Missä Luuraa Turvapartio

Matujanähnyt

Hämeenkoskella aloittaa ensi maanantaina toimintansa turvapartio, Kosken sissit. Se kertoo aikovansa turvata paitsi lasten ja nuorten koulumatkoja, myös aikuisten naisten iltajuoksuja.
Lisäksi vanhusten turvallinen liikkuminen aiotaan taata kylän keskustan alueella.
Kosken sissit perustelee toimintaansa turvapaikanhakijoiden aiheuttamalla uhkalla.

Koska Kärkölään perustetaan turvapartio????

9

323

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • RauhoittukaaJänishousut

      Kärköläläiset ovat paljon rohkeampaa prukkaa. Meitä ei muutama huivipäinen muija kersoineen pelota. Ei vaikka toisi aikamiespoikansamukanaan. Täällä on aikoinaan turkkilaiset rakentaneet rautatietä, mustilaiset käyneet hevoskauppaa. Venäjältä muuttaneita on nytkin vaneria valmistamassa ja kurdit tekevät pizzaa. Ainoat häiriköt ovat kantasuomalaiset ilkivallan tekijät ja juoksukaljan hakijat. Suomenkieltä nekään eivät ymmärrä, mutta vittomakielellä on näidenkin kanssa pärjätty.

      • viittojaaatarvitaan

        Missäs noita viittomakielenkursseja pidetään?


    • partioitatarvitaan

      Turvapaikkaturistit ei ymmärrä muuta kuin nyrkillä annettua viittomakieltä.

      • kyytiälahteen

        jokohan on kylän pissikset ja sprmummot saaneet kyytiä


      • kylkyljuupjoo

        Poliisiammattikorkeakoulun selvityksen mukaan Suomeen on saapunut huomattavan paljon poliisi- ja sotilastaustaisia turvapaikanhakijoita. Pääosa heistä on lähtöisin Irakista.

        Asia on herättänyt huolta muun muassa Suomen Poliisijärjestöjen Liitossa, joka pelkää poliisien työturvallisuuden vaarantuvan vastaanottokeskusten hälytystehtävien yhteydessä.

        ”Työturvallisuuden kannalta on ongelmallista, mikäli mellakoivana osapuolena on poliisin taktisia menetelmiä tuntevia lähtömaassaan turvallisuustehtävissä toimineita henkilöitä. Heillä on luonnollisesti tavanomaista turvapaikanhakijaa suurempi valmius väkivallan ja aseiden käyttöön”, selvityksessä todetaan.

        Poliisi- ja sotilastausta mainitaan tuoreessa selvityksessä yhtenä vastaanottokeskusten levottomuuksien mahdollisista taustatekijöistä.

        Myös poliisiylijohtaja Seppo Kolehmainen kertoi tänään Huomenta Suomessa kiinnittäneensä asiaan huomiota.

        – Tämän taustan omaavien kyky esimerkiksi vastustaa viranomaisia on tietysti tehokkaampi kuin niin sanotusti normaalin tänne tulleen


    • kannatanpartioita

      Kyllä nyt jotkut typerät suvakit haukkuvat partioita ja niitä puuhaavia joka palstalla. Kun jotain sitten sattuu omalle kohdalle aletaan huutamaan ettei ole turvallista ja kuka vastuussa. On hienoa jos löytyy ihmisiä jotka ovat huolissaan, ja syystä, ja ovat vielä valmiita tekemään asioille jotain. Kannustetaan partioita ja aktiivista porukkaa, koska se on kuitenkin meidän kaikkien etu. Hyvä partiot!

    • RauhoittukaaJänishousut

      No, mitäs nämä turvapartiot ovat viime aikoina touhunneet? Onko ollut kiirettä?

    • ruotsiensin

      Hijasta on ollut. Ainakin Kärkölässä.

    • hullujakärkölässä

      Kyllä nyt tarvittaisiin turvapartioita ainakin Kärkölän suvakkien varalta. On ne sen verran hullua porukkaa, ainakin videoiden perusteella. Tai poliisin olisi puututtava asiaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      176
      4987
    2. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      18
      4366
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      9
      3097
    4. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      251
      2933
    5. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      143
      2872
    6. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      52
      2501
    7. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      27
      1919
    8. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      22
      1737
    9. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      34
      1733
    10. Toivotko vielä kohtaamista

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      65
      1699
    Aihe