin taannehtien alkuvuonna maksettu liika palkka pois , koska jos sairauspäiväkautesi päättyy työkyvyttömyyseläkkeeseen niin sinulle olisi näin ollen kuulunut maksaa vain 2/3 osaa täydestä palkastasi 120pv.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä on totta mikä ei?
Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?251935- 128875
Just saying
Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.126665- 54598
Löytyikö syy miksi Martina on Muhiksen kanssa
Saipa naurut Gekkosen kuvasta, missä ovat ravintola Hookissa Immu fight night ottelun jälkeen, Muhoksella pullottaa hirv90575- 65541
Jos selviäisi että kaivattusi
Olisi savant asperger? Rakastaisitko vielä? Savant-lahjakkuus olisi kapea-alaista neroutta liittyen mekanisiin ja tilan88540- 42525
Päivän aivopieru Trumpilta
Trump julisti sodan hyttysiä vastaan. Myös punkit ovat Trumpin sodan kohteena. Eikö vieläkään USA:n kansa tajua tuon uko64520Jokin ei täsmää
Joskus yksi vuosiluku saa katsomaan koko tarinaa uudestaan. Löysin gradun. Matematiikka ei oikein täsmää siihen, mitä mi299512- 12497
Jorma Uotinen läväytti härskin heiton - Paljastus uudesta TTK-romanssista?
Tuomari Jorma Uotisen linja on välillä hyvinkin rohkea TTK:ssa. Hän näpäytti Jaakko Parkkalille ja Kastanja Rauhalalle v9483Oliko Jani Halmeen aika jo tippua TTK:sta?
Jani Halme ja Claudia Ketonen joutuivat jättämään TTK:n. Halme ja Ketonen saivat viimeiseksi jäänestä tanssista, sambas26474Toivotko vielä viestiä
Minulta? En rohkene enää ottaa yhteyttä, kun varmasti jo uusia naisia elämässä. Nolaisin vain itseni.36472Kuka kaipaa T m?
Kerro nainen kirjaimesi vaan... Haluan miettiä kuka tulee ekana mieleeni.. kuin kurkistus tunteiden meren pinnalle, jota32451Miksi jotku naiset on niin tyhmiä
Että elättelevät turhaa toivoa toisen kustannuksella. Onko ne kaikki kaappilesboja vai mikä niitä vaivaa? Sitten itketä51425- 58422
- 41416
S-ryhmän vastuullisuuden kaksoisstandardi
Vastuullisuuspuhe on helppoa. Vaikeampaa on selittää, miksi S-ryhmän omien merkkien tuotteita ja raaka-aineita hankitaan9407Jätä jo se puolisosi, mun kanssa kilpa-asetelma on tuhoisa.
Eikä hän tule sitä voittamaan. Myöskään missään vanhassa ei kannata roikkua, koska ei uskalla kohdata muutosta, hyvät as27406