Heip! Meillä on 14vko vanha koiranpentu. Jos se on esim. Nukahtanut syliin, ja alkaa nostamana sitä pois, se murisee äkillisesti ja puraisee kovaa.. Mikä on vialla, mitä pitää tehdä????
apua, pentu hyökkäilee
apuaaapentuu
8<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Älä tee mitään. Anna purra vaan. Silleen siitä tulee kelpo koira.
Jos ei osaa olla nätisti sylissä purmatta, niin en ottaisi syliin ollenkaan. Pelästyykö koira? Itse varmaan ottaisin kuonosta kiinni ja käskisin lopettamaan ja vasta kun rauhoittuu niin päästää irti.
Kovakourainen kohtelu, saa koiran puolustuskannalle.Ja sitten koira kääntyy aina omistajaa vastaan .En tosiaankaan suosittele kohtelemaan koiraa kovakouraisesti, tai muuten kaltoin.Johdonmukainen ohjaaminen oikeaan käytökseen parempi, ja palkka hyvästä käytöksestä.
Voi jumankauta. Koirasta ei nykyään saa edes kiinni nykyään pitää, ilman että kukkahatut on kitisemässä kovakouraisesta käsittelystä. Koiran kuonosta pitely kun se _puree_ ei ole väkivaltaa tai väärin. Kaikkiin se ei vaan toki toimi, mutta vähemmän taistelutahtoisilla varmasti toimii.
Sori mut hajosin totaalisesi tuolla ''kaltoinkohtelu'' -kohalle :''D pliis nyt oikeesti valoja päälle.
Pentu nukkuu todella syvää unta ja säikähtää, ei muuta kuin ei ja pentu pois sylistä.
Mikä rotu?
Saattaa olla ottanut teistä jo yliottee,ja komentaa kun ette anna nukkua rauhassa.
Nyt se pentu omalle paikalleen, alas sieltä arvoasteikon huipulta.Koiraa ei saa likaa passata, ja paapoa, tai siitä tulee johtaja perheeseenne.Sitten se komentelee teitä murisemala ja näykkimällä, kun ette tee kuten se haluaa.
Itse en nostais koiraa ihmisen tasolle, en sänkyyn, en sohville,ei kyttäämään kun syödään.Ruuat vasta ihmisten jäleen,ja ei koskaan pöydästä mitään.
Koiran kanssa voi koulutksia terenata leikinvarjolla ja leikkiä ulkona, sisällä ei tarvitse sitä liikaa jumaloida,ja ihannoida , sille nousee pissipäähän ;)
Koira ei pidä ihmistä johtajana, susilaumassakin vanhempia johtajia kunnioitetaan vain ja ainoastaan siksi, että ne on hoitaneet pentuna ja osaavat hommansa, ei siksi että niille on näytetty "johtajuus". Kunnioitusta on turha hakea koiraltakaan jos sitä ei osaa käsitellä.
Kysy kasvattajalta, eikö hän luvannut 24/7 tukea pennulle?