Onko hölmöä asentaa johdot ja putket pintaan, jos rakentaa uutta oktaloa.
Ajatuksena voisi kaikki rakentaa lähes valmiiksi
Sitä paitsi pintaasennus johto on nätin näköinen!
Taloon pintaasennukset?
9
257
Vastaukset
- raksaaja
Joissain ratkaisuissa on vesiputket vedetty yläkautta, pistokesähköt jalkalistoissa.
Toki pintaankin voi laittaa jos siitä tyylistä tykkää.
Huomioitava kuitenkin että esim kylmävesiputki kondensoi vettä ja voi aiheuttaa ainakin esteettistä haittaa.- kuinkatämä
Onko tuo kondensoituminen tuollai, kun ennenkin on pinnassa vedetty, entä mitä tapahtuu rakenteen sisässä vedelle tietysti pitäisi kaikki putket pistää suojaputkeen????
- raksaaja
No vm56 taloa hoidellessa olen huomannut että esimerkiksi suihkuille menevistä putkista tippasee kondensiovettä lattialle.
Ja esim WC pytyille menevät putket menee huuruun/märiksi kun kaksi henkilöä peräkanaa käy veskissä jne...
Ei se mitään haittaa jos kosteus kerkiää haihtua tavaisin vesihöyryksi ennen kuin se alkaa valumaan tai tippumaan pinnoille ja rakenteisiin.
Suojaputki pelastaa, toki. Ne pisarat jotka kondensoituu ei pääse valumaan mihinkään.
- yyyytt
Mietihän vielä. Kyllä minun mielestä ainakin kannattaa kaikki mahdollinen laittaa lattiavaluun, ainakin vesiputket. Miten meinasit tuoda pinta-asennuksena sähköt ja vedet esim. keittiösaarekkeeseen? Sähköt pystyy tuomaan kaikki katon kautta, mutta kyllä osa kannattaa tuoda lattian kautta. Väliseinissä vaan runko pystyyn ja sähkömies käy vetämässä piuhat ja rasiat.
- EiKannata
Ne pexit vetää lattiavaluun noin 10...15 min. per yksi veto. Ts. koko kerroksen kaikki putket tulee parissa tunnissa ja ne sit vaan kytketään kun on valmista. Eli työtunteja ei hirveesti kirjailla.
Pintaputkia sen sijaan vedetään suurella hartaudella. Kaikki kiinnikkeet pitää porailla, tehdä taivutukset ja kaikki pitäisi saada esteettisesti suht. suoraan ja samalle etäisyydelle toisistaan. Muuten linja on aika levottoman näköinen. Jota se lopputulos kuitenkin jossain määrin on ja se on tiellä aina ja haittaa esim. kalustamista. - tyhmänkysymys
Se on totta, että pintavedot tehdään tarkemmin ja putkien osalta nätimmillä putkilla ja onkohan edes mahdollista tehdä edes samanlaista kytkentää(jakotukilta).
Tietty pinnassa olevan putken kunnon näkee hyvin ja helpompi vaihtaa ?
Ja sitten jos on rossitalo onko vielä suurempi riski jos vuotaa putki? No miksei betonissa myös.
Sähkössä sama ei ainakaan pitäis naulata johtoon ja lisäys on helppoa.
Idea se että pinnat olisi valmiina ja siihen alkaa tekemään tekniikkaa.- EiKannata
PEX siellä lattiavalussa on riskiltään nolla. Se on itseasiassa siellä laatan alla, koska putki ja suojaputki upotetaan EPS:iin ja laatta valetaan siihen päälle. Se menee yhtenäisenä jakotukilta kullekkin vesipisteelle. Noi pintavedot sen sijaan koostuu pienistä paloista, joissa jokaisessa on liitos. Ja ne putket menee sitten seinien läpi, joissa pitäisi olla tiivis vesieristys jne. Ne hikoilee (metallia) ja niissä on muita ongelmia.
Sä varmaan ajattelet jotain kerrostalon putkiremonttia? Ei kannata, sillä okt:ssä ei tule kusettajat rahastamaan ellet niitä itse tilaa. Laitat vain sen rossipohjan ja pexit lattiavaluun ja asut mukavasti.
- eisekannata
Unoha koko homma! Ei se ainakaan helpompaa ole! Mahdollisimman paljon piiloon vaan. Eri asia jos ois joku remonttikohde. Sinne lattiavaluun kun on niin helppo laittaa kaikenlaista. Ja seiniin myös helppo juttu. Pinta-asennukset ei ole tod mikään helpompi tai halvempi juttu. Tulee vain ongelmia. Laita pinta-asennukset autotalliin, jos sinnekään.
- makettipoik
Wanhaan tietysti kuuluu pintavedot, tietty vesiputkia ei vanhassa kauheasti edes mene. mut toisaalta pintavetona menee nätisti kaapeli...
Kotelopinnat on taas varmaan omansa?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 315693
Oulaisen vaalitulos: Vahva alku, mutta lisää toimia tarvitaan
Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus134012- 1962369
Olen rakastunut sinuun mies edelleen
Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍1661760Yh:n pihalla aina eri auto
Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan791676Kyläyhdistyksen tuho, kiitos sääntöukon
Hyrynsalmen kyläyhdistyksen yleinen keskustelutilaisuus ja ylimääräinen kokous alkoi hyvin. Siellähän keskusteltiin oike351467Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua
Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais141375En vittujakaan enää välitä sinusta nainen
Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.741345viekää miehet naiset kunnon treffeille
Ja käyttäytykää hyvin. Niin tehdään vaikutus. Miehen kuuluu tarjota naiselle.2241204- 941195