Webaston asennuskorkeus

Weebasto

Tällä hetkellä webasto on avotilan laatikossa laipioon ruuvattuna n. 30cm veden pintaa korkeammalla. Pakoputkessa on vielä joutsenkaula ennen perän läpivientiä. Ilmaputki tekee kuitenkin pari tiukkaa mutkaa ennen moottoritilan kautta eteenpäin menoa. Vaihtoehtona olisi, että siirtäisin lämmitintä puolisen metriä alaspäin ja laittaisin 45 asteen kulmaan puhalluspää viistosti alas. Virtausvastus varmaankin pienenisi ja lämpöä tulis tupaan paremmin.
Onko riskiä veden tulosta pakoputken kautta lämmittimelle. Putken läpivienti ei ole suljettavaa mallia, mutta joutsenkaulan putkeen voi edelleenkin laittaa.
Vanhami tai muut gurut varmaankin osaa neuvoa??

3

138

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lähdetään vähän kierrellen.
      Yksi asia, josta ei puhuta nykyaikaisissa lämmittimissä on se, että niissä on tehonrajoitus. Lämmittimestä lähtevän ilman lämpötilaa mitataan ja se ei saa ylittää 115 astetta, mikäli virtausvastus on liian kova, tai putkessa on kovia mutkia, alkaa putkeen tulemaan turbulenssejä, jotka estävät ilman vapaan virtaamisen. Lämmitin alkaa rajoittamaan tehoa MITENKÄÄN SIITÄ ILMOITTAMATTA ja vene ei lämpene kunnolla. Ongelmaa on erityisesti saksalaisten lämmittimien kanssa, joissa virtausnopeudet ovat kovempia ja kaikki tuutataan yhteen - joskus ahtaaseen putkeen.

      Mutkat sinäänsä ei siis sitä ongelmaa niin hirveästi aiheuta, mutta tuo on se syy, miksi sitä lämpöä tupaan ei helposti tule.

      Lämmittimen voi siirtää alemmas, kunhan pakoputki heittään ensin kunnon lenkin ylös. Et maininnut kyllä tuossa, missä pakoputken läpivienti on. Jos se on peräpeilissä ja suht korkealla, ongelmaa tuskin syntyy.

    • Weebasto

      Kiitos taas asiantuntevasta vinkistä.
      Kyseessä on kymmenisen vuotta vanha Air Top 2000 ja läpivienti on peräpeilissä joka on folkkarin tyyppisesti negatiivinen. Sadevedet ei aiheuta ongelmaa mutta takaa tulevat isommat aallot vähän huolestuttaa.
      Onkohan noin vanhassa lämppärissä mitään lämpötilan mittausta/säätöä automaattisesti?

      • Ne tulisi sinne perille saakka, on se ylempänä eli ei, kunhan muistaa vaan, että heti läpiviennin jälkeen kunnon mutka ylös.

        Noissa lämppäreissä on kyllä nämä automaattiset mittaukset ja säädöt.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lääkäri Ari Miettinen kuollut 50-vuotiaana

      Sillähän on Youtubessa paljon videoita.
      Maailman menoa
      99
      3486
    2. Törkeä petosepäily Suomussalmella

      Uutisoi maikkari. Uhrin nimiin on nostettu pankkilainaa, hänet on saatu sijoittamaan hevosiin ja ostamaan autoja. Ei ta
      Suomussalmi
      28
      1334
    3. 83
      1222
    4. Romanttisinta

      Mitä hän on tehnyt sinulle?
      Ikävä
      72
      1040
    5. Mikä on mielestäsi keskustelupalstan tarkoitus?

      Tuolla toisessa ketjussa kävi ilmi jotain minkä itse koen hieman hassuksi. Nykypäivänä yllättävän moni ilmeisesti kokee,
      Sinkut
      333
      1009
    6. Nyt aletaan terveydenhuollossa karsimaan "turhista" operaatioista

      Eräitä toimia ei enää tehdä, vaan yritetään korvata halvemmilla. Nykyään esimerkiksi polven tähystysleikkaukset lähes l
      Maailman menoa
      141
      843
    7. Vieläkö se tarjous

      On voimassa?
      Ikävä
      62
      827
    8. Tämmöistähän tämä meillä ollut

      Sanatonta rakkautta.
      Ikävä
      54
      739
    9. Kysymys miehille ...

      Kertokaapas miehet, että miksi monille miehille on niin hirveän tärkeää määritellä mitä mies saa tehdä ja mitä ei ja mil
      Sinkut
      277
      730
    10. Ttp:llä kuontalot ojennukseen

      Ttp n yrittäjä ilmoitti facessa, että ttp: n tiloihin tulee lokakuun eka vkl parturi. Se tulee parturoimaan vähävaraiste
      Haapavesi
      72
      721
    Aihe