Hei!
Tätä on täällä varmasti kysytty, mutta toivottavasti joku tietävä jaksaisi vastata
Tätä on täällä varmasti kysytty, mutta toivottavasti joku tietävä jaksaisi vastata
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Juu tuota. Ensin tarvitset Nikon D810- kameranrungon, ja siihen Nikkor AF-S 14-24 /2.8 ED -objektiivin. Toiseksi siivoa huushollisi ja aseta kamera jalustalle. Aseta kamera A-moodiin ja asenna aukoksi 5.6. Väännä alempi asentokiekko ajastinlaukaisulle. Mene suihkuun ja siisti venuskukkulastasi liiat karvat pois ajaen. Pue päällesi ainoastaan stey-up- sukat ja asetu keskelle huonetta, kameran ollessa seinän vierustalla linssi kohti sinua. Millejä olisi hyvä olla laajalti, toisin sanoen noin 14. Astele nyt kameran luokse ja paina laukaisunappulaa. Riennä takaisin seksikkääseen asentoon keskelle huonetta ja odota että kamera laukeaa katsellessaan sinua. Jos kuva on epäselvä aseta jokin esine paikkaan jossa aiot seistä ja kohdista tarkennuspiste siihen kun painat laukaisinta, mene seisomaan samaan kohtaan ja odota kameran laukeamista hänen katsellessaan ihanaista paljasta häpyäsi.
Kotivalo antoi yhden sortin ohjeita mutta jos vakavissasi olet niin minkälaisia kuvia ja tilanteita kotona havittelet saavasi kuvaan pyydystettyä?
Kun koti ei ole nopeasti liikkuva niin mikä tahansa kamera kelpaa kunhan objektiivin polttoväli on tarkoituksiisi sopiva (esim pokkari jonka lyhin polttoväi vastaa 24/35 mm). LIsäksi tarvitset jalustan ja paljon hyvälaatuisia tehokkaita valoja ja niihin sopivat valonhajoittimet.
Oleellisinta kotikuvauksessakin on kuvasommittelun osaaminen (kamera oikeassa paikassa yms) ja ulkoa tulevan valon hallinta (sekavalo ja ajankohta/valon suunta).
Jos ei halua kuvia yksityiskohdista niin suosittelen täyden kennon runkoa ja 16 - 35 mm zoomia ja nyky rungoilla riittää F4 suurimmaksi aukoksi. Itse käytän tuota sisä yleiskuvissa.
Makrot ja yksityiskohdat ovat eri asia.
Tuo on just paha vika ”täyden koon” kennoissa että ei voi haluata kuvia yksityiskohdista nykyrungoilla.
Makrot on ihan eri asia kotikuvissa, kun kodit on niin kovin pieniä sisä yleiskuvissa.
Täyden koon F4 yleiskuvissa tuottaa ihan kivan syväterävyyden sisä yleiskuvissa.
Voihan sitä noinkin ajatella vaan itse en ihan tuota tarkoittanut. Kun kuvaat yksityiskohtia niin lasi ei silloin ehkä ole 16 millinen vaan lähempänä 60 millistä ja taas yleiskuvat huoneista ja ihmisistä niissä on hyvä ottaa juuri jollain hieman suuremman kuvakulman vehkeellä kuten 16 mm mutta myös vaikka 25 mm riittää riippuen huoneen koosta ja laumasta jonka kuvaan haluaa.
Makrojahan voi ottaa missä hyvänsä kun vaan löytää oivan kohteen, se käy niin sisällä kuin ulkona.
Just noin kotikuvien ottaminen makrolla käy niin sisällä kuin ulkona.
Sun kodissa on aika kummalliset yksityiskohdat ”huoneista ja ihmisistä”
Mitäs kummaa siinä on jos huoneisiin kokoontuu ihmisiä?
Jos vaikka sukua tai tuttavia/kavereita on tuvassa niin ei niitä nykyajan asunnoissa saa kuvaan jollain 100 mm makrolla kuin pala kerrallaan eikä siitäkään oikein saa tunnelmaa välittymään. Noissa kuvissa tarvitaan laajempaa näkemystä, vaikka 16 mm kuvakulmalla. Kun on zoomi kuten käyttämäni 16 - 35 mm niin rajaustakin voi harjoittaa jo kuvaushetkellä eikä tarvitse tehdä sitä suuressa määrin enää kun kuvat ovat esillä.
Jos siellä kuvaa yksityiskohtia niin niitä ovat vaikkapa töpselit ja ovien kahvat jos moinen kiinnostaa, itse kuvaan makroni pääosin pihalla, niityllä, metsässä, rannoilla jne.
Kumpaakohan aloittaja tarkoitti, kotien kuvausta vai kotona kuvausta?
Kotien kuvaukseen tuli uusi hyvä vaihtoehto Fujilta. X70 pokkarissa on kiinteä 28 mm kinovastaava objektiivi. Kameran heikko kohta on, että etsimen joutuu ostamaan erikseen.
http://www.dpreview.com/products/fujifilm/compacts/fujifilm_x70
Kameran lisäksi tulee miettiä, millä valaistaan. Tarvitset vähintään yhden, mielellään useampia keikkasalamia. On olemassa parempiakin vaihtoehtoja ammattikäyttöön, mutta yksi edullinen ja silti käyttökelpoinen on Godox (samoja salamalaitteita myydään monella nimellä).
https://www.verkkokauppa.com/fi/product/37762/dnsvv/Godox-Witstro-AD360-KIT-salamavalo
Tuosta kitistä puuttuu lähetin ja jalusta, jotka joutuu siis ostaman erikseen, mutta en äkkiä löytänyt nyt sellaista versiota, jossa olisi kaikki tarvittava mukana.
Kiitos kaikille! Tarkoitin kotona kuvaamista. Ottaisin itse lapsesta kuvia, mutta ns. studiokuva- meiningillä. Taustakangasta löysin jostain nettikaupasta.
Se selventää ja muuttaa aika paljon asetelmaa. Tarvitset kameran, jossa on lyhyt tele ja sopivan valaistuksen.
Juuri nyt itse ostaisin Fujin X Pro1:n, jota saa halvalla, kun X Pro2 on esitelty. Siihen paras objektiivi olisi f/1.2 56 mm, mutta paljon halvempi f/2.8 60 mm macrokin käy. Fujin runkojen etu Canikonin halpoihin runkoihin on säätöjen ergonomiassa. Tarvittavat aika- ja aukkosäädöt ovat helposti käytettävissä, kun halvoissa Canikoneissa ne ovat valikkojen takana.
Rajalalla on iso erä vanhoja Canonin 40D runkoja hintaan 200 €, mikä olisi ns halpa mutta hyvä valinta, jos seassa on vähän käytettyjä. Tuon 40D:n ergonomia on paljon parempi kuin satasarjalaisten. Canoniin ilmeisin objektiivivalinta ensimmäiseksi muotokuvaobjektiiviksi on f/1.8 50 mm (ja sen seuraksi f/2.8 24 mm muuhun kuvaukseen).
Halvimmalla valaistuksen rakentaa rautakaupan työmaavalaisimista. Niiden värilämpötilojen korjaukset ovat sitten oma lukunsa, eikä valonohjaimien kiinnittäminen onnistu. Kunnollinen salamasetti maksaa tuhansia, mutta Verkkiksellä on ihan ok halpissetti muutamalla satasella.
https://www.verkkokauppa.com/fi/product/31245/dkqgn/Falcon-Eyes-SSK-3150D-studiopaketti
Noiden lisäksi vielä jalusta ja muutama kennolevy, jotka on toisela puolelta valkoisia ja toiselta puolelta maalattu mattamustalla, niin sinulla on periaatteessa kaikki, mitä kotistudiossa tarvitset.
Minulla on ollut Canonin 100-sarjan järkkäri, siihen 18-55 IS ja 50/1.8 objektiivit. Lisäksi salama, jossa välähdyspää kääntyy pysty- ja vaakasuunnassa (EX 430 II) ja siihen salaman pehmennin. Myös jalusta on hyvä olemassa, niin löydetyt säädöt säilyvät.
Taustana olen käyttänyt valkoista ovea ja neutraalia tapettiseinää, johon saa hiukan etäisyyttä. Valaistukseen olen käyttänyt ikkunasta tulevan luonnonvalon ja salaman yhdistelmää. Hyvä valaistus tulee, kun ikkuna on suoraan kuvattavan edessä, aurinko ei saa paistaa suoraan ikkunaan, ja salaman heijastaa seinän kautta. Kannattaa kokeilla huoneen kokoon sopiva salaman suuntaus ja ottaa paljon koekuvia eri suuntauksilla.
Näin on otettu syntymäpäiväpotretit ja viimeksi passikuvat.