Yliopistoon lukemaan kieliä

ahdistunuttyttö

Hei, olen lukion puolivälissä ja alkanut miettimään mitä tekisin seuraavaksi. Kielet ovat suurin intohimoni, varsinkin englanti, mutta reaaliaineet eivät suju oikein millään ja keskiarvo on pysynyt tuossa 7,0 kohdalla vain englannin ja ruotsin arvosanojen avulla. Haluaisin yliopistoon lukemaan englantia ja ehkä myös ruotsia(japanikin kiinnostaa), mutta riittääkö jos päättötodistukseen ja yo-kirjoituksista tulee 9-10 noissa kielissä ja sitten äidinkieli sekä reaalit olisivat noin 6-7? Vaikuttavatko reaaliaineet edes yliopistoon hakiessa, jos siis on tähtäimessä vaikka englannin kielen opettaja? Nuo reaaliaineet ovat pitkään aiheuttaneet kovaa ahdistusta kun ne vaan eivät onnistu minulta, opiskelen parhaani jotta saisin edes kutosen ja edessä on vain yhä vaikeampia kursseja.
Äiti on yrittänyt parhaansa lohduttaa ja sanoo, etteivät muut aineet tule vaikuttamaan siihen yliopistohakuun, mutta itse epäilen asiaa.
Voiko joku jolla on tietoa/kokemusta aiheesta valaista asiaa?

3

143

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • opox

      Äiti on oikeassa, käy oposi juttusilla.

    • Ylioppilas

      Yliopistojen nettisivuilta löytää usein taulukoita, jotka kertovat mitkä aineet vaikuttavat mihinkäkin ja paljonko. Yleensä esim kieliä lukemaan hakiessa kielten yo-arvosanoja painotetaan enemmän, ja pitkän kielen eximiasta saattaa saada enemmän pisteitä kuin reaalin laudaturista.

    • kylhnä

      Lukion päättötodistusta ei katsota yliopistoon haettaessa. Mutta englantia tai/ja ruotsia opiskelemaan pääsevillä on kyllä yleensä näistä kielistä 9 tai 10. Toisaalta nämä arvosanat eivät takaa opiskelemaan pääsyä, vaan sen ratkaisee pääsykoe tai tasokoe. Reaaliaineiden arvosanat eivät ratkaise. Silti jonkinlainen historian osaaminen on ihan hyvä jossain kohdassa kieltenkin opintoja ja yleensä elämässä.

      Osa opiskelijoista valitaan pelkän pääsykokeen perusteella eli arvosanat eivät ratkaise. Kuitenkin pääsykokeissa parhaiten menestyvillä yleensä on myös hyvät arvosanat sekä lukion päättötodistuksessa että yo-todistuksessa. Sama toisin päin: Se, jolla on heikot arvosanat, harvoin menestyy myöskään pääsykokeissa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nuorille miehille ei kelpaa enää paljon käytetty nainen

      "En ikinä huolisi mitään kyläpyörää", Tomi täräyttää TikTokissa https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/27182b8f-7759-49d0-8
      Sinkut
      314
      2978
    2. Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita

      Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko
      Maailman menoa
      198
      2810
    3. Marinin hallituskaudella Suomen BKT sentään kasvoi

      Tämä ns. kauhukabinetti ei ole saanut aikaan kuin vahinkoa. Otti ennätysvelat rikkaiden veroalennuksiin ja sai työttömyy
      Maailman menoa
      53
      2405
    4. Drone-epäily Uudellamaalla

      Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html
      Maailman menoa
      166
      1484
    5. Oho! Martina Aitolehti teki radikaalin hiusmuutoksen - Uskaltaisitko itse?

      Martina Aitolehti on menestyvä yrittäjä. Nyt hän on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukoissa Aitolehti nähdään
      Kotimaiset julkkisjuorut
      52
      1219
    6. Loppuiko MTV3 näkymästä? Vinkki, miten näet mm. Salatut elämät jatkossa

      MTV:n maksuttomien tv-kanavien (MTV3, MTV Sub, MTV Ava) näkyvyys Elisan palveluissa päättyi 12.5.2026. Tämä aiheutti har
      MTV3
      17
      1212
    7. 58
      873
    8. Muistatko? Pete Parkkonen kohahdutti intiimillä videolla - Katso se tästä!

      Pete Parkkonen sai kohujulkisuutta Kohta sataa -videolla. Nyt Parkkonen voi kohahduttaa Euroviisuissa ainakin silloin, j
      Kotimaiset julkkisjuorut
      13
      854
    9. Kullannuput kaahas Stopintakaa ja kolari...

      Tätä se mun uneni tiesi...
      Ilmajoki
      19
      799
    10. 77
      784
    Aihe