Oletteko joutuneet turvautumaan terveyskeskuksen, sairaalan päivystyksen tai laboratorion palveluihin tämän vuoden puolella?
Mitä mieltä olette saamanne palvelusta?
Oletteko saaneet apua nopeasti?
Yksi palvelu on mielestäni ylitse muiden. Sairaanhoitajien konsultointi asiakkaan ja lääkärin välillä. Tämän vuoden aikana en ole nähnyt yhtään lääkäriä vaikka hain tänään jo kolmannen lääkereseptin ja se tuli lennossa ilman ylimääräisiä juoksukiekoroita osastolta toiselle..
Mitä mieltä olette saamanne palvelusta?
Oletteko saaneet apua nopeasti?
Yksi palvelu on mielestäni ylitse muiden. Sairaanhoitajien konsultointi asiakkaan ja lääkärin välillä. Tämän vuoden aikana en ole nähnyt yhtään lääkäriä vaikka hain tänään jo kolmannen lääkereseptin ja se tuli lennossa ilman ylimääräisiä juoksukiekoroita osastolta toiselle..
Vastaukset 35
Vanhimmat
Mitä ihmettä tuo Kalle Palanderin naamakuva tekee sinun profiilissasi???
Vaihdoin kuvan, kun se vei sinut aloituksen asian ulkopuolelle. ; )
Kun kuvaasi katson, et olisi se nainen jonka veisin huipulla ja laittaisin huutamaan. En ottaisi sinua edes vikisemään sänkyyni, häkkihiiriä saa eläinkaupastakin.
Mutta onhan sinulla se mielikuvitus Petze ja dildokin ehkä.
Nainen keskustelee itsensä kanssa .
Ai korppis vai? Sanoiskos hän itselleen noin häijysti?
Viidessä viikossa kolme reseptiä? Se on sitä kainuulaista säätöpolitiikkaa. Ei ihme sttä saivat niin mittavat säästöt aikaan.
Kyllä he säästävät. Sairaanhoitajat hoitavat lääkärin aijemmin tekemät esitutkimukset kuten kurkunpään- korvien- ja hengitysteiden tutkimukset ja ultraäänitutkimuksen poskiontelotulehdusta epäillessä. Kuten kirjoitin hän neuvottelee pikaisesti lääkärin kanssa hoidosta. Lääkäri kirjoittaa reseptin ja voi keskittyä akuutteihin tapauksiin.
Nyt on pakko kehua oman kunnan terveyskeskusta, vaimo pääs heti ilmoittautumaan ja lääkärille,siit juoksujalkaa röntkeniin ja lääkäri otti tyksiin yhteyden mis traumatoloki anto kuvist lausunnon.
Se oli tunti kun oltiin resepti kouras menos apteekkiin.
Hiton vaikee saara kiireetöntä aikaa mut kiiruhommat hoituu mallikkaasti.
Keskustelin tänään päivystävän sairaanhoitajan kanssa byrogratian kierteestä, jota vielä on jos haluaa päästä esim, sairaalan poliklinikalle erikoislääkärin vastaanotolle.
Ensin pitää mennä joko terveyskeskukseen tai yksityiselle. Jos vaiva vaatii erikoislääkäriä heitä ei terveyskeskuksista löydy ja ykityiset maksavat eläkeläiselle liikaa.
Kysyin, miksi en pääsisi suoraan sairaanhoitajan lähetteellä polille, pääsenhän hänen välityksellään labraan ja hän jopa kuten tänään tapahtui konsultoi minulle lääkärin määräämät lääkkeet.
Sitten mainitsin erään lääkärin nimen ja sanoin olisiko minun mentävä tämän herran vastaanotolle esim. gyneegologisten vaivojen takia ja pyllistää, jotta hän toteaisi sen mikä on sairaalassa viimeisessä epigriisissä mainittu.
Viestini lähti vahingossa liian aikaisin. No, meitä nauratti ja menin hänen kehoituksestaan päivystykseen jossa asiani hoidettiin kiitettävästi ja nopeasti.
Sunnuntaina on päivystysaika terveyskeskuksissa. Kuivien limakalvojen hoito ei ole päivysysasia. Mitä tarkoittaa konsultoi sinulle lääkärin määräämät lääkkeet? Mikset vain hakenut niitä apteekista jos pyllistyksesi oli jo jonkun gyneegoligin silmäilemä ja reseptit olit saanut?
Tekstissä on kaikki mahdolliset siilin virheet .
No sitähän minäkin heti katsoin. Ja menin puskaan kommentomaan aiheesta.
Ookko sää määvai määkö sää?
Konsultoi=neuvottelee.
Lääkäri ja sairaanhoitaja neuvottelee mikä hoito olisi potilaalle paras mahdollinen. Tapauksessani sairaanhoitajalla oli viikko sitten otetut laboratorion tulehdusarvot paperilla. Yksi arvoista oli huolestuttavan korkealla. Viikko sitten saamani lääkekuuri ei purrut bakteeriin ja lääkkeet vaihdettiin.
Nyt kuulostelen. Jos ei auta takaisin sairaalaan.
Tässä tapauksessa ei pyllistelty ; )
Kuulostaa ihan kaenuulaiselta hätätilatapaukselta.
Odota rauhassa , aliaksesi vastaa .
Tämä on asia-aloitus. Eli asiaan kommentoijat.
Eläpä vastaa itsellesi sehvi.
Minähän kommentoin asiallisesti asiasta. Minulla on kaenuulaisesta terveyskeskuksesta pikkusen erilainen kästys. Sanoisinko huono kokemus.
Kukkeehan se minun aliakseni mahtaa olla? Minäku oon luullu et ihan yssinäin tääll olen.
Kylmätotuus on kuriton ja ei tottele siilin käskyjä .
Että Kylmätotuuskin vielä. Eipä ois ukson
Kun kävin terkkarissa joko 1996 tai 1997, sain suht nopeaa palvelua, muistaakseni. Tässä on kyl ollut mielessä, että voisi käydä jahka viitsii. Hieman limaa alkanut olla, voi johtua huoneiston sisäilmastakin eikä tupakoinnista. Mutta fifti-fifti.
Meillä pääsee ensin sairaanhoitajan juttusille, hän ohjaa tarpeen mukaan kokeisiin ja lääkärille.
Sairaanhoitajista on hyviä kokemuksia.
Olen kanssasi samaa mieltä sairaanhoitajat, joita olen tavannut ovat huippuosaajia. Heidän ansiostaan jonot lääkärille lyhenevät ja turhat käynnit siivilöityvät. Kausiflunssakeisit voi hoitaa sairaanhoitajat.
Joo kyllä työterveydessä on hyvä palvelu, resepti tuli samana päivänä tekstiviestin kanssa.
Laporatoorio on täälä tiistaisi auki klo 19 asti terveyskeskuksessa, etttä sekin pelaa
Juu en ole moneen vuoteen käyny siellä niin silloinkin soitin vaivasta hyö sano lähettävänsä ambulantsin, sain suostuteltua jos vaikka taksilla, joo kovin ovat halukkaita meikän ottamaan sinne, nyttemmin en ole uskaltanut soittaa tiiä vaikka tulevat poliisien ja valkotakkisten kanssa vievät väkisin.
Onneksi väri on palannut poskilesi, edellisessä kuvassa olit niin kalvakas, että luulin mannermaisen taudin iskeneen
Olin tänäänkin punaposkinen tunnin kävelylenkin jälkeen. Veri virtaa hyvin. ; )
Mietin laittaisinkos yhteiskuvan mielikuvitus-miehestäni kuten joku on suhteeni ymmärtänyt.
Tulehdusarvosi viittaavat pahemman luokan sukupuolitautiin. Tutkituta petzesi penis tai huuda vähemmän.
Appeni ei saanut asiallista hoitoa. Oli tk:n vuodeosastolla viikonlopun yli vakavien selittämättömien oireiden takia. Ei nähnyt lääkäriä ennen kuin maanantaina. Tehtiin pään ct, josta sanottiin et niin huonolaatuinen kuva et ei siitä mitää näe. Hoitajat sanoivat kun soitettiin perjantaina et ei ole lupa antaa tietoja ennen kuin maanantaina.
Olen sitä mieltä, että näissä "ei ole lupa keiseissä" pitää mennä paikanpäälle ja keskustella asiallisesti, mutta vaativasti.
Muistan kuinka esim (äitini) piti lääkäriä toisena merkkihenkilönä jumalan jälkeen. Kun sai jotain apua ylisti posket hehkuen kuinka ihana lääkäri oli.
Nyt osaamme vaatia perenpaa hoitopalvelua
No arvaa oltiinko paikan päällä ja sotettiinko. Hoitajat levitteli käsiään hermostuneina ja lääkäri sanoi et mitää ei tapahdu ennen maanantaita. Ct kuva ei kannata ottaa viikonloppuna kun "niin huonot laitteet" Ja kun se sitten oltiinn maanantaina, kuva "niin huonolaatuinen ettei siitä nähnyt mitään" mut uuttakaan kuvaa ei otettu. Eli tänä päivänäkin vielä epäselvää oliko niissä kuvissa mitään vai ei. Halvaksihan se tulee kun ei nähdä mitään niin ei tarvitse hoitaakkaan tai tehdä lisätutkimuksia.
Jos ois ollu mun isästä kyse en ois jättäny asiaa siihen mut kun nää toiset joutuu siellä paikan pällä elämään tän asian kanssa jatkossakin, en alkanu sen kummempiin toimiin.
Hyvin on lääkäri palvellut tämän vuoden alusta, varasi jopa ajan valmiiksi toimenpidettä varten.
Tavallisesti kirjoitetaan lähete kirurgille ja odotetaan kuukausia vastaanotolle menoa varten, joka sitten määrää seuraavan jatkokäsittelyn, yleensä kk:ien päähän.
Hyvä kuitenkin on että sairaanhoitaja arvioi tilanteen ennen lääkärille pääsyä ja joskus hommaa reseptin käteen lievemmissä akuuttitapauksissa, säästyy lääkärinmaksusta. Nykyisin taitaa sairaanhoitajallakin käyminen maksaa ainakin sen 3 ensimmäistä kertaa.