Vihjeitä kaipailen

Piipahtaja

Meillä pysähdys Pekingissä 14h. Tarkoitus ottaa taksi, kaydä kiinanmuurilla, ajaa kaupunkiin hierontaan ja syömään ehkä pikaisiin ostoksiin ja takaisin kentälle. Miltä kuulostaa? Onko mahdollista ruuhkien takia tai meneekö muurilla käydessä liikaa aikaa? Emme ole ennen Pekingissä käyneet joten mielestäni teoriassa mahdollista. Olisiko jollain antaa parempia vinkkejä? Onko Pekingissä runsaasti tarjolla hieronta paikkoja? Tai missä muuten voisi levätä? Tai vierailla pikaisesti.

3

959

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Joskus_käynyt

      Unohda koko juttu, minusta turhan kova keikka. Käy vaikka silkki marketeilla shoppailemassa ja syö jossakin sikäläisessä ravintolassa. Siinä on jo mukavasti ajanvietettä.

    • KokeiltuJuttu

      Ei Pekingissä eikä missään muissakaan Kiinan suurkaupungeissa voi mitään tehdä pikaisesti. Kaikki käynnit ja siirtymiset paikkojen välillä vie hitosti aikaa. Jos aikaa 14 h, valitkaa yksi iso kohde ja ruokailu niin ei mene aika hermoillessa. Ajakaa lentoaseman junalla DongZhiMen-metroasemalle (päätepysäkki), siitä JianGuoMen-asemalle (linja 2), siitä TianAnMenEast-asemalle (linja 1) ja tulette Taivaallisen rauhan aukiolle. Sitten voi valita, meneekö Kiellettyyn kaupunkiin, vai aukion itäpuolella olevaan museoon (en.chnmuseum.cn). Niissä saa kyllä ajan kulumaan.

      Jos shoppailu kiinnostaa enemmän, jääkää viimeisellä pätkällä yhtä pysäkkiä aikaisemmin pois (WangFuJing), ja olette valtavan ostoskadun eteläpäässä. Siitä vaan pohjoista kohti!

      Takaisin samoilla välineillä jos haluaa jotenkin arvioitavissa olevan ajan. Taksi kestää todennäköisesti kauemmin.

      • Vanha_Jeti

        Viisasta puhetta. Liikenne on semmoista, että taksiin luottaminen on ajallista arpapaliä. Viimeksi vaihtaessani konetta Pekingissä ajoin junalla/metrolla keskustaan ja piipahdin Lama-temppelissä jossa ei ollut ennen tullut käytyä. Taivaallisen rauhan aukiolla kanssa pulpahdin pintaan, paikallaan näytti olevan. Metrolla liikkuu nopeasti ja pysyy hermoilematta aikataulussa. Minulla oli muistaakseni 6 tunnin vaihtoaika.

        Kyllä 14 tunnissa ehtii käydä taksilla Kiinan muurilla. Ei kannata ensin ajaa keskustaan, vaan ottakaa taksi lentoasemalta, joka on jo valmiiksi melkein puolessa välissä Simataita tai Mutianyuta. Muurivierailuun menee noin 2-3 tuntia matkoihin muurilla patikointia pari tuntia ja ehkä lounas. Lopulla aikaa ehtii käydä junalla/metrolla keskustassa. Minulla ei ehkä ensimmäisenä tulisi mieleen mennä hierottavaksi, vaan katsella kaupunkia.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      61
      4408
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      152
      3251
    3. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      49
      2524
    4. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      52
      2485
    5. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      109
      2207
    6. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      24
      1893
    7. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      23
      1652
    8. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      30
      1616
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      161
      1494
    10. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      36
      1265
    Aihe