Tällä hetkellä webasto on avotilan laatikossa laipioon ruuvattuna n. 30cm veden pintaa korkeammalla. Pakoputkessa on vielä joutsenkaula ennen perän läpivientiä. Ilmaputki tekee kuitenkin pari tiukkaa mutkaa ennen moottoritilan kautta eteenpäin menoa. Vaihtoehtona olisi, että siirtäisin lämmitintä puolisen metriä alaspäin ja laittaisin 45 asteen kulmaan puhalluspää viistosti alas. Virtausvastus varmaankin pienenisi ja lämpöä tulis tupaan paremmin.
Onko riskiä veden tulosta pakoputken kautta lämmittimelle. Putken läpivienti ei ole suljettavaa mallia, mutta joutsenkaulan putkeen voi edelleenkin laittaa.
Vanhami tai muut gurut varmaankin osaa neuvoa??
Webaston asennuskorkeus
3
137
Vastaukset
Lähdetään vähän kierrellen.
Yksi asia, josta ei puhuta nykyaikaisissa lämmittimissä on se, että niissä on tehonrajoitus. Lämmittimestä lähtevän ilman lämpötilaa mitataan ja se ei saa ylittää 115 astetta, mikäli virtausvastus on liian kova, tai putkessa on kovia mutkia, alkaa putkeen tulemaan turbulenssejä, jotka estävät ilman vapaan virtaamisen. Lämmitin alkaa rajoittamaan tehoa MITENKÄÄN SIITÄ ILMOITTAMATTA ja vene ei lämpene kunnolla. Ongelmaa on erityisesti saksalaisten lämmittimien kanssa, joissa virtausnopeudet ovat kovempia ja kaikki tuutataan yhteen - joskus ahtaaseen putkeen.
Mutkat sinäänsä ei siis sitä ongelmaa niin hirveästi aiheuta, mutta tuo on se syy, miksi sitä lämpöä tupaan ei helposti tule.
Lämmittimen voi siirtää alemmas, kunhan pakoputki heittään ensin kunnon lenkin ylös. Et maininnut kyllä tuossa, missä pakoputken läpivienti on. Jos se on peräpeilissä ja suht korkealla, ongelmaa tuskin syntyy.- Weebasto
Kiitos taas asiantuntevasta vinkistä.
Kyseessä on kymmenisen vuotta vanha Air Top 2000 ja läpivienti on peräpeilissä joka on folkkarin tyyppisesti negatiivinen. Sadevedet ei aiheuta ongelmaa mutta takaa tulevat isommat aallot vähän huolestuttaa.
Onkohan noin vanhassa lämppärissä mitään lämpötilan mittausta/säätöä automaattisesti?Ne tulisi sinne perille saakka, on se ylempänä eli ei, kunhan muistaa vaan, että heti läpiviennin jälkeen kunnon mutka ylös.
Noissa lämppäreissä on kyllä nämä automaattiset mittaukset ja säädöt.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1311374
- 103889
- 75713
- 51605
Koillis motor
Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa15533ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla
Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann40484Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?
Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m153451Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..35432- 26399
Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä
Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;175394