olen tutkinut äidinpuoleista sukuani ja päässyt nyt 1700-luvulle. Sieltä löytyy yllättäviä juttuja, kuten sotilaita ja rakuunoita, ja nyt tuli sitten vastaan
peruukkimestari, joka on syntynyt Saksassa.
Mitenkäs tästä sitten selvitään ?
peruukkimestari, joka on syntynyt Saksassa.
Mitenkäs tästä sitten selvitään ?
Vastaukset 3
Vanhimmat
ei keneltäkään mitään infoa. No, innostuin varmaan liikaa, eiköhän tämä mies ollut ihan vaan peruukintekijä. Hänellä oli suomalainen vaimo ja kaksi tytärtä. Toinen näistä tyttäristä on sitten saanut liudan lapsia ja yksi niistä pojista kuuluu sukulinjaani. - Onko Loimaan 1700-luvun ihmisistä kirjoitettu kirjoja, esim. kuinka peruukit päässä nämä ns. aateliset taloissaan/rustholleissaan kestitsivät toisiaan ja kilistelivät iloisina punssia, vai sapeleitako kilistelivät ajankulukseen ?
No ei keneltäkään mitään infoa, kun et sitä itse antanut... Lähtökohdat tutkia ovat kovin erilaiset eri paikoissa. Tuli nyt sentään tuo Loimaa tietoon - onko sinulla tarjota linkki sivusta, jossa tämä herra eka kerran esiintyy? Käsityöläisiksi peruukintekijätkin luettiin, joten heistä on tietoa ammattikunnassa tai läänissä ainakin, eivät saaneet harjoittaa ammattia ilman lupaa.
Kerro siis lisää! Oletko tarkistanut, että kukaan muu ei ole jo selvittänyt ongelmaasi (esim. kirja Kuka tutkii mitä)?
...niin, sattumoisin lähdin katsastelemaan myös lapsen äidin taustaa ja löytyi sitten tämä peruukintekijä Anders Schönberg ja vaimonsa Kirstin Eriks.dr. Ja nyt kun katsoin Hiskistä vielä, niin heillä ilmeisesti neljä lasta yhteensä. Ovat asustelleet Callio, Hirvikoski ja Juwa. Nyt kun etsin niin tuossa rippikirjassa 1725-1731 oli siisti merkintä Juwa kohdassa, mutta lapsia ei.
Olen ihan tumpelo tutkimaan sukua, kunhan vaan yritän selvitä niistä käsinkirjoitetuista koukeroista aina välillä.