Miten jalkahiki kuriin?

eläkeläismies

Minulla oli jakso että liotin jalkojani kylmässä raanavedessä. Lisäsin vatiin talousetikkaa. Kun sen jätin pois, nyt taas jalkahiki on aktivoitunut.
Käyn joka toinen päivä suihkussa. Silloin vaihdan alusasun ja sukat. Yöksi laitan villasukat jalkoihin kun verenkierto ei ole paras mahdollinen.

6

878

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • RexonaVarvas

      Kokeile merisuola kylvetystä. Ja niin hullua kun onkin niin antiperspirantti dödöä jalkoihin hillitsee hikoilua. Ihoa ne jalatkin on eikä vaan kainalot. Mulla näiden lisäksi puuvilla sukat kun keinokuitu vaan pahentaa. Ainakin vähenee oireet.

      • eläke-mies

        Näin lauantai-iltanakin tuota karkeeta merisuolaa varmaan löytyy. Oli googletettava.
        https://fi.wikipedia.org/wiki/Jalkahiki

        Jostain syystä nyt lähiviikkoina jalkahiki on räjähtänyt kasvuun, ihan vaan hajun perusteella.


    • jalkaspesialisti

      Tulisilla hiilillä kun kävelee puoli tuntia, niin eipä haise jalat seuraavana päivänä. Kuumuus tappaa jalkasienen joka hajua levittää. Käsittely toistetaan kahden päivän välein, kolmen viikon ajan, tai kunnes jalat ovat kokonaan hävinneet.

    • hajulukko

      minä hommasin hajustettua talkkia, jota tupsuttelen sekä kenkiin sisälle että toisinaan suoraan varpaille. ehdottomasti ei valkoisen purkin vauvatalkkia, se saattaa olla sangen epäterveellistä

    • 12varvasta

      Amputoi jalat polvista, loppus paskanhajuset varpaat siihen.

    • markkakulhossa

      Tässä on vinkki josta tulee apu. Osta apteekista 20%aluminium kloridia. Laita kolmena iltana peräkkäin pumpulitupolla jalkoihisi, älä kuitenkaan holvaa ainetta vaan laita ohuesti. sitten laitat jokatoinen päivä ja sitten vain kerran viikossa. Ei tarvitse jatkaa ikuisuuksia vain pari kolme viikkoa. Hikoilu loppuu. Käy kainaloihin myös. Aluminium kloridi on aine jota käytetään antiperspiranteissa. Itse selvisin valtavasta hikoilusta tällä. Kysy apteekista kuinka pitkää jaksoa he suosittelevat käytettäväksi.
      Kerro tarkoin miten ja mihin aiot käyttää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      93
      7588
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      40
      3652
    3. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      102
      1856
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      24
      1100
    5. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      32
      963
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      27
      921
    7. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      53
      817
    8. Olisinko mä voinut käsittää sut väärin

      Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt
      Ikävä
      31
      742
    9. Tähän vaivaan ei auta kuin kaksi asiaa

      1. Tapaaminen uudestaan tai 2. Dementia Anteeksi kun olen olemassa🙄
      Ikävä
      60
      739
    10. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      26
      672
    Aihe