nykyään Jyväskylän oman "karhuryhmän" kera taistella omenavarkaita vastaan ja kohdistaa paljon resursseja kyseisiä rikollisia vastaan suunnatussa toiminnassa?
Onko Jyväskylän poliisin tärkein työ
66
937
Vastaukset
- Kyllä.on
On.
- Nuhteeton.Kuokkalasta
Jyväskylän poliisi keräilee lillukanvarsia ja jahtaa näpistäjiä kaikella voimallaan.
- lailllisuuskaswatus
Jos ei jahtaisi näppäreitä niin olisivat nämä seuraavaksi ryöstelemässä. Sama koskee mopoikia. Seuraavaksi tekisivät rikoksensa suuremmissa määrin auton ratissa. Etkö ymmärrä?
- ihmeiden.aika.ei.ole.ohi
lailllisuuskaswatus kirjoitti:
Jos ei jahtaisi näppäreitä niin olisivat nämä seuraavaksi ryöstelemässä. Sama koskee mopoikia. Seuraavaksi tekisivät rikoksensa suuremmissa määrin auton ratissa. Etkö ymmärrä?
Kiitos komisariolle vastauksesta.
- komisarioidentärkeätä
No joo hah... teinityttöjä jotka varastavat irtokarkkeja, siitä tehtävä.
- Anonyymi
lailllisuuskaswatus kirjoitti:
Jos ei jahtaisi näppäreitä niin olisivat nämä seuraavaksi ryöstelemässä. Sama koskee mopoikia. Seuraavaksi tekisivät rikoksensa suuremmissa määrin auton ratissa. Etkö ymmärrä?
Mutta rapparit jätämme rauhaan tietysti.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mutta rapparit jätämme rauhaan tietysti.
Niin myö tehhään. Ehkä putkaa tulee mutta syytteitä emme vapaamuurareita vastaan nosta.
- Anonyymi00070
lailllisuuskaswatus kirjoitti:
Jos ei jahtaisi näppäreitä niin olisivat nämä seuraavaksi ryöstelemässä. Sama koskee mopoikia. Seuraavaksi tekisivät rikoksensa suuremmissa määrin auton ratissa. Etkö ymmärrä?
” Jos ei jahtaisi näppäreitä niin olisivat nämä seuraavaksi ryöstelemässä. Sama koskee mopoikia. Seuraavaksi tekisivät rikoksensa suuremmissa määrin auton ratissa. Etkö ymmärrä?”
Juuri näin se on!
Täytyy laittaa rajat kosseille ja vatipäille
- uhrina
Jyväskylän poliisin työ on pysäytellä samoja ihmisiä monta kertaa peräkkäin ja vainota vielä päälle..tän päivän saldo 1partio/tunti. Hahhah!
- Onko_Porsche
Onko sillä riehujalla Porsche?
- VarmaTieto
Onko_Porsche kirjoitti:
Onko sillä riehujalla Porsche?
Kyllä sillä on Porsche. Mutta vintti on pimee.
- eikaiporsse
Onko_Porsche kirjoitti:
Onko sillä riehujalla Porsche?
Taisi olla Ferrari GTO :;D
- I-am-Einstein
Höhö ittelles, milos piripäät on pysyny kärryillä päivistä. Ihme että yleensäkään tänne pystyy kirjoittelemaan kun ennen viestin julkaisua pitää ratkaista visainen matemaattinen tehtävä :D
- 719
Hölömö, nyt on vielä talvi eikä silloin ole omenoita tai omenavarkaita.
- Anonyymi00060
Sitä iisimpi työpäivä.
- vahingossavoivarastaa
Joskus olen itsekin vahingossa varastanut niin että olen kyllä punninnut oikein, mutta vahingossa väärä hedelmä, sitten vasta itse kotona huomaa... olikin väärä hedelmä..
Mutta teinien karkkien varastaminen... antaisin kyllä rahaa... että ostakaa sitten, ei tarvitse varastaa.- Pykälät_hallussa
Rikosoikeudellisessä mielessä vahingossa EI VOI varastaa. Varkaus rikosnimikkeenä edellyttää aina TAHALLISUUTTA.
Kun huomaa virheensä, niin se pitää oikaista. Ellet korjaa, niin silloin teko muuttuu näpistykseksi/varkaudeksi.
- erhgjdemnhfhjft
Jyväskylän poliisit = lapsellista sakkia. Hame päälle koko joukolle!
- Arviointia
En anna korkeaa arvosanaa Jyväskylän poliiseille.
- Anonyymi00071
Minä TYÖSSÄKÄVIJÄJÄNÄ ja veronMAKSAJANA annan korkean arvosanan. Niin kuin me NETTOMAKSAJAT yleensäkin.
Poliiseja pitäisi olle enemmän että,olisi paremmin LUSMUT kurissa.
- Anonyymi
sisäisen ohjeen poliisin työntekijöille, jotka kohtaavat lähisuhdeväkivaltatapauksia. Apulaisoikeuskansleri totesi lokakuussa poliisin jättäneen lainvastaisesti tutkimatta useita lähisuhteissa tapahtuneita pahoinpitelyjä.
Uudella ohjeella halutaan varmistaa, että poliisi suojaa rikoksen uhrin oikeudet ja ehkäisee lähisuhdeväkivallan uusiutumista.
Lähisuhdeväkivallassa osapuolet eivät aina halua selvittää tilannetta esimerkiksi painostuksen, pelon tai kiintymyssuhteen vuoksi. Tämä tekee tilanteesta haasteellisen poliisille.
Lähisuhteessa tapahtunut pahoinpitely on virallisen syytteen alainen rikos. Lievääkään pahoinpitelyä ei voida sovitella tai päättää poliisin päätöksellä, vaikka osapuolet eivät haluaisi selvittää tapahtunutta tai näyttöä olisi vaikea hankkia.
– Kaikista ilmoituksista on tehtävä virallinen kirjaus, ja esitutkinta on käynnistettävä asianomistajan tahdosta riippumatta,
Jokohan Jyväskylän poliisit oppisivat tämän? Lakihan muuttui 14 vuotta sitten ja vielä vuonna 2021 poliisit kirjasivat ihan mitä sattuu ja jättivät editutkinnan käynnistämättä!!! - Anonyymi
Väärät kirjaukset ovat rikos.
- Anonyymi
Ja niitä tulee kuin liukuhihnalta. Villasukka on mustassamaijassa siltä varalta että juoppoa perheenisää joka mättää turpaan vaimoa voidaan silittää päälaelta.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ja niitä tulee kuin liukuhihnalta. Villasukka on mustassamaijassa siltä varalta että juoppoa perheenisää joka mättää turpaan vaimoa voidaan silittää päälaelta.
paikallisia epsteineja suojelemme
- Anonyymi
BBC teki vuonna 2019 kyselyn, jonka mukaan 38 prosenttia 18–39-vuotiaista naisista oli kokenut kuristamista seksin aikana.
The Institute for Addressing Strangulation -instituutin johtajan Bernie Ryanin mukaan kuristaminen on vakava väkivallan muoto, jota käytetään lähisuhdeväkivallassa kontrolloimiseen, vaientamiseen tai pelotteluun.
Jkl poliisin mielestä tämäkin on nahistelua. - Anonyymi
Poliisi pahoinpiteli teinin. 45-vuotias poliisi sai rikostuomion sijaiskodissa tapahtuneesta välikohtauksesta.
- Anonyymi
Tenujen hoitoon menee työaika . Vaikeat asiakkaat ovat ongelmia
- Anonyymi
Tyhmät rikolliset poliisit vielä suurempi.
- Anonyymi
Onko juoppo poliisi kaikkein vaikein asiakas?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Onko juoppo poliisi kaikkein vaikein asiakas?
On kun sillä menee tenun hommaamiseen aika.
- Anonyymi
POLIISILLA oli tiistai-iltana fyysinen yhteenotto hirven kanssa Kirkkonummella!!
- Anonyymi
oliko alla päällä vai takana
- Anonyymi
Voi eiiii! Nyt mie tarviin kyllä jaksuhalin.
- Anonyymi
Oletko nähnyt miestä tonttulakki päässä? Poliisi pyytää apua!😂
- Anonyymi
on.
- Anonyymi
Poliisi osti nuuskapurkin raiskauksesta epäillylle kollegalle!
Mutta mitä osti ja miten nuuskapurkin kävi? - Anonyymi
Poliisi heittää noppaa, mitkä rikokset tutkitaan….
- Anonyymi00052
Munkkikahvit saa helpoimmin ratsioissa… Vakavilla rikokdilla ei väliä.
- Anonyymi
Minä olin kankitien karhuryhmässä.
- Anonyymi00045
Kuulusteluissa mies kiisti kuristamisen.
Nainen ei vaatinut rangaistusta miehelleen, minkä vuoksi pahoinpitelyn esitutkinta päätettiin. Pahoinpitely on virallisen syytteen alainen rikos, jos kyse on lähisuhdeväkivallasta. Poliisi olisi siis periaatteessa voinut jatkaa tutkintaa, vaikka nainen ei vaatinut rangaistusta.
Nainen itse menetti tapauksen takia ajokorttinsa törkeän rattijuopumuksen vuoksi.
– Ajoin vain lähimpään turvalliseen paikkaan, nainen selitti asiaa poliisille.
Mies tappoi naisen. Tämäkin olisi voitu estöä, jos poliisi olisi noudattanut lakia. - Anonyymi00048
Juurikin sitä ”nahistelua” jota partion raporteista löytyy. Naisvihaa.
- Anonyymi00049
Esitutkinnassa nainen ilmoitti, ettei hänellä ole mitään vaatimuksia miehelleen. Mies kiisti rikokset.
Tutkinnanjohtaja päätti esitutkinnan syksyllä 2023 yhdellä esitutkintalain perusteella: rikos oli ”kokonaisarvioltaan vähäinen”.
Lisäperusteluiksi tutkinnanjohtaja kirjasi, että nainen ei vaatinut miehelleen rangaistusta. Molemmat ovat esitutkintalain mukaisia perusteita päättää tutkinta: vähäisyys virallisen syytteen alaisessa rikoksessa ja vaatimusten peruuttaminen asianomistajarikoksessa.
LÄHISUHDEVÄKIVALTA pahoinpitelynä ei kuitenkaan ole enää asianomistajarikos.
Vuoden 2011 lakimuutoksen myötä jo lieväkin pahoinpitely lähisuhteessa on virallisen syytteen alaista, jolloin rikos voidaan tutkia ja tekijää syyttää uhrin tahdosta riippumatta.
Apulaisoikeuskansleri huomautti tuoreessa tutkimuksessaan, että vaikka esitutkintaa ei ole lakimuutoksen jälkeen voinut jättää toimittamatta sen perusteella, ettei uhri vaadi tekijälle rangaistusta, on Suomessa niin tapahtunut.
– Nykyisten ohjeiden mukaisesti päätös on virheellinen, sanoo Kaakkois-Suomen poliisin rikostorjuntasektorin johtaja, rikosylikomisario Juha Junkkari myöntää.
Junkkari toteaa, että esitutkinta olisi pitänyt suorittaa loppuun ja lähettää syyteharkintaan.
Aivan vastaavia asioita on tapahtunut Jyväskylässä viiden vuoden sisällä. Poliisi tulee paikalle muttei kirjaa rikosilmoitusta, ja kirjaa väkivallan lievänä. Epäeettistä ja lainvastaista uhria kohtaan ja vaikeuttaa rikostutkintaa myöhemminkin jos uhri itse tekee rikosilmoituksen. Eikä partio saanut mitään sanktiota. Hyi!!!! - Anonyymi00050
Naispoliiseilla on tärkeintä että on kireät haalarit, tekoripset, laminoidut kulmakarvat, poninhäntä, uhkeat tissit ja treenatut pakarat ja aina täytyy näyttää tiktok kelpoiselta.
- Anonyymi00059
Tuuletinripset on karseet!!!
- Anonyymi00051
Päättävät vain että rikosta ei ole tapahtunut kun ei huvita tutkia. Miksi ovat tuolla alalla jos työnteko ei kiinnosta?
- Anonyymi00053
äitee käski
- Anonyymi00055
Ei kerkiää tekemään työtä. Pitää käydä apsilla munkkikahvilla ja sitten pitää instaan kuvata itseänsä sopivassa ympäristössä jne.
- Anonyymi00058
Anonyymi00055 kirjoitti:
Ei kerkiää tekemään työtä. Pitää käydä apsilla munkkikahvilla ja sitten pitää instaan kuvata itseänsä sopivassa ympäristössä jne.
Ripsiä laittaissa menee puoli päivää.
- Anonyymi00054
Apukoulusta polliisikouluun väen vängällä
- Anonyymi00056
Minä kävin apukoulun, sain apukoulussa stipendin ja pyrin poliisi johtajaksi, melkein pääsin.
- Anonyymi00057
Anonyymi00056 kirjoitti:
Minä kävin apukoulun, sain apukoulussa stipendin ja pyrin poliisi johtajaksi, melkein pääsin.
Elikkä paikallinen haalarijorma lihistä ja tonitsia ja jaksuhali
- Anonyymi00061
K-S käräjäoikeudella on linja hukassa lähisuhdeväkivallan tuomioissa. Kajoaminen, ahdistelu, salakuvaus ja julkaisu 6 syytettä ja lopputuloksena 8 kk ehdollista. Kun taas pitkällä aikavälillä useat pahoinpitelyt ja ahdistelu 7 syytettä tuotti äijälle vain 6 kk ehdollista. Kun syytettynä on rappari, se pääsee lievällä tuomiolla.
- Anonyymi00062
Paskasakki työllistää oikeuslaitosta.
- Anonyymi00063
Anonyymi00062 kirjoitti:
Paskasakki työllistää oikeuslaitosta.
oikeuslaitoksen linja on paskasakin tehtailema
- Anonyymi00065
Anonyymi00062 kirjoitti:
Paskasakki työllistää oikeuslaitosta.
väkivaltaiset miehet, niinpä niin ja niitä on myös poliisissa
- Anonyymi00064
Raiskaajamies meni suunniltaan, kun vaimo paljasti sielunkumppaninsa. Tapahtumia edelsi kuukausien mittainen väkivalta, joka oli osin luonteeltaan myös seksuaalista. Suomessa väkivaltarikollista ei oteta kiinni ennen murhaa.
- Anonyymi00069
Tässä ketjussa ei ole ollut yhtään sääntöjen vastaista kommenttia. Uutiskuttuken kommentit poistetaan. Sairasta.
- Anonyymi00073
SUOMEN lainsäädäntö ei tällä hetkellä suojele riittävästi lähisuhdeväkivallan uhreja, arvioi apulaisoikeuskansleri Mikko Puumalainen. Esitutkintalakia pitää hänen mielestään muuttaa.
Helsingin Sanomat kertoi 25. tammikuuta laajassa artikkelissaan tapauksista, joissa ihmisiä on tapettu, vaikka poliisi on tiennyt vakavasta uhasta. Moni tapaus on aivan viime vuosilta. Lähisuhdeväkivaltaa on käsitelty myös muissa HS:n jutuissa viime aikoina. - Anonyymi00076
Hesarin juttu taas poistettu ketjusta…
- Anonyymi00078
Apulaisoikeuskanslerin kannanotot ovat polliiseille punainen vaate!!!!
- Anonyymi00077
KERTA ei ollut ensimmäinen, kun poliisi on ollut humalassa töissä poliisilaitoksella. Marraskuussa 2024 käräjäoikeus tuomitsi autoa päihtyneenä ajaneen ja humalassa työpaikalleen saapuneen poliisimiehen 30 päivän ehdolliseen vankeusrangaistukseen
- Anonyymi00079
POLIISI ampui puukolla uhkaillutta miestä Jyväskylässä sunnuntai-iltana. Puukollakin ampuvat, voi hyvää päivää.
- Anonyymi00081
Lisäksi osa rikoksen uhreista kokee, että poliisi on suhtautunut heitä koskevaan rikosasiaan vähätellen. Vastausten mukaan etenkin seksuaalisen häirinnän ja seksuaalisen väkivallan uhreiksi joutuneet ovat kokeneet epäluottamusta poliisia kohtaan. Monissa vastauksissa yhdistyy myös kokemus, että poliiseilla on taipumus vähätellä etenkin naisiin kohdistuvaa lähisuhdeväkivaltaa. Poliisi on jopa jättänyt lähisuhteissa tapahtuneita pahoinpitelyitä tutkimatta lainvastaisin perustein.
- Anonyymi00082
Kansalaisille tehdyn poliisibarometrin kyselyissä nousee esiin kuitenkin yhdistäviä tekijöitä, jotka nakertavat ihmisten luottamusta poliisiin. Osa vastaajista kertoi kokeneensa poliisin käytöksen ylimieliseksi, törkeäksi, asenteelliseksi, vähätteleväksi tai syyllistäväksi. Osa kertoo poliisin syyllistyneen myös aggressiiviseen tai kovakouraiseen toimintaan kiinniottotilanteissa
- Anonyymi00083
Poliisi on naisvihamielinen instituutio. Aggressiviset miehet asialla.
Ketjusta on poistettu 17 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään
Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää1393860Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa
Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri3412993Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla
Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt91892Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."
Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa91635Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?
Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja41089- 71944
Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan
Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar38874- 44784
Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan
Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat23761- 65751