Jos kerran ihminen voi parantua plaseboilla...

v....v....v....v....v

... on jo voitu osoittaa että lumehoito, vaihtoehtohoito, pelkkä kraanavesi, uskomus, optimistinen elämänasenne tai pelkkä sattuma voi parantaa ihmisen. Tähän perustuu vaihtoehtohoitojen menestys. Osa ihmisistä parantuu täysin riippumatta siitä mitä hoito on saanut. Ansio annetaan vain lumehoidoille. Ja napataan ihmisiltä rahat pois.

9

85

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Rahatvainpois

      Kuten on tutkittu, niin skepon hoitojen vankka näyttö on 13%.
      Siinä jää vielä paljon mainitsemiesi hoitojen parannettavaksi!

    • järkiintynyt

      Ollanko sitä oikein asiantuntioita?

    • zzzxxxxxxxxcv

      pyhähenki parantaa kaiken.

      • RovastiVirta

        Mutta skeposilla ei ole pyhää henkeä, vaan vihan, kateudun ja pahansuopaisuuden henki, joka paranna ketään, vaan sairastuttaa kaikkiy,


    • Ei plasebo sairautta paranna. Plasebo lievittää oireita. Kun potilas uskotellaan saamaan hoitoa, hän yleensä kokee oireidensa lieventyneen.

      Vaihtoehtohoidot perustuvat siihen, että niillä hoidetaan vaivoja, jotka yleensä helpottavat itsestään ajan myötä ilman hoitoakin. Näin itsestään paraneminen voidaan laittaa vaihtoehtohuuhaan ansioksi.

      Jos vaihtoehtonoitatohtorin vastaanotolle tulee oikeasti sairas ihminen, niin hänet yleensä ohjataan oikealle lääkärille. Hoitaja tietää, ettei vaiva parane hänen loitsuillaan (=ilman hoitoa). Ja hyvä niin.

      • ”Ei plasebo sairautta paranna. Plasebo lievittää oireita. Kun potilas uskotellaan saamaan hoitoa, hän yleensä kokee oireidensa lieventyneen.”

        Näinhän se on, mutta ihmisen omaa kykyä parantaa ei ole tutkittu. Mitkä edellytykset tulee täyttyä, että paranemisprosessi käynnistyy ja elimistö tervehtyy.

        ”Vaihtoehtohoidot perustuvat siihen, että niillä hoidetaan vaivoja, jotka yleensä helpottavat itsestään ajan myötä ilman hoitoakin. Näin itsestään paraneminen voidaan laittaa vaihtoehtohuuhaan ansioksi.”

        On monia vaihtoehtohoidoiksi luokiteltuja hoitoja, jotka tehdään käsin kosketellen ja vaikutukset näkyvät hoidon aikana ja jälkeen. Mitä kehossa tapahtuu sitä ei ole haluttu tutkia, koska kyse on virallisen siunauksen ulkopuolisista hoidoista.

        ”Jos vaihtoehtonoitatohtorin vastaanotolle tulee oikeasti sairas ihminen, niin hänet yleensä ohjataan oikealle lääkärille. Hoitaja tietää, ettei vaiva parane hänen loitsuillaan (=ilman hoitoa). Ja hyvä niin.”

        Pienenä oikaisuna, ettei vaihtoehtohoidoissa ole noituudesta kyse, niin kuin näyttäisi virallisesti ’viisaat’ ja heidän uskon veljet ja sisaret olettavan. Miten on niiden laita, jotka ovat saaneet oikeita hoitoja, oikeilta lääkäreiltä vuosia ja jopa vuosikymmeniä terveysongelmaansa, mutta mainittavaa apua saamatta. Kun ainoastaan lääkärillä on oikeus tehdä diagnoosi ja lääkäri toteaa terveysongelman helpottuneen potilaan käydessä esim. energiahoidoissa. Uskon lääkärin tekemään arvioon potilaan terveydentilasta ennen ja jälkeen hoitoja ja potilaan itsensä, sekä omaan näkemääni.

        Mielenkiintoiseksi asian tekee se, että Myllykangas ym. ’viisaat’ väittävät näitä tapauksia tekaistuksi tarinoiksi. Mielestäni ylimieleisyys lääkärikollegoita ja toisia ihmisiä kohtaan menee jo rikosluontoiseksi.

        P.S. En käytä loitsuja, enkä minkäänlaisia killuttimia, suitsukkeita tai helistimiä. Enkä myöskään paranna, vaan ja ainoastaan autan kehoa parantamaan itse itsensä.


    • tgvcy

      Niin, mihin sitten tarvitaan lääkkeitkään, jos karaanavesi on yhtä tehokasta? Miksi sitten syytää lääkefirmoillekaan rahaa, jos kerran ihminen voi parantua ilmankin?

    • sivusta_seurannut

      Kuinka monta potilasta, jotka sairastaa jotain kroonista sairautta, on perinteinen lääketiede pystynyt parantamaa. Otetaan vaikka diabetes esimerkiksi, joka on meidän yhteiskunnassa huomattavan paha ilmiö.
      Minä vain kysy, sillä HVV:n ruokavaliolla päästään remissioon. Tämä on myös niitä puoskarin neuvoja, jota Myllykangas vastusti. Kas, kun hän ei hyödy näistä mitään.

      • Joogis

        "sillä HVV:n ruokavaliolla päästään remissioon."

        Pääseekö HVV-ruokavaliolla myös nirvanaan?


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      124
      7092
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      409
      6793
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      69
      3443
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      132
      3008
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      109
      2594
    6. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      43
      2144
    7. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      125
      1874
    8. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      21
      1737
    9. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      182
      1407
    10. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      74
      1297
    Aihe