Yliopistoon lukemaan kieliä

ahdistunuttyttö

Hei, olen lukion puolivälissä ja alkanut miettimään mitä tekisin seuraavaksi. Kielet ovat suurin intohimoni, varsinkin englanti, mutta reaaliaineet eivät suju oikein millään ja keskiarvo on pysynyt tuossa 7,0 kohdalla vain englannin ja ruotsin arvosanojen avulla. Haluaisin yliopistoon lukemaan englantia ja ehkä myös ruotsia(japanikin kiinnostaa), mutta riittääkö jos päättötodistukseen ja yo-kirjoituksista tulee 9-10 noissa kielissä ja sitten äidinkieli sekä reaalit olisivat noin 6-7? Vaikuttavatko reaaliaineet edes yliopistoon hakiessa, jos siis on tähtäimessä vaikka englannin kielen opettaja? Nuo reaaliaineet ovat pitkään aiheuttaneet kovaa ahdistusta kun ne vaan eivät onnistu minulta, opiskelen parhaani jotta saisin edes kutosen ja edessä on vain yhä vaikeampia kursseja.
Äiti on yrittänyt parhaansa lohduttaa ja sanoo, etteivät muut aineet tule vaikuttamaan siihen yliopistohakuun, mutta itse epäilen asiaa.
Voiko joku jolla on tietoa/kokemusta aiheesta valaista asiaa?

3

134

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • opox

      Äiti on oikeassa, käy oposi juttusilla.

    • Ylioppilas

      Yliopistojen nettisivuilta löytää usein taulukoita, jotka kertovat mitkä aineet vaikuttavat mihinkäkin ja paljonko. Yleensä esim kieliä lukemaan hakiessa kielten yo-arvosanoja painotetaan enemmän, ja pitkän kielen eximiasta saattaa saada enemmän pisteitä kuin reaalin laudaturista.

    • kylhnä

      Lukion päättötodistusta ei katsota yliopistoon haettaessa. Mutta englantia tai/ja ruotsia opiskelemaan pääsevillä on kyllä yleensä näistä kielistä 9 tai 10. Toisaalta nämä arvosanat eivät takaa opiskelemaan pääsyä, vaan sen ratkaisee pääsykoe tai tasokoe. Reaaliaineiden arvosanat eivät ratkaise. Silti jonkinlainen historian osaaminen on ihan hyvä jossain kohdassa kieltenkin opintoja ja yleensä elämässä.

      Osa opiskelijoista valitaan pelkän pääsykokeen perusteella eli arvosanat eivät ratkaise. Kuitenkin pääsykokeissa parhaiten menestyvillä yleensä on myös hyvät arvosanat sekä lukion päättötodistuksessa että yo-todistuksessa. Sama toisin päin: Se, jolla on heikot arvosanat, harvoin menestyy myöskään pääsykokeissa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      333
      3953
    2. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      128
      3600
    3. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      5
      2312
    4. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      112
      1714
    5. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      18
      1658
    6. Typeryyttä

      Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik
      Ikävä
      124
      1359
    7. Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!

      Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit
      Maailman menoa
      102
      975
    8. Martina mukana erikoisjoukossa

      Huippurankka Erikoisjoukot-ohjelma jatkuu, Martina mukana. Kerrankin Martinalle hyvä ohjelma, hänellä on voimaa, sisua j
      Kotimaiset julkkisjuorut
      144
      973
    9. Häneen rakastuminen oli sellaista

      että aina uskoi ja luotti että kyllä tästä vielä edetään jotenkin. Se olikin vain rakastuneen toiveajattelua kaikki. Ta
      Ikävä
      79
      885
    10. Huonosti.

      Oletko kohdellut kaivattuasi huonosti? Miksi?
      Ikävä
      86
      791
    Aihe