Missä työpaikoissa olette viihtyneet ja kokeneet työyhteisön yhteistyökykyiseksi, kannustavaksi ja sellaiseksi että informaatio kulkee?
Viimeisin työpaikka missä olin oli silkkaa selän takana haukkumista, nipottamista ja uhkailua. Koeajan lopulla purki sopimuksen muutamien virheiden perusteella, tosin selityksenkin sai kaivamalla kaivaa.
Samat työpaikat pyörii mol.fissä jatkuvasti. Eikö työ kelpaa vai onko tosiaan niin, ettei ihmisen mielenterveys pääsääntöisesti tiettyjä töitä kestä?
Työpaikat, joissa mukava työyhteisö?
64
1754
Vastaukset
- pätkätyöläine
Matalapalkka-aloilla, kuten siivous ja telemarkkinointi, yhteistyö/kannustaminen ongelmallisinta. Muissa työpaikoissa ilmapiiri ja yhteistyö yleensä hyvä.
Ei ihmisen mielenterveys todellakaan kestä "perseennuolenta-/nipottamis-/kyyräilytyöpaikoissa" kovinkaan kauan, siinä syy suureen vaihtuvuuteen. - Kyllätaretaan
Suuremmassa maailmassa on ihan sama meininki. Se työpaikka ei ole ollut sua varten ja älä sen peröän itke, joku muu työ on se sun juttus:)
- työntekoonkovvoohommoo
Höh. Työpaikasta ei luovuta, vaan tunkeilijat sysätään syrjään.
Tarkoituksella jotkut yrittävät töissä häiriköidä, jotta saisivat nekin palkkarahat,jotka minun on, itselleen. Se kyllä tiedetään.
Se on kuulkaa taistelua ja puolensa pitämistä useinkin. Se pitää mielenkin virkeänä eikä tässä nyt ruveta masentumaan ja itkemään. Sitä iloa ei kellekään onnenonkijalle suoda, sitähän ne jotkut oikein odottavat ja saavt odottaa maaliman tappiin asti.
Kannattaa pitää puolensa. Tuloksen huomaa varsinkin sitten kun työpaikan häirikkö katoaa tai kyykähtää itse. Menee siihen ansaan, minkä tarkoitti toiselle.
Ei auta itku näillä markkinoilla. Nuorten puolesta se vaan harmittaa, että työelämä on mennyt kovaksi. Voi olla sivistyneessä maailmassa toisin - täällä sitä sydämen sivistystä ei liioin löydy mistään! - eipäsmäröinnille
Pahinta vielä, jos nuoret ovat yhteisössä, jossa näkee ja kuulee tällaista. Vaarallista!
- etelänhetelmäkö
Ei taida löytyä sellaista ammattia ja työpaikkaa, missä kaikki puhaltaa yhteen hiileen ja seläntakana ei juoruta, tai persettä nuolla pomolta, missä on enemmän kuin yksi työntekijä.. Niin siellä pohjoisessa, kuin täällä etelässäkään..
- Uskopuoletmitänäet
Ei niin! Ja Suomussalmi on tässä vaikenemisen ja v-lun kulttuurissa kyllä kärjessä.
On se merkillistä, että sellaisetkin henkilöt , jotka ovat MUKA mielestään päteviä jopa ns. työnohjaukseen, osaavat vaivihkaa tappaa sen työnilon. Mitään ei sanota suoraan, vaan kaikki tulee eteen vihjailemalla, mutta kenelläkään ei jää kuitenkaan epäselväksi, että kuka se oli joka mokasi!
Jopa psykopaatin piirteitä löytyy tästä henkilöstä. Täytyy olla tietty " hovi", jota hyödynnetään, jolta haeltaa vahvistusta omalle toiminnalle.
Mitäpä sanotte siitä, että kerätään ns. liukumia kyttäämällä muiden työnjälkeä tuntikausia työajan päättymisen jälkeen? Niitä sitten pidetään vapaana. Onko se oikein?
Onneksi olen päässyt pois, mutta vieläkin olen masentunut ja menettänyt uskoni omaan osaamiseeni. KOhta 60 vuotiaana ei ole kovin suuret mahikset työhön. - Uskopuoletmitänäet
Lisäyksenä tähän, että tämä työpaikka ei ollut Suomussalmella, mutta Kainuussa kylläkin.
- eipätaijja
Eipä nuita taijja olla.
- työyhteisötaidot
Jokainen tarvitsee työyhteisötaitoja
Työyhteisötaidot ovat yhtä tärkeitä kuin esimiestaidot. Toimivaa työyhteisöä ei synny, ellei jokainen ymmärrä vastuutaan ja valtaansa työyhteisössä. Miten käyttää valtaa viisaasti?
Työyhteisötaidot -koulutus antaa käytännön vinkkejä niin esimiehille kuin alaisillekin, miten asioihin ja työyhteisön ilmapiiriin voi vaikuttaa tehokkaasti ja rakentavasti. Työyhteisötaidot ovat ammatillista pääomaa. Menestyvässä organisaatiossa työyhteisötaitoihin panostetaan!
Työyhteisötaidot- koulutus sopii erityisen hyvin organisaatioille, joissa perinteisestä johtamiskulttuurista kiihdytellään kohti valmentavaa, osallistavaa johtajuutta.
Tutustu: http://valmennustalovirta.fi/tyoyhteisotaidot/- Vainojenuhrit
Hienoa jargonia, ja varmaan myös tavoittelemisen arvoista.
Ennen kaikkea puhutteli tuo: "Miten käytät valtaasi viisaasti?".
Päätökset kun tehdään useinkin mielivaltaisesti.
Olen ollut työpaikassa, jossa paikat on jaettu ns. "kaverille kans" periaatteella. Tarkoittaa, että haastattelut on muka muodollisesti pidetty, mutta, mutta.... Valittu ei ole suinkaan paras, kokenein ja tehtäviin sopivin, vaan tietysti sopivan tason pomoa miellyttävä. Ja aina myöskin jonkun kaverin kaveri tai sukulainen. Näin se vain menee niin yksityisellä kuin julkisellakin puolella.
Tuskinpa Puolanka nousukiitoon lähtee ..... kunnanjohtajan valintaa meinaan.
- VeiVei
Jos olisin syntynyt kultalusikka suussa niin päivääkään en olisi palkkatöitä tehnyt.
Nyt on 33 vuotinen työrupeama takana - hyitöitä
Eipä tuota kultalusikkaa oo tarvinnu,en oo päivääkää töitä tehny ja kivasti oon
pärjänny. - Nammmm
Jep on muutakin tekemistä kun töissä rampata. Elämästä pitää nauttia. 870e kuussa puhtaana käteen.
- Evp62
Aika pieni summa, meikän eläke on 2400e puhtaana käteen...eikä tarvi muuta knu piereskellä sohvalla ja tsiikailla netflixiä
- eievp
Valetta, laskepa paljonko palkkaa olisit ensin saanut. Tuskin osaat edes sitä laskea : )
- Siton
45 vuoden kunnallinen työhistoria 3-vuorotyössä takana - onneksi ! Työpaikka oli tosi,tosi kiva: en olisi siellä muuten näin pitkään viihtynytkään. Nyt nautitaan ihan kohtuueläkkeestä, suht terveenä ja mielestäni täysin palvelleena. Olen antanut yhteiskunnalle työpanokseni ja sillä siisti. Nyt onnellisena evp.
- tasapaksuntylsääelämää
Työpaikkani on kuin kotini. Toisinaan siellä viihdyn ja toisinaan taas en!
Joka paikassa on sekä hyviä että huonoja asioita.
- 3w2w
Miilulla. hi, hi
- P...stä
Sellaista työpaikkaa EI Suomussalmelta löydykään missä olisi hyvä henki.
Paskanpuhumisen kulttuuri se vain rehottaa. Ja missä on useampi kuin yksi akka, niin tervemenoa reilu meininki. TK pahin!- vakipotilas
Täh! Tk ei voi olla. Älkää nyt meidän hyviä hoitajia mollatko. Minä ainakin tykkään heistä kaikista, monet vaivat ovat minultakin parannelleet.
- ihmettelijäihmettelijä
Autoilijoiden keskuudessa se vasta hyvä henki kuuluu olevan.. Haukutaan kaikki mahdolliset ihmiset, työkavereista puhumattakaan ja sitten vaikka naapurin mummuja jos muuta haukuttavaa ei löydy..hyi vittu millaisia perätuuppareita. Ne vasta akkoja ovat..
- antaaihmistenpuhua
ihmettelijäihmettelijä kirjoitti:
Autoilijoiden keskuudessa se vasta hyvä henki kuuluu olevan.. Haukutaan kaikki mahdolliset ihmiset, työkavereista puhumattakaan ja sitten vaikka naapurin mummuja jos muuta haukuttavaa ei löydy..hyi vittu millaisia perätuuppareita. Ne vasta akkoja ovat..
Taitaa olla niin, että missä kaksi tahi kolme on kokoontunut, siellä puhutaan mitä sattuu ja yleensä siitä, joka ei ole paikalla.
Siinä mielessä kaikki työpaikat on samanlaisia, joskus siellä menee mukavasti ja joskus taas ei.
Toisaalta onhan se ihan hyvä, että jos jokin asia ottaa pattiin, siitä voi ääneen lausua! Se on terveellisempää kuin vaikeneminen. - terveydeksivaan
antaaihmistenpuhua kirjoitti:
Taitaa olla niin, että missä kaksi tahi kolme on kokoontunut, siellä puhutaan mitä sattuu ja yleensä siitä, joka ei ole paikalla.
Siinä mielessä kaikki työpaikat on samanlaisia, joskus siellä menee mukavasti ja joskus taas ei.
Toisaalta onhan se ihan hyvä, että jos jokin asia ottaa pattiin, siitä voi ääneen lausua! Se on terveellisempää kuin vaikeneminen.Minäpä lausun nyt sitten ääneen: diduttaa olla työmaalla, jossa on perslävestä tehty pomo!
Kylläpä helpotti! - uusilaskutoimitus
Diddujen diddu, niin tekeekin! Ja mainosta lainaten: Mistä näitä persläpiä oikein tulee? ;=O)
- kloonautumistaitoisia
uusilaskutoimitus kirjoitti:
Diddujen diddu, niin tekeekin! Ja mainosta lainaten: Mistä näitä persläpiä oikein tulee? ;=O)
Noo ne näyttää olevan jokseenkin ehtymätön luonnonvara. Ajattelin joskus, että jos se kuuluis vain jollekin ikäluokalle sellainen persläpipomoilu ja jäisivät historiaan, mutta ei!! Uusia vain sikiää.
- jumittaatoiminta
Sijaisuuksilla usein alkaa ja sitten historia alkaa toistaa itseään....
- onennenkipilannu
Nirppanokka-sijaispomot usein todistelevat olematonta pätevyyttään pilaamalla samalla ilmapiirin. Paljon äänessä, yleensä muita arvostellen.
- pitäisvähänajatella
onennenkipilannu kirjoitti:
Nirppanokka-sijaispomot usein todistelevat olematonta pätevyyttään pilaamalla samalla ilmapiirin. Paljon äänessä, yleensä muita arvostellen.
Toisen ihmisen kunnioittaminen ja sen ymmärtäminen, että kaikilla on oikeus tehdä omaa työtään.
Tunne oma arvosi, anna arvo toisellekin. Sydämen sivistys ja kiva käyttäytyminen olisi aina paikallaan.
- Manneiini
Liikemiehet sanoneet et vapaa ajan väärin käyttöä on töissä käynti
- Tilitulitilimeni
Jees! Ei niin pientä virkaa, ettei harrastuksia haittaa!
- etelänhetelmäkö
Jos yritys on toiminut yli 10 vuotta, niin ei siellä voi oikein huono henki olla ja jos vaihtuvuus on pieni?! Näistä kuntien/ valtion töistä en tiedä, kun siellä ei yleensä ole minkäänlaista tulosvastuuta, siellä voi olla aikaa muihinkin touhuihin..
- Kukavetivälistä
Kylläpä vaan on tulosvastuuta valtiollakin! Siksihän työttömiä kyykytetään, että tilastot saadaan hyviksi ja akoille lisää rahaa. Toimenpiteeseen, toimenpiteeseen ja tehdään osumattomia "työtarjouksia". Näistä jaetaan rahaa ihan oikeasti!
Mutta kohtapa koko valtion työnvälitys ja palkkatukijärjestelmä on historiaa, kun vuokrafirmat ottavat koko vastuun työn tarjoamisesta ja välittämisestä.! Kahden vuoden sisällä koko työkkäri, vai mikä TE-toimisto se muka on nyt, LAKKAUTETAAN KOKONAAN. Ja Sipilä on onnessaan. - rahallasaavaikkakoruja
No voi siellä valtion ja kunnan jos kuntayhtymänkin töissä tehdä omia busineksiään siinä sivussa, jos työvälineenä on tietokone, jolla pääsee nettiin....
Selainsähköpostista voi löytyä rahanarvoisia juttuja, kun on kytköksiä yritysmaailmaan...........Jos joku tulee huoneeseen, niin äkkiäkös sen sp-sivun napauttaa alapalkkiin......... - Onneaeivoiostaa
Onko se sitten businesta, jos työajalla netissä roikkuu? Tai voi ollakin. Lähtikö tämä nyt vähän sivuraiteelle koko keskustelu?
Senpä vuoksi tähän kommentti:
On nähty myös mies, joka Naapurivaaralla esitti valtion virassa olevaa esimiestä. Ällöttävää! - justjooo
Ketään ei kiinnosta tuommoiset jutut. Hoh hoijaa
- Minneako
Joopa joo, ja tuo ukko vielä sano olevansa esimies.
- KiiraKlaara
justjooo kirjoitti:
Ketään ei kiinnosta tuommoiset jutut. Hoh hoijaa
Mutta tulitpa vaan uteliaana sinäkin lukemaan tänne palstalle.
- mikähupijuttulienee
Minneako kirjoitti:
Joopa joo, ja tuo ukko vielä sano olevansa esimies.
Lainaus tuolta ylempää: "Senpä vuoksi tähän kommentti:
On nähty myös mies, joka Naapurivaaralla esitti valtion virassa olevaa esimiestä. "
Kännipäissäänkö örvelti vai ihanko tosissaan? Mikäs ammatti sillä sitten tuntui olevan? - Minneako
Ei örveltänyt kännipäissään. Tarkoitukseni oli sanoa , että millainen henki mahtaa olla siinä kyseisessä työyhteisössä, jonka yksi ukkeli eli työläinen heiluu KÄNNIPÄISSÄÄN, ja kehuu olevansa esimiestasolla valtion virassa. Unoha koko juttu!
- PelleUkko
Mitä on työ? Minä kait se elän metänmyynnillä ja akan evväissä. >Oottako työ syönnä?
- lentäisivätpämuualle
Jokaisella työpaikalla taitaa olla vähintään se yksi äkänen narsisti, jota ilman työpaikalla olisi liian mukavaa. Meidän työyhteisössä näitä äkäsiä narsisteja on useampikin.... Valitettavasti.
- Ohivalinta
Kyykyttäjä on aina epävarma.
Mitä, jos pomonkin osaaminen ja itsetunto on nollassa? Tämä näkyy ulospäin kovuutena ja vaikeutena antaa toimintavapauksia alaisille. Eli hän yleensä vahtii ja tarkkailee muiden tekoja.
Epävarma ihminen haluaa aina rajoittaa kommunikointia. Pelkää, että vapaa keskustelu suuntautuu häntä ja johtoa vastaan.
Tiedossani on myös työpaikka, jossa omalla ajalle ei ole saanut kokoontua. Ei ole täällä paikkakunnalla! Ei saa järjestää edes esim. 50-päiviä työkaverille. Koska sellainen ei vain ole kuulemma ollut tapana!
Antaa tulla lisää kokemuksia, kommentteja. Mieluusti asiallisia!
- herramme
Seurakunta. Tosi hyvä paikka. Kaikki samanarvoisia. Ei selän takana puhumista, eikä kiusaamista. OLLAAN SENTÄÄN HERRAN LÄHETTYVILLÄ, EI SIELLÄ SAA TEHDÄ SYNTIÄ JA OLLA ILKEÄ TOISILLE.
- minäuskonparhaiten
Onpa kiva. Yleensä seurakuntia on pidetty työpaikkakiusaamisen mekkana. Johtuu varmaan jostain tutkimuksista, joissa niin väitetään.
- leväperäistätouhua
Ei vaeskaan. Seurakunta siinä mielessä hyvä työpaikka, että siellä työntekijät saa mennä miten huvittaa. Kukaan ei katso perään. Saa käydä työ aikana kaupassa ja kotona isin ja äidin luona. Sitten kun siltä tuntuu, joskus klo.12.00 työpäivä onkin jo täynnä ja voi mennä omaan kotiin. Leväperäistä touhua. Matkakulutkin otetaan, MUKA PITKIN KYLIÄ AJELTU (HE, HE).
- HyvätNeuvotKalliit
Suomussalmi on kaikesta päätellen aivan karsea paikka.
- seejhytepåkhgevcb
No onhan se, jos tekee päätelmät tällaisten hömppä -palstojen perusteella.
- Ohivalinta
seejhytepåkhgevcb kirjoitti:
No onhan se, jos tekee päätelmät tällaisten hömppä -palstojen perusteella.
Mikäs olet noi sanomaan? Olet itsekin lukemassa ja kirjoittamassa. Etkös tiedä, että kaikki tämän palstan viestit tutkitaan oikein yliopistotasolla?
Tämä on nimenomaan sitä sananvapautta, joka somessa on sallittua. Ketään ei ole vielä nimeltä mainittu! - kainytitsenitunnen
Ohivalinta kirjoitti:
Mikäs olet noi sanomaan? Olet itsekin lukemassa ja kirjoittamassa. Etkös tiedä, että kaikki tämän palstan viestit tutkitaan oikein yliopistotasolla?
Tämä on nimenomaan sitä sananvapautta, joka somessa on sallittua. Ketään ei ole vielä nimeltä mainittu!No niin silloin kun en jaksa olla asiallinen ja kaikki tympii, niin silloin haluan lukea ja kirjottaa mitä sattuu, niin silloin tulen tänne pöljyilemään.
- Heinänteko
Ja kuka uskaltaa nimetä sen huippupaikan, jossa on viihtynyt?Ihan missä tahansa. Eli vaikka Kainuun ulkopuolella. Minä viihdyin parhaiten vanhoina hyvinä aikoina TVL:N hommissa, silloin kun isä lampun osti ja oikea tilipussi ja tilinauha tuotiin käteen.
- höpöhopojuttuja
TVL oli samaan aikaan kun dinosaurukset vaeltelivat maan päällä.
- Heinänteko
höpöhopojuttuja kirjoitti:
TVL oli samaan aikaan kun dinosaurukset vaeltelivat maan päällä.
Joo, tyrannosaurusrex oli mun kaa samoissa hommissa.
Siitä ei ole muuten sen kauemmin tuosta TVL:n hommasta kuin noin 45 vuotta. Eipä tarvinnut silloin kirjoitella tänne.
- Piiripienipyörii
Työtekijät tekevät työpaikan.
- Monipuolista
Ehkä sen joku muu on jo tehnyt, mutta paljon siihen voi vaikuttaa itsekin ja joukollakin, että miten viihtyy.
- Pepe996
Eniro oli huippu paikka! Oli hyvät palkat ja esimiehet, harmi kun loppu!
- Tarkkaprolilointi
Eikös se jatka edelleen Kajaanissa?
- Pepe996
Ei kun ma sain kenkää!
- Pepe996
Mutta sain jatkaa promedossa!
- mootsartti77
Tupukkipaikat ja tupakointi pitäs kieltää jokaisessa työpaikassa! Siellä saa kyytiä nii työntekijät kuin työnantajat! Koko ajan sitä urputusta ja seläntakana valittamista. Olkaa perhanan onnellisia, jotta on työpaikka. Kaikilla ei nimittäen ole...Ei oo perhana työnteko pakollista!
- kyykkyyn
HEI! Olen nähnyt mainoksen "koulukiusaaminen on rikos". Niin on muuten työpaikkakiusaaminenkin. Tämähän koskee kaikkia työaloja.... eikö vain?! Myös itse lainvalvojia!
- siiamshell
Aikoinaan sellin suomen paras pailka 80-90 luvulla. Inisevä pikku
muori josssin v.83-86 paikkeilla.
molkaa ei antmut lopussa karenssia..mm - tiirasepekainuu
Kostamus sai humallass olla koko ajan ei haittaa vaika olis sammunu ilimasta viinaa piti juoda joka päivä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävä sinua
Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k273623- 412459
Otavassa tapahtuu!
Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut362304Tulemmeko hyvin
Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s72067Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta431572- 381539
- 141342
- 1271302
Pitkäaikaiset työttömät työllisyystöillä takaisin yhteiskuntaan
Vaikka se vähän maksaakin, niin parempi on valtion teettää hanttihommia, jottei yksilöistä tule yhteiskuntakelvottomia.2661285Kesäseuraa
Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t451275