Kiuruvesi-lehden anti on sen verran heppoinen ettei kannattaisi maksaa 77,- hintaa. Jos ilmoitusasiat ja yrittäjien numerot olisivat jossain mainosvaroin tuotetussa lehdessä, se ajaisi asian hyvin.
Sukujuttuja ym. voisi laittaa yhdistysten omiin julkaisuihin.
Sukujuttuja ym. voisi laittaa yhdistysten omiin julkaisuihin.
Vastaukset 21
Vanhimmat
Olet oikeassa, mutta minne Gorgien seikkailut joutuu?
Entäs minnekkä kepulaiset toimittajat? Ja kukas niitä kepujuttuja sitten tekee?
Gorgit ovat lehden parasta useimmiten.
Ikävä kyllä, totta. Ennen muinoin lehdessä oli jotakin lukemista.
Aina välillä joku julkisuustyrkky tyrkyttäytyy naamansa ja juttujensa kanssa saa ainakin kunnon naurut
Samaa muutamaa kanta kiuruvetissuvun jälkikasvun kehumista lehdestä toiseen.Lopetin lehden tilauksen 5-vuotta sitten,eikä ole ollut ikävä.
Itsestäkin tuntunut,että aika on ajanut ohi tästä lehdestä.Aika kovan tilaushinnan soisi näkyvän lehden koossa,mutta "hiljaisina viikkoina"-ilmaiseksi pirttiin kolahtava Töllötinkin ajaa lähes saman asian.
Tuntuu joskus jopa sille,että tämä Kiurveteläisyyden pakkosyöttäminen saisi saada jo uusia suuntaviivoja-nyt eletään muistaakseni kuitenkin jo vuotta 2016.
Hyvä kun on samanmielisiä. Kuvittelin jo olevani kyläpetturi.
Ilmoitusasiat hoituisivat Töllöttimen tapaisessa lehdessä.
Kun kiuruvesi pakkoliitetään iisalmeen on lehtikin tarpeeton.
Mistä muusta niitä juttuja tekee kun kantakirjakörttiläisistä ja gorgiesta tyhjässä kaupungissa?
Näinpä. Sopii myös kysyä, missä on mainostajat?
Naistoimittajien tekemä lehti.Muoti,ym.asiaa,moottoripyöräilyä ja semmosta.Kun ei ole jutunaiheita mennään vaikka helsinkiin tekemään juttuja.
Kiuruveden ilmoitusasiat voisi ihan hyvin laittaa Töllöttimeen. Töllöttimessä on iha tolokun asioitakii.
Sukujutut kuuluvat sukuseurojen lehtiin. Ainainen arvoihmisten nimeäminen ei ole tätä päivää. Päinvastoin nykyään pitäisi korostaa yhteisöllisyyttä ja jokaisen ihmisen merkitystä.
Toimittaja hoitaa lehdenteon sukulaisten ja tuttujen luona kyläillessään, näin säästyy kun voi käyttää samoja perhealbumin kuvia, ja haastateltavien nimetkin sattuvat jo viidennellä kerralla oikein. Vierailla ihmisillä on niin kummallisia nimiä ettei niitä toimittajapoloinen saata oikein kirjoittaa, kun on paha luki-häiriö.
Sitä on sattunna joskus, totta huastelet.
Lahjatonta kiinnostaa aena se asia jota ee ossoo, rosvoluonteista polliisin 'työ' nuottikorvatonta mussiikki,lerppavehettä seksijutut ja lukihäerijöestä toemittajan 'työ'
Oha lehti viime aekoena piristynnä. Eivät alituisee lotjoo sukujuttujasa, jospa se autto tuossa palakihtemisasiassa. Omia asioitasa tykkeevät eellee mielellää kertoo lehen täytteeks. Piäasia kun eevät heetä paskoo muista immeisistä ies toisten immeisten muka tottuutena kertomana.
Tulenooko tästäi itkupotku vuojatus ens lehtee, että molloovat ? Yhyy sais sannoo joskus muuttii kuin toemittajat.
Tämän päivän lehti pisti tuas huokasemmaa. Tyhjänpäiväsistä omista kokemuksista juttua ja muita samoja..samoja...
Olispa ies savolaista huumoria toisiin suhtautumisessa. Ja Winperi kun joskus älyäis ettee pelekkä koolutus immeisestä fiksua tie. Kyllä se fiksuus on immeisen sisimmässä jos on.
Kotiseutuneuvos Winberg häipyi Kiuruvedeltä heti kun sai eläkepaperit käteensä , että sellaista esimerkkiä kansalle.
Totta on, ettei lehdessä enää ole sisältöä ja jos onkin, on se suunnattu nuorisoon, jotka ensi tilassa muuttaa työn perässä muualle. Lisäksi lehden mamutus johtaa tilausten lopettamisiin. Mamutuksella on kuitenkin hyvä tarkoitus: jos tänne saadaan pakolaisia, saa lehti rajattomasti uutisaiheita ja hyvällä tuurilla poliisi ja käräjäoikeuskin palaavat.
Mitä mahtaa tarkoittaa suojeluttava rakennus? sellainenkin torin laidalla kiuruvesi- lehden mukaan on. Sana ikäänkuin suomelta kuulostaa, mutta ei minulle ainakaan kerro kuka tai mikä suojelee ja miksi.
Toivoisin jokaviikkoiseksi kolumnistiksi entistä renkaanpotkijaa nykyistä jeesustelijaa. Jutut joita hän kertoo , ovat tosia ja erittäin ajankohtaisia .Varmasti tilaukset lisääntyvät!