Ärtyneisyys vain lisääntyy

Ärtsy2

Olen 51-vuotias ja syönyt Progynovaa jo pari vuotta vuoropäivin 1 mg ja 2 mg.
Kohtu on poistettu jo vuonna 2005. Oireet ovat olleet joten kuten hallinnassa, mutta nyt on hikipuuskat, sydämen tykytys ja hermoja raastava ärtyneisyys taas lisääntyneet. Koko ajan ketuttaa kuin pientä liito-oravaa hakkualueen reunalla ja tekisi mieli vain kiljua kaikille. Onko jollakin kokemusta että oireet vaan pahenee ja mikä muu voisi olla vaihtoehto kuin Progynova ?

5

175

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Liito-oravaliitostaMoi

      Kokeile tasaisempaa ja isompaa annosta. Ota vaikka aluksi joka päivä 2 mg tai 2 x 1 mg.

      2 mg Zumenonin voi purra puoliksi ja 2 g maksaa saman kuin 1 mg Progynova. Voi ottaa esim. toisen puoliskon aamulla ja toisen illalla, jolloin taso on tasaisempi. (Ei ole taattua, että puoliskossa on tasan puolet lääkeaineesta, mutta kuitenkin tasaisempi määrä kuin jos ottaisi koko pillerin kerran päivässä.) Zumenonin voi myös imeskellä, jolloin lääke imeytyy eri reittiä ja voi vaikuttaa eri lailla.

      Kokeile laastaria (Estradot) ja laastarin ja pillerin sekakäyttöä, koska eri käyttötapojen vaikutuksessa on eroja.

      • Tyytyväinen_käyttäjä

        Ei tarvitse pureskella pillereitä puoliksi, koska apteekista voi ostaa pillerinpuolittajan. Minulla tuollainen on ollut käytössä yli kymmenen vuotta.
        Zumenonin voi ottaa myös kielen alla liuottamalla (EI siis imeskellä) ja silloin teho on parempi koska estrogeeni ei kulje vatsan ja maksan kautta. Progynova ei imeydy kunnolla tällä tavoin käytettynä.
        Laastari ja geeli imeytyy myös suoraan verenkiertoon, mutta kaikilla imeytyminen iholta ei ole tehokasta (limakalvo kielen alla on nopein).


      • Liito-oravaliitostaMoi

        No miksi raahata mitään ihmeen pillerinpuolittajaa mukana, kun hampaat toimivat yhtä hyvin? :) Zumenon on pehmeä purtava. Myös suht' mureneva, sitä ei periaatteessa ole suunniteltu puolitettavaksi ollenkaan. Ja tosiaan Zumenonin voi imeskellä nielemisen sijaan. :) Hirmu kätevää.

        Jollain eivät pillerit tehoa laisinkaan, toisilla taas laastarit. Ihon kautta imeytymiseen vaikuttaa esimerkiksi rasvakudoksen määrä. Maksan kautta kulkeminen (niellyt lääkkeet) kuulemma saattaa rasittaa maksaa jonkin verran.


      • Tyytyväinen_käyttäjä
        Liito-oravaliitostaMoi kirjoitti:

        No miksi raahata mitään ihmeen pillerinpuolittajaa mukana, kun hampaat toimivat yhtä hyvin? :) Zumenon on pehmeä purtava. Myös suht' mureneva, sitä ei periaatteessa ole suunniteltu puolitettavaksi ollenkaan. Ja tosiaan Zumenonin voi imeskellä nielemisen sijaan. :) Hirmu kätevää.

        Jollain eivät pillerit tehoa laisinkaan, toisilla taas laastarit. Ihon kautta imeytymiseen vaikuttaa esimerkiksi rasvakudoksen määrä. Maksan kautta kulkeminen (niellyt lääkkeet) kuulemma saattaa rasittaa maksaa jonkin verran.

        Eihän sitä puolittajaa kuljeteta mukana! Jossain varmaan kuljetat ne pillerisikin, vai onko lääkepakkaus aina mukanasi (mihin sen puraistun ylijääneen puolikkaan laitat?). Apteekista saa pieniä dosetteja johon ne pillerinpuolikkaat voi laittaa vaikkapa joka aamu ja ottaa sitten sieltä. Joku käyttää myös pientä peltirasiaa jossa on ollut pastilleja. Zumenon ei murene jos se leikataan halki siististi pillerinpuolittajalla (ohut ja terävä terä).
        Tässä on mukana ehkäpä sanamuotojen eroavuus. Kun puhutaan imeskelystä, pillerin tehoaineet liukenee sylkeen ja nieltäessä tämä sylki menee vatsaan ja sieltä maksaan. Mutta jos pillerinpuolikas asetetaan kielen alle liukenemaan, se ei mene syljen mukana vatsaan vaan tehoaineet pysyy siellä kielenalustaskussa (kielen ja alahampaiden välissä keskellä) ja imeytyy limakalvon läpi suoraan verenkiertoon. Samaa kielenalustaskua käytetään mm. nitropillerille kun halutaan nopea ja tehokas vaikutus sydänkohtauksessa.


      • Tyytyväinen_käyttäjä

        Unohtui vielä lisäys että siinä puolittajassa on pieni lokero johon sen leikatun puolikkaan voi jättää. Eikä se puolittajakaan ole mikään iso.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa

      Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja
      Maailman menoa
      301
      1238
    2. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      309
      1183
    3. Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä

      Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔
      Ikävä
      50
      958
    4. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      87
      924
    5. Mitä sä teet

      Juuri nyt?
      Ikävä
      106
      909
    6. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      101
      889
    7. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      111
      742
    8. Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"

      Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh
      Suomalaiset julkkikset
      13
      604
    9. Miten vaikuttaa

      Jos kaivatustasi on moni muukin kiinnostunut?
      Ikävä
      64
      588
    10. Anni Ihamäki ja Ilkka-rakas vetivät tiukan rajan TTK:ssa: "Kyllä spekuloitiin"

      Anni Ihamäki on naimissa Ilkka Ihamäen kanssa. Aviopuoliso tunnetaan myös nimellä Hovimuusikko Ilkka. Heillä on kaksi yh
      Suomalaiset julkkikset
      3
      577
    Aihe