Ei jumalauta, mihin tämä suomen taide on menossa. Tuommosen pökäleen voi värkätä vaikka lapsi. Minua itkettää jos taiteesta päättää joku joka maksaa moisesta paskasta 20000. Ei pidä olla niin, että jos taiteilija tekee yhden onnistuneen teoksen ja sillä nimeä, sen jälkeen kaikki hänen teoksensa ovat kritiikittä hyviä ja häneltä tilataan "tilausteoksia". Lisää taidekilpailuja kaikille ja uusia nimiä esiin! Eilen näytettiin just tv:ssa Rodinin teoksia ja kontrasti nyky-suomen "pölkky-kivi"-linjaan on karmivan suuri.
Veikko Hirvimäen teos Kiiski
5
1571
Vastaukset
- Antipaska
Kysyit "mihin tämä suomen taide on menossa". Mennyt jo kauan, kauan sitten, eikä loppua näy. Välttämättä "taiteilijan" ei ole tarvinnut tehdä yhtäkään hyvää työtä; riittää kun on oikeanlaisia suhteita....
- Huippulahjakas
Taiteen kultakauden aikaan, silloin kun suomi oli itsenäistymässä, myös kulttuurin ja taiteen tekijöiltä vaadittiin osaamista ja lahjakkuutta. silloin haluttiin näyttää, mihin kansakunta pystyy. Nyt kun suomi on menettämässä tai menettänyt jo itsenäisyytensä, ei kulttuurin ja taiteen tekijöiltäkään vaadita osaamista tai lahjakkuutta. Rappio näkyy joka puolella, ei vain taiteesssa ja kulttuurissa.
- wggwa
Persut keskustelee taiteesta , hah hah haa ...
- gwwga
Ja vihervasuri suuntaa setaan itkemään maailman pahuutta....
buahaahahahaa..
- Tarkkailevainen
Näitä riittää, Hirvimäki, Anochkin, Kokko, Karjula jne.
Osaaminen on kortilla, eikö tosiaan valtakunnassa osata tehdä veistoksia?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1982283
Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä
Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo391557Jotkut ihmiset pelkäävät syöpää sairastavaa
On hauskaa, kun kertoo jollekin, että "minulla on syöpä". Jotkut käyttäytyvät kuin se olisi tarttuva tauti. Eivät uskall1331213Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.
Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol281994Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden
Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe56962- 55896
Kääminsä polttanut taksi suomussalmella
Vieläkö sillä hermonsa menettäneellä hulluja ylinopeuksia ajavalla asiakkaansa haukkuvalla( jos ajat paska kyydin hänen20892Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis268856Jorma Uotinen avaa sanaisen arkkunsa TTK-miesparista ja koko uudistuksesta: "Sehän on..."
Tanssii Tähtien Kanssa -parketilla nähdään ensimmäistä kertaa Suomessa tanssiparina miespari kauden alusta asti. Mikko S18765Aina ku nään sun kuvan
Tekis mieli kirjoittaa viesti: Moi kulta, on ikävä❣️🤗 ihan noin vain, lyhyt ja ytimekäs 😁🤭58763