AMK:n pääsykokeet uudistuneet?

Miten tuo systeemi nykyään toimii? Pääsevätkö kaikki siis tänä vuonna pääsykokeisiin ja vain koetulos merkitsee? Minkälaisia pääsykokeita eri aloilla on? Tuleeko nettisivuille joku pdf-tiedosto ennakkomateriaalista ja pitääkö lukea matematiikka ja englantia?
3<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Rajusti on uudistuneet. Hyvä uudistus, että taitaa melkein aina olla kaksi valintajonoa. Osa pääsee sisään pelkän pääsykokeen perusteella, osa totarin ja pääsykokeen perusteella. Terveyspuolella valtakunnallinen esivalintakoe. Onkohan muilla aloilla vastaavaa?

Äänestä
  • Onko pääsykokeissa yleensä ruotsia? Se on minun heikko osa-alueeni, muut menee ihan hyvin. :(

    Äänestä

  • Hmmmmm kirjoitti:

    Onko pääsykokeissa yleensä ruotsia? Se on minun heikko osa-alueeni, muut menee ihan hyvin. :(

    Ei ole.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Hmmmmm kirjoitti:

Miten tuo systeemi nykyään toimii? Pääsevätkö kaikki siis tänä vuonna pääsykokeisiin ja vain koetulos merkitsee? Minkälaisia pääsykokeita eri aloilla on? Tuleeko nettisivuille joku pdf-tiedosto ennakkomateriaalista ja pitääkö lukea matematiikka ja englantia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu