dobermann

Paljonko dobberit maksaa yleensä ja leikataanko vielä niille hännät ja korvat?! vai onko se jo kielettyä suomessa? ulkomailla?
2501
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

dobberit maksavat noin 800-1000E riippuu kasvattajasta. Typistäminen on suomessa kielletty,joten jos typpärin haluaa se pitää hankkia ulkomailta. Tosin näitä typpäri trokareita löytyy myös suomesta,mutta enpä juuri suosittele! Jos todella olet joka suunnasta dobberia KUNNOLLA ajatellut, niin onnea tulevalle perheenjäsenelle,muuten kannattaa poiketa muutaman kasvattajan luona, koluta näyttelyitä ja kysellä palstoilla.. Dobermann foorumi on ehkä paras siihen asiaan=)

Äänestä

Meiltä löytyy tooperi ja kun en ollut niin näyttelyistä kiinnostunut olin valmis ottamaan paperittoman koiran jos löytyy ja löytyihän se!
Poika maksoi 300 euroa!
Éi ole typätty..mutta viron puolelta saa kuulemma
typättyjä..

ja joskus olen kuullut sellaistakin että suomalaiset lähtee odottavien narttujen kanssa viroon ja tulee emän ja pentujen kanssa suomeen ja pennut on typätty!

Mutta jos on näyttelyistä on kiinnostunut paperit on pakko olla!

meidän dopperi on kyllä todella ihana ja hellyyden kipee koira.. dobberista saa tosi ystävän!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


mä vaan kirjoitti:

Paljonko dobberit maksaa yleensä ja leikataanko vielä niille hännät ja korvat?! vai onko se jo kielettyä suomessa? ulkomailla?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu