Mac ja tietoturva

Maccimies

Millaisia tietoturva ratkaisuja käytätte macin kanssa? Itse en uskalla olla ilman niitä koska tietoturvasiantuntijat niitä suosittelevat.
Netti tulee meille rautamuurin läpi ja macissa on sen oma palomuuri käytössä häivetoiminnolla. Lisäksi asensin avastin, joka ei vastoin yleisiä väitteitä vaikuta mitenkään negatiivisesti koneen toimintaan.

7

377

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • "Millaisia tietoturva ratkaisuja käytätte macin kanssa?"

      Ei tarvitse mitään kummallisia ratkaisuja. Riittää kun on kaikki tietoturvapäivitykset asennettu ja on turvalliset salasanat.

      Applen käyttäjien yleisin tietoturvamoka on ohjelmistopäivitysten laiminlyönti ja on usein käytössä vanhentuneita OS X versioita. Vanhin turvallinen OS X versio on esimerkiksi 10.9, kaikilla päivityksillä.

    • vanhempihakkeri

      Yleensä sitä ratkaisua että en käytä Mac tietokoneita ollenkaan. Siinä se tietoturva paranee.

      Jos foliohattua päähän asentaa, niin sitten pitää opetella hieman tuota UNIX maailmaa, johon tämän palstan nimi viittaa.

      Se vaan valitettavasti vaatii useiden vuosien osaamista ja opiskelua.

      Teknisesti esimerkiksi iOS ja Android ovat BSD järjestelmiä, Android pohjautuu Linux ytimeen. Varsinainen userland on BSD pohjainen molemmissa. Applen järjestelmät käännetään Clang kääntäjällä, kun taas Android ja Linux käännetään GCC kääntäjällä.

      Tietoturva on sellainen asia että jos siitä haluaa jotain ymmärtää niin pitää seurata paljon BSD ja Linux sivustoja jotka keskittyvät tietoturvaan. Aukkoja eli bugeja löytyy kaikista ohjelmista, avoimessa koodissa niihin vain puututaan todella nopeasti, ennen kuin niitä ehtii olennaisesti hyödyntää. TIetysti esim. Heartbleed ja vastaavat ovat harvinaisia poikkeuksia.

      Kansankielellä, osta PC ja asenna siihen LInux Mint. Jos käytät jo Macia niin et huomaa eroa. Kummassakaan ei toimi pelit eikä tietyt muutkaan ohjelmat. Nettiä voi käyttää, musiikkia kuunnella ja elokuvia katsoa. Sitten vaatii jo osaamista.

      • asfsdfsdfds

        Miksi joku käyttäisi jotain ehkä tuettua Ubuntu-kloonia, kun voi käyttää suoraan taatusti tuettua Ubuntua?


    • Seseonns

      Hei.
      Osaisiko joku auttaa minua?
      Kun käynnistän koneeni näytölle ilmestyy normaalisti omena, mutta sen jälkeen siihen ilmestyy omenan tilalle ympyrä jossa on viiva.

    • tietoturvasta

      Olen ollut jo 3 vuotta Macin käyttäjä, mutta nyt olen kiinnostunut tietoturvastani yhä enemmän ja enemmän. Millä tavalla pitäisi asetuksia muuttaa, että nettimokkula (Huawei Mobile Wi-Fi) pystyisi näyttämään koneestani ulospäin operaattorille mahdollisimman vähän?

      Entä millä tavalla asetuksia täytyisi OS X:stä muuttaa tietyin väliajoin, että pysyisin mahdollisimman anonyyminä? Tuon nettimokkulan MAC-osoitetta ei taida pystyä spooffaamaan? Jollain rootkitillä laitteeseen sisälle?

      Olen kiinnostunut kaikenlaisista tiedonjyväsistä ja kiitos jo etukäteen :)

    • dfsdfsdfsdfsdf

      En käytä mitään. Päivitän koneeni sen pyytäessä.

    • vaihtotulossa

      Pidä sen oma palomuuri päällä ja päivitykset ajan tasalla

      Olen testaillut pari vuotta McAfee (3v ostos),
      eka 1,5 meni ok ja nyt on ongelmaa joka pv.

      Ilmoittaa mm. että kone on vaarassa,
      toisella sivulla lukee, että palomuuri ei ole päällä ja
      toisella sivulla, että on. Se pomppuuttaa itseään näytille
      "päivitys ei onnistunut" ja avaa selaimen
      lupaa pyytämättä kun avaan koneen jne.

      Olen jo tsekannut mihin vaihdan kun aika tulee.

      Ei mikään suuri rakkaus
      en tiedä missä on vika, enkä ehdi tutkimaan/ hoitamaan
      sitä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      85
      6314
    2. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      30
      3793
    3. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      28
      3150
    4. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      369
      1706
    5. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      33
      1398
    6. Upea peppuisella miehellä

      Upea peppuisella miehellä on upea peppu.
      Ikävä
      27
      1330
    7. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      46
      959
    8. Anteeksi kulta

      En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv
      Ikävä
      11
      946
    9. Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."

      Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:
      Tv-sarjat
      11
      880
    10. Tykkään susta todella

      Paljon. Olet ihana ❤️
      Ikävä
      42
      859
    Aihe