moottori vika

killekahveli

Mittari taulussa keltainen moottorin kuva mitä kaikkia vikoja tämä voi käsittää?

6

848

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • HävitäHeti

      Useimmiten antaa vikakoodia kampiakselin asentotunnistin todellisuudessa tarkoittaa venynyttä jakoketjua. Jos valon kuittaa pois ja kiihdyttää korkeille kierroksille ja päästää moottorijarrutukselle, niin usein valo syttyy. Toinen vaihtoehto on soikea sylinteri joka myös erittäin yleistä. Molemmat viat valitettavasti kalliita.

    • OnBoardDiagnostics

      Moottorin kuva vikavalo tarkoittaa että päästöjenvalvontajärjestelmä tai moottorinohjauselektroniikka on havainnut häiriön ja tarkemman vian saa selville lukemalla vikakoodit OBD-portin kautta joko jossain huollossa tai omalla OBD-lukijalla.
      Vika voi olla mitä vaan likaantuneen ilmamassamittarin kuumalangan ja loppuunkuluneen moottorin välillä. Jopa löysälle jäänyt polttoaineen täyttötulppa voi sytyttää kyseisen valon koska polttoainehöyryjen keruujärjestelmä ei välttämättä toimi silloin.
      Jos moottorinkuva valo vilkkuu on kyseessä vakava vika ja ajo pitäisi lopettaa heti suurempien ja kalliimpien vaurioiden välttämiseksi. Jos valo palaa jatkuvasti on kyse lievemmästä viasta mutta syy pitäisi tutkia ja korjata mahdollisimman pian.

    • naurettavaatouhua

      Mikä siinä on etteivät suomalaiset osaa enää omaa kieltään? Sanotko sinä tosiaan, että moottori vika?

      • kielikyttä

        Kieli muuttuu koko ajan, tahdottiin tahi ei. Ikävältähän nuo yhdyssanavirheet näyttävät mutta eivät ole maata mullistavia kunhan asian ymmärrettävyys säilyy.


    • vuodenauto

      Vikkaa voi olla vaikka missä, kun lukasee lukijalla niin näkköö mistä kiikastaa!

    • Verkkarieki

      Totta ..OBD lukialla kattelee. Minulla esim. Maxima v.2000 kyseinen valo aina välillä syttyy ja vika katalysaattori pankki1 vajaa toiminta...silti pakokaasuarvot hyvät :) Sitten taas mielenrauhan vuoksi nollaan valon vex. Voi hyvin johtua tukkoonajetuista happitunnistimista joita tässä kärryssä on useita.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      39
      10563
    2. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      126
      10122
    3. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      21
      7921
    4. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      177
      6324
    5. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      30
      4902
    6. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      55
      4727
    7. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      117
      4066
    8. Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"

      Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris
      Maailman menoa
      124
      3413
    9. Missä vaiheessa

      Päätit luovuttaa suhteeni?
      Ikävä
      62
      3127
    10. Adonikselle

      Kuvittelitko oikeasti, että ootan sua? Kuvittelitko, että voit noin vain vetäyttä ja kun tulet takaisin, kaikki on niin
      Ikävä
      221
      3060
    Aihe