Palautekaveri haussa

191817161514131211

Terves,

etsin samoista asioista kiinnostunutta kirjoittajaa keskusteluun kauhu-, jännitys-, weird- fantasia- ja scifi-kirjallisuudesta. Ja eri toten palautteenantoon, jossa arvostelemme toistemme tekstejä. Kuin kirjoittamiskursseilla, mutta kaksistaan. Kaikesta voi tietty vaihtaa ajatuksia, mutta olisi hienoa jos löytyisi samoista genreistä nauttiva ihminen, jonka kanssa kehittyä kirjoittajana. Arvostaisin myös tiettyä vakavuutta ja kehittymisen halua. En haluaisi kuulostaa jyrkältä, mutta en etsi huvikseen kirjoittelevia jotka vaan kokeilevat miltä harrastus tuntuu. Olisi hienoa jos kokisit edes jollain tavalla kirjoittamisen olevan se sinun juttu. Tai ainakin yksi niistä jutuista. Ei siis turhan vakavaa touhua, mutta itsensä on otettava vakavasti. Käytännön asioista voidaan sopia ihan miten vaan.

Jos kirjoitat jotain muuta, niin ota silti ihmeessä yhteyttä (eli jätä viesti alas). Voimme helposti löytää yhteistä maata ja saada homman toimimaan. Vastaanottaisin mielelläni tilaisuuden kirjoittaa jotain muutakin kuin yllämainittuja genrejä. Keskustellaan ja katsotaan.

Jos tällainen kiinnostaa, vastaa kuvaamalla itseäsi yleisesti ja kerro mitä tykkäät kirjoittaa.

Voin aloittaa. Olen 29-vuotias turkulainen, joka kirjoittaa yllälueteltuja genrejä. En ole mitenkään sitoutunut noihin genreihin, niistä on vain kutkuttavinta kirjoittaa. Ajoittain kirjoitan kaikenlaista muutakin, mutta vakavimmat tekstini ovat fiktiosta. Kirjoja olen aina lukenut, mutta kirjoittamista olen harrastanut vakavasti vasta verrattain vähän aikaa. Aina olen kirjoittamisesta pitänyt, mutta kirjoitus harrastuksena ei vain jostain syystä ole aikoinaan kutsunut. Musiikki on. Motivaatio on kuitenkin kova ja olen huomannut kovasti kehitystä taidossani. Pyrkimys ei ole jääräpäisesti ajaa teknistä taitotasoa tappiinsa, vaan saada perusjutut haltuun ja keskittyä luomaan hyvää tarinaa. Keskittyä taitoon integroida sanoja ja ajatuksia toisiinsa. Löytää maailmoja ja tapahtumia, jotka palaisivat lukijan mielen verkkokalvoille. Hyvällä maulla, asiallisesti ja omaa kirjoittajapersoonaa etsien.

Jos olet turkulainen, niin voimme hyvin nähdä kasvotustenkin. Mutta tietenkin vain siinä tapauksessa jos "olemme toisillemme" :)

- Tomi

0

57

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

        Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
        Maailman menoa
        83
        7101
      2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

        Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
        Maailman menoa
        26
        7053
      3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

        Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
        Maailman menoa
        108
        6157
      4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

        Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
        Maailman menoa
        45
        5404
      5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

        Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
        Maailman menoa
        84
        5228
      6. Demarikultin uhri kertoo

        Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
        Maailman menoa
        63
        5185
      7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

        Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
        Maailman menoa
        40
        5098
      8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

        Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
        Maailman menoa
        27
        4585
      9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

        "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
        Maailman menoa
        16
        3467
      10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

        vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
        Maailman menoa
        300
        3380
      Aihe